“Seçmen, seçme ve seçilmenin bir hak olduğunu bilmiyor”

İnsan Hakları Aktivisti Nejat Taştan: “Türkiyeli seçmen, seçme ve seçilmenin bir hak olduğunu bilmiyor. Meseleye bütünüyle tam da devletin ve onun yönlendirdiği medyanın yaratmaya çalıştığı algının penceresinden bakıyor.
Türkiye 25.03.2023 00:36:00 0

2023 Genel Seçimleri, Türkiye’nin ikinci yüzyılına nasıl devam edeceğini önemli ölçüde belirleyecek. Biz de seçimlere kısa bir süre kala, Bağımsız Seçim İzleme Platformu Koordinatörü, İnsan Hakları Aktivisti Nejat Taştan ile seçim ve süreçlerini konuştuk.

Röportaj: Kibar Özkan 

Sizi tanıyabilir miyiz, nasıl bir platformsunuz?

Bağımsız seçim izleme platformundanım. Bağımsız seçim izleme platformu, Türkiye’de insan haklarına dayalı seçim gözlemi yapmaya çalışan bir platform. 2011 yılından beri seçim gözlemi yapıyor ve raporlar üretiyor. Platforma, seçimlerin uyandırdığı heyecana göre 40 ile 50 arasında sivil toplum örgütü katılıyor. Esnek bir yapılanma var, bir izlemeye katılan bir sonraki izlemeye katılmayabiliyor ya da sadece yerel seçime katılan, genel seçime katılmayan sivil toplum örgütleri var. Kendimize ait bir metodolojimiz var. Kimin kazandığıyla ülkenin geleceği bakımından ilgileniyoruz ama seçimi izlerken derdimiz kimin kazandığı veya kaybettiği değil. Seçimlerin uluslararası standartlara ne kadar uygun yapıldığıyla ilgili gözlem yapmaya çalışıyoruz. Birey olarak da insan hakları siyaseti yapmaya çalışıyorum. İnsan haklarını birilerinin vicdanına bırakmadan önce hak ve hukuk yoluyla alınmasını, denetlenmesini önemsiyorum.

Peki, hak odağı, eşitlik, ayrımcılık gibi kavramlara siz nasıl yaklaşıyorsunuz?

Bizim için eşitlik meselesi, bu ülkede yaşayan, yurttaş olan herkesin aynı koşullarda, kendi özgür iradesini sandığa yansıtabildiği bir seçim sürecinin yaşanmasını ve bu hakkı herkesin etkili bir şekilde kullanmasını ifade ediyor. Biz Türkiye’nin seçim sistemine baktığımızda, daha en başından yani seçmen kütükleri oluşurken çeşitli grupları dışlayan, çeşitli gruplar bakımından ayrımcılık içeren bir yasal silsileyle karşılaşıyoruz. Örneğin 60’lardaki mecliste ulusal azınlıkların temsiline bakın, bir de şimdi bakın. Hıristiyan azınlıktan bir milletvekili kalmış. Dolayısıyla bütün gruplar eğer seçme ve seçilme hakkını etkili olarak kullanabilirse daha demokratik, daha birbiriyle barışık bir toplum yapısı oluşur ve meşruiyeti tartışmasız bir seçim sonucuyla karşılaşabiliriz. Maalesef bu yok. Türkiye seçim sistemi, güçlüyü koruyan, dezavantajlıyı yok sayan, güçlü siyasal partiyi koruyan ve onu daha da güçlendiren bir yaklaşıma sahip. Bu da tabii ülkedeki demokrasi açısından da sakıncalar içeriyor. 

Seçim hakkı nedir, Türkiyeli seçmen seçim hakkını ne kadar biliyor?

Türkiyeli seçmen, seçme ve seçilmenin bir hak olduğunu bilmiyor. Meseleye bütünüyle tam da devletin ve onun yönlendirdiği medyanın yaratmaya çalıştığı algının penceresinden bakıyor: Kazanan ve kaybeden olarak. Seçimin bir çoğunluk meselesi olduğunu zannediyor. Aslında bu, doğru değil. Biliyorsunuz ki demokrasi azınlıkların haklarının korunduğuyla ilgili bir rejim. O nedenle bir haktan öte bir taraftarlık, kendisinin oynamadığı bir futbol maçını seyreder gibi sadece seyirci olarak bakıyor. Oyunu kullanıp geliyor, televizyonun karşısına oturuyor ve sonuçların açıklanmasını bekliyor. Oysa o seçmenin gidip kendi oy kullandığı sandıkta sayımları izleme hakkı var. Gördüğü usulsüzlüklerle ilgili ilçe seçim kurullarına müracaat etme, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) sorular sorma hakkı var ama bunların hiçbirinin farkında değil.

Ne gibi seçim ihlalleri yapılabilir?

Seçimlerde şu gibi ihlaller olabiliyor: Olmayan seçmenler yazılabiliyor kütüklere, toplu oy kullanmalar olabiliyor. Sandık sayımları yapılırken, tutanaklar yazılırken usulsüzlükler yapılabiliyor. Birleştirme tutanaklarını bizim gözlemleme şansımız çok olmuyor ama sistem silsile hâlinde bunlara açıkken o kısmın da açık olduğunu düşünüyoruz. Usulsüzlük yapmak için açıkları olduğunu düşünüyoruz ve oradan bakıyoruz. Türkiye’de seçim sonuçlarının netleşmeden bazı medya organları eliyle servis edilmesi de vahim bir durum çünkü bir algı yaratılıyor orada. Seçim sürecinde de seçmen kütüklerinden başlayarak bütün ihlalleri bir yere yazmamız gerekiyor, kaydetmemiz gerekiyor. 

Türkiye’ de oy kullanma hakkı nasıl işliyor, herkes adilce oy kullanabiliyor mu? 

Türkiye’de seçimlerde adil bir süreç işlemiyor. Türkiye’de evsizler oy kullanamıyor, evsizlerin sayısı belli değil. Zihinsel engelliler oy kullanamıyor ama vasilik kararına bağlı olarak bir kısmı kullanabiliyor. Haksız bir tutum var. Tutuklular oy kullanıyor ancak hükümlüler taksirle işlenen suçlar dışında oy kullanmıyor. Oysa AİHM Türkiye’nin aleyhine bir ihlal kararı verdi ve dedi ki bunu kademelendirmek zorundasın. Her hüküm giyeni oy hakkından mahrum edemezsin. Sığınma evlerinde yaşamak zorunda kalan kadınlar da oy kullanamıyor.  Devlet koruyamadığı için oraya kendini kapatmak zorunda kalan kadınlar için bir problem yaşanıyor. Yine çadırlarda yaşayan Romanlar için bir problem var. Mevsimlik tarım işçileri özellikle ürün hasat dönmelerinde yapılan seçimlerde, Urfa’dan, Hakkari’den, Bitlis’ten Karadeniz’e ya da Akdeniz’e tarım işçisi olarak giden işçiler seçim günü ciddi bir masraf yaparak geri dönmek zorunda kalıyor, üniversite öğrencileri de aynı şekilde. Meşru bütün yollar açık olmasına rağmen ben oy kullanmayabilirim. Meşru bütün yollar açıkken seçebiliyorsak bütün toplumu yönetme şansı var iktidarın yoksa aşama aşama bu saydığımız grupları dışarıda bırakıyorsa toplumun bütünsel olarak ürettiği bir iktidardan bahsedemeyiz, bir seçimden de bahsedemeyiz dolayısıyla. Bu basit bir şey gibi görünüyor ancak değil. Türkiye’de yüzde 50+1 sistemi var. Seçime katılanların yüzde 50+1’ni alacaksınız. Dolayısıyla bir tek oyla cumhurbaşkanı seçiliyor olabilir bu ülkede. İki adaydan herhangi biri bir tek fazla oy alarak seçilebilir. Devlet, yaşam hakkını koruyacak, seçme ve seçilme hakkını da koruyacak, bir kişi için de koruyacak herkes için de koruyacak. 

Ülkedeki seçmenlerin büyük çoğunluğunun sandık başına gittiğini görüyoruz. Siz bu durumu nasıl yorumluyorsunuz?

Seçmenin başka katılım kanalı yok. Türkiye’de kent politikalarını belirleyen mekanizmalara yurttaşın katılımı yok. Merkezi iktidar hiçbir şey sormaz hâlde. Geçmişte ufak tefek kırıntıları vardı. Onları da ortadan kaldırdılar. Çok merkezi, çok otokratik bir yönetim tarzı olduğu için insanlar “Bana bir tek seçme hakkı tanınmış. Gideceğim seçimde oyumu buna vereceğim ve bundan kurtulacağım.” diye bakıyor. Dolayısıyla yüksek bir katılım var. Taraftar mantığıyla gidiyoruz. Türkiye toplumu siyasete katılamıyor, siyaset yapamıyor. Oysa siyasal olmayan hiçbir şey yok demokratik toplumlarda. Kadın hakları, engelli hakları, çocuk hakları, ekonomi siyasaldır. Bütün dünyada da böyledir. Biz de mesela çocuk haklarından bahsedersin, “Bak, burada siyaset yapma.” denir. Aile bakanlığını eleştirirsin, “Siyaset yapıyorsun.” denir. Siyaset yapıyorum, evet. Oradaki aile bakanı da siyaset yapıyor. Aile bakanı gidiyor, açık yargılama yapılması gereken bir dava için yayın yasağı istiyor. Niye? Toplumun haberi olmasın diye. Ben de karşısını isterken siyaset yapıyorum. Ayrıca benim ya da onun yapmasına gerek yok. Konu siyasal. 

İnsan hakları aktivisti olarak Türkiye’deki seçmenlere ne söylemek istersiniz?

Sandık başına gitsinler, herhangi bir partiye oy verebilirler ama oylarına sahip çıksınlar. Şüphesiz iktidar bloğunu oluşturan partiler de seçmenlerden oy alacak. İnsan hakları aktivisti olarak genel tavsiyem şu: İnsan haklarına saygılı, çok basitinden Türkiye’de her gün bir kadın öldürülmeyecek, her gün bir çocuğun istismar edilmemesi için çalışacak adaya oy versinler. Kendilerine insani bir şey vadediliyorsa toplumun yoksulluğuna karşı projesi olan adaylara oy versinler. 

 

   


ALİ BABACAN: “ERDOĞAN VE İRİLİ UFAKLI ORTAKLARI BU ÜLKEYİ MAALESEF YÖNETEMEYECEK. ÇÜNKÜ İŞ BİLEN, ÇALIŞKAN VE DÜRÜST KADROLARI KALMADI"

YEŞİL SOL PARTİ EŞ SÖZCÜSÜ İBRAHİM AKIN: “BİZLER BURADAYIZ. HEM MECLİS’TE HEM DE HAYATIN BÜTÜN ALANLARINDA DEĞİŞİM İÇİN DEMOKRATİK MÜCADELENİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ SÜRDÜRECEĞİZ”

SEYİT TORUN: “ORDU GÜLYALI’DA SÖZDE KUTLAMA YAPANLAR, GENÇ KARDEŞİMİZ ERHAN KURT’U BIÇAKLAYARAK KATLETTİ SORUMLULAR CEZASINI BULANA KADAR BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ"

TUNÇ SOYER: “DAHA ADİL VE ÖZGÜR BİR MEMLEKET KURMAK İÇİN SÜRDÜRDÜĞÜMÜZ YOLCULUĞA DEVAM EDECEĞİZ”

KILIÇDAROĞLU: “BANA OY VEREN 25 MİLYONU AŞAN VATANDAŞIMIZI MORALLİ BİR ŞEKİLDE DİMDİK AYAKTA GÖRMEK İSTİYORUM. YÜRÜYÜŞÜMÜZ SÜRÜYOR VE BURADAYIZ”

ARTVİN'DE SEÇİM SONUCU GERGİNLİĞİ

CHP İZMİR İL BAŞKANI ASLANOĞLU: "KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN OYLARI BİR MİKTAR DAHA ARTACAKTIR. KAFA KAFAYA BİR YARIŞ GİDİYOR"

YSK BAŞKANI AHMET YENER: “YÜKSEK SEÇİM KURULU’NUN GEÇİCİ SONUÇLARI AÇIKLANANA KADAR KAMUOYUNUN VE VATANDAŞLARIMIZIN SONUÇLARI BEKLEMESİNİ RİCA EDERİZ”

AKŞENER: "MİLLET İTTİFAKI’NIN MENSUBU OLAN BÜTÜN SANDIK MÜŞAHİTLERİ, SANDIK BAŞKANLARI, SON ANA KADAR SANDIKLARIN BAŞINDA KALMALIDIRLAR"

FAİK ÖZTRAK: “SONUÇLAR KESİNLEŞİNCEYE KADAR KİMSE BİR OLDUBİTTİ YARATMASIN, BALKON KONUŞMALARIYLA SUYU BULANDIRMAYA KALKIŞMASIN”

CHP ÇANKAYA İLÇE BAŞKANLIĞI: “AKP'LİLER MİLLETVEKİLLERİ İLE BİRLİKTE 30'AR 40'AR KİŞİLİK GRUPLARLA OKULLARA BASKIN YAPIYOR. TÜM PARTİLİLERİMİZİ OY KULLANDIKLARI SANDIKLARINA SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ”

AKP, ATATÜRK VE TÜRK BAYRAKLI ROZETLERE "BELİRLEYİCİ İŞARET" DİYE İTİRAZ ETTİ, MUDANYA SEÇİM KURULU KABUL ETTİ

BAŞKAN SOYER’DEN SANDIK ÇAĞRISI: “GELECEĞİMİZİ ESİR ALMASIN… ÇARE SANDIKTA…! HALA 1 SAAT VAR… Bİ GAYRET…”

PERVİN BULDAN, OYUNU İSTANBUL’DA KULLANDI: “BİR OY ÜLKENİN KADERİNİ DEĞİŞTİRİR, BİR OY TOPLUMUN KADERİNİ DEĞİŞTİRİR. HERKES OYUNU KULLANSIN LÜTFEN”

MİTHAT SANCAR: “OY KULLANMAK HEM YURTTAŞLIK GÖREVİ HEM DEMOKRATİK BİR SORUMLULUKTUR AMA OYUNU KORUMAK DA EN AZ BUNUN KADAR ÖNEMLİDİR”

CHP İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI: SEÇMEN LİSTELERİNİN ELLE DOKUNULARAK SİLİNMESİ ÜZERİNE TÜM SANDIKLARDA KONTROL YAPILARAK, ŞİKÂYETTE BULUNULDU

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI GÜNEL, CUMHURBAŞKANLIĞI 2. TUR SEÇİMLERİ İÇİN OYUNU KULLANDI

ÜMİT ÖZDAĞ ANKARA’DA OYUNU KULLANDI: “DİLERİZ 21 YILLIK YORGUN BİR YÖNETİMDEN SONRA TÜRKİYE YENİ BİR YÖNETİMLE YOLA DEVAM ETME ŞANSI BULUR”

ERDOĞAN, OYUNU İSTANBUL’DA KULLANDI: “KATILIMIN SON ANA KADAR, REHAVETE ULAŞMADAN, VARMADAN GERÇEKLEŞMESİNİ DE ÖZELLİKLE VATANDAŞLARIMDAN RİCA EDİYORUM”

ALİ ŞEKER: "KORKMUYORUZ, YILMIYORUZ, VAZGEÇMİYORUZ. SON SAATLER; OY KULLANIN. SANDIK GÖREVLİLERİMİZ VE MÜŞAHİTLERİMİZ, SON OY KULLANILANA VE TUTANAKLAR İMZALANANA KADAR SANDIKLARI TERK ETMEYİN"

BAŞKAN ENGİN OYUNU KULLANDI, HERKESİ SANDIĞA DAVET ETTİ

METEOROLOJİDEN İÇ EGE VE BATI AKDENİZ’İN İÇ KESİMLERİ İÇİN SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

KAFTANCIOĞLU, OYUNU KULLANDI: “İSTANBUL’DA BİR OKULDA SINIF UYGUN OLMADIĞI İÇİN MÜŞAHİTLERİN SOKULMAK İSTENMEMESİ ÜZERİNE İTİRAZLA ORTADAN KALDIRILMIŞ”

ŞANLIURFA EYYÜBİYE’DE SANDIKLARIN TAZİYE EVİNE KONULARAK TOPLU OY KULLANILDIĞINI TESPİT EDEN CHP'LİLER SALDIRIYA UĞRADI. DARP EDİLEN ALİ ŞEKER: "30 KİŞİLİK GRUP LİNÇ GİRİŞİMİNDE BULUNDU. 1 OY BİZE 366 OY ERDOĞAN'A OLARAK KULLANILIYOR"

AKŞENER, OYUNU İSTANBUL'DA KULLANDI: "GENÇLERİN GELECEĞİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ BİR SEÇİMİN SAFHASINDA OYUMUZU KULLANDIK"

İZMİR’DE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİN İKİNCİ TURU İÇİN OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI... İZMİR'DE 3 MİLYON 444 BİN 651 SEÇMEN OY KULLANACAK

Bayern Münih Son Dakika Golüyle Almanya Bundesliga Şampiyonu

Hamburg’da yeni konutlar

Hande Aras’tan başarılı DJ’lik performansı

İMAMOĞLU, 101'İNCİ HALK BULUŞMASINI ÜSKÜDAR'DA YAPTI: "BENİM, KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN VE DİĞER LİDERLERİN TERÖRİST OLDUĞUNA, VATAN HAİNİ OLDUĞUNA KİM GERÇEKTEN İNANIYORSA GİTSİN ERDOĞAN'A OY VERSİN"

Yükleniyor

ALİ BABACAN: “ERDOĞAN VE İRİLİ UFAKLI ORTAKLARI BU ÜLKEYİ MAALESEF YÖNETEMEYECEK. ÇÜNKÜ İŞ BİLEN, ÇALIŞKAN VE DÜRÜST KADROLARI KALMADI"

YEŞİL SOL PARTİ EŞ SÖZCÜSÜ İBRAHİM AKIN: “BİZLER BURADAYIZ. HEM MECLİS’TE HEM DE HAYATIN BÜTÜN ALANLARINDA DEĞİŞİM İÇİN DEMOKRATİK MÜCADELENİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ SÜRDÜRECEĞİZ”

SEYİT TORUN: “ORDU GÜLYALI’DA SÖZDE KUTLAMA YAPANLAR, GENÇ KARDEŞİMİZ ERHAN KURT’U BIÇAKLAYARAK KATLETTİ SORUMLULAR CEZASINI BULANA KADAR BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ"

TUNÇ SOYER: “DAHA ADİL VE ÖZGÜR BİR MEMLEKET KURMAK İÇİN SÜRDÜRDÜĞÜMÜZ YOLCULUĞA DEVAM EDECEĞİZ”

KILIÇDAROĞLU: “BANA OY VEREN 25 MİLYONU AŞAN VATANDAŞIMIZI MORALLİ BİR ŞEKİLDE DİMDİK AYAKTA GÖRMEK İSTİYORUM. YÜRÜYÜŞÜMÜZ SÜRÜYOR VE BURADAYIZ”

ARTVİN'DE SEÇİM SONUCU GERGİNLİĞİ

  • Pazartesi 26.1 ° / 16.6 ° Orta kuvvetli yağmurlu
  • Salı 28.3 ° / 15.4 ° Düzensiz Yağmur Mümkün
  • Çarşamba 29.5 ° / 16.7 ° Güneşli