Rıza Sarraf'ın avukatlarından davanın düşürülmesi başvurusu

ABD’de gözaltında bulunan Rıza Sarraf’ın avukatları, Sarraf hakkındaki davanın düşürülmesini istedi

Dünya 19 Temmuz 2016 21:25
Rıza Sarraf'ın avukatlarından davanın düşürülmesi başvurusu
-A +A

 ABD'nin İran'a uyguladığı yaptırımları delmek için komplo düzenlemek suçlamasıyla New York'ta tutuklu bulunan Rıza Sarraf'ın avukatları, mahkemeye verdikleri dilekçede, savcının görevini kötüye kullandığını belirterek, Sarraf hakkındaki davanın düşürülmesini istedi.

Amerikan medyasında yer alan haberlere göre, Bancroft ve Quinn Emanuel hukuk firmasına bağlı avukatlar Viet Dinh ve Christine Chung , Manhattan Federal Bölge Mahkemesi'ne  yaptıkları başvuruda, Sarraf'ın gözaltı sürecindeki "usulsüzlükler" gerekçesiyle savcılığın kanıtlarının "geçersiz" sayılması ve davanın düşürülmesi talebinde bulundu.

Avukatlar mahkemeye verdikleri dilekçede, Sarraf'ın İran'la ilgili ABD yaptırımlar kanununa ters düşmeden İran'la ticaret yapmakta serbest olduğunu belirtti. Dilekçede, Sarraf'ın Amerikan vatandaşı olmadığı ve Amerikan kanunlarına ters düşmediği, kendisinin Türkiye ve İran vatandaşı bir iş adamı olduğu kaydedildi. 

Sarraf'ın yurtdışı işlemlerinin, Amerikan vatandaşı olmayanlar için yabancı kanunlara tamamen uygun olduğu bilgisine yer verilen dilekçede, savcıların "eşi görülmemiş, kuşku uyandıran" bir şekilde Sarraf'ı yaptırımları ihlal ettiği şeklinde haksız yere suçladığı ve bu şekilde görevini kötüye kullandıklarını belirtti.

Sarraf'ın havaalanında üzerindeki 104 bin doları tam ve doğru biçimde bildirmesine rağmen görevliler tarafından iPhone'u ve şifresinin istendiği ve gözaltına alındığı belirtildi. Şifrenin alınması sırasında, sorgulamadan önce tüm haklarının ayrıntılı olarak hatırlatılmadığı ve bu nedenle ifadesinin ve telefondan elde edilen kanıtların tümünün geçersiz sayılması gerektiği belirtildi.

Haziran ayı ortasında görülen davada, Hakim Richard M. Berman, Savcı Sarraf'ın kefaletle serbest bırakılma talebini, Preet Baharara'nın, kaçabileceğini ileri sürerek yaptığı itiraz üzerine reddetmişti.

Savcılığın 5 Ağustos'a kadar bu dilekçeye karşı görüşünü bildirmesi, 19 Ağustos'ta da savunmanın karşı bildirimde bulunması bekleniyor.

 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 1 Oy (%6)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%94)

Duyurular
Arşiv