SPD’li vekil Güngör Yılmaz’dan 3 Aralık Uluslararası Engelliler günü mesajı

Alman Sosyal Demokrat Parti(SPD) Hamburg Eyalet Milletvekili Güngör Yılmaz 3 Aralık Uluslararası engelliler günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı

Hamburg 2 Aralık 2017 23:12
SPD’li vekil Güngör Yılmaz’dan 3 Aralık Uluslararası Engelliler günü mesajı
-A +A

Alman  Sosyal Demokrat Parti(SPD) Hamburg Eyalet Milletvekili Güngör Yılmaz 3 Aralık Uluslararası engelliler günü dolayısıyla bir mesaj yayınladı
Mesaj şöyle


Engelli insanların sorunlarına farkındalık yaratmak

 
Federal İstatistik Dairesinin rakamlarına göre Almanya’da 7,6 milyon, Hamburg’da ise 128 binin üzerinde insan engelli. Bu rakamlar neredeyse nüfusun yüzde 10’una tekabül ediyor. Yani yaşadığımız toplumda, neredeyse her 10 kişiden biri değişik engellerle mücadele ederek, yaşamını sürdürüyor. Daha bir kaç gün önce görüştüğüm bir engelli derneği yöneticilerinden, mesela ehliyet edinmenin özellikle de göçmen engelliler için ne kadar büyük zorluklar içerdiğini öğrendim. İş piyasasında kendilerine ek vasıf sağlayacak olan ehliyet için, işitme engelli bir kişi, bunu ancak işaret dilinde eğitim veren şoför okulunda yapabiliyor. Bunların sayısı da çok kısıtlı. Almanca dışında, mesela Türkçe işaret dilinde şoförlük eğitimi veren okul, bana anlatılana göre, en azından Hamburg’da yok. İşitme engelliler ehliyet yapabilmek için ta başka eyaletlere gitmek zorunda kalıyor. Çoğu da yapamıyor. Bu sadece bir örnek.
Sohbetimizde bunun gibi çok sayıda örnekler verildi. Engellilerin toplumdan tek istediği anayasal ilke olan eşitliğin, günlük yaşamlarında kendileri için de geçerli olmasını sağlayacak ihtiyaç ve gereksinimlerinin yerine getirilmesi. Zaten son yıllarda sıkça duyduğunuz inklüsyon politikası ve çalışmalarının hedefi de bu. Hamburg son ayda bu alanda önemli adımlar attı. Birincisi 2020’ye kadar tüm tren ve metro istasyonlarının bariyersiz hale getirilmesi kararı. İkincisi ise Hamburg Eyalet Engelliler Sorumlusunun bundan böyle fahri yönetici sıfatıyla değil, sorumluluk ama aynı zamanda yetki alanını genişleten kadrolu yönetici sıfatıyla çalışacak olması kararı.
İnklüsyon çalışmalarının başarılı olması ve engellilerin toplumsal paylaşımdan yararlanmaları için hepimize görev düşüyor, sadece 3 Aralık'ta değil, her gün.
 
 
Saygılarımla
 
Güngör Yılmaz
Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 1 Oy (%6)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%94)

Duyurular
Arşiv