Özlem Öz’ün hak mücadelesi zaferle sonuçlandı

SPD International listesinden aday gösterilen Özlem Öz, Nürnberg Uyum Meclisi’ne girdi.

Almanya 17.12.2022 00:25:03 0
Haber: İlhan Baba

Nürnberg Uyum Meclisi Seçimi’nde yaşanan kriz çözüldü.
SPD International listesinden aday gösterilen Özlem Öz’ün, Nürnberg Uyum Meclisi’nde yer almasına karar verildi. 
9 Ekim’de gerçekleştirilen Nürnberg Uyum Meclisi Seçim sonuçlarında, SPD International listesinden aday gösterilen Özlem Öz yüksek oy almıştı. Buna karşın Öz’ün, tüzüğe uymadığı öne sürülen bazı gerekçeler gösterilerek Nürnberg Uyum Meclisi’ne giremeyeceği açıklanmıştı.Seçim kurulu tarafından yapılan açıklamaya, Öz, Nürnberg Uyum Meclisi Başkanı İlhan Postaloğlu ile Nürnberg Metropol Türk Toplumu (TGMN) Başkanı Bülent Bayraktar itiraz etmişti.


Basın, sivil toplum kuruluşları, kurum başkanları ve vatandaşların tepkisine karşı Nürnberg Belediye Meclisi, 14-12-2022’de verilen karar ile geçici olarak üye sayısının 30’dan 31 yükseltilmesine karar verdi. Buna göre Öz de Nürnberg Uyum Meclisi’ne girmeyi başardı. Ayrıca kararda, tüzükteki yanlış anlaşmaya yol açan eksikliklerin bir sonraki seçime kadar giderilmesi de yer aldı.

Altı yılda bir yapılan Nürnberg Uyum Meclisi seçimlerinde toplam 30 sandalye için 78 aday yarıştı. Türk kökenli vatandaşlar için ayrılan beş kişilik kontenjan için de 18 Türk aday seçime katıldı, İlhan Postaloğlu, Ali Arslan, Cengiz Avcı ve Betül Özen ve Özlem Öz Nürnberg Uyum Meclisi’ne seçildi.

İtirazlar kararda rol oynadı 

Seçim kurulunun kararına itiraz eden Öz, Uyum Meclisi’ne kabul edilmesinin ardından “Bana yapılan haksızlığa karşı yaptığım itirazımı değerlendiren kuruldan hakkım olanı geri aldım.” açıklaması yaptı.
Nürnberg Metropol Bölgesi Türk Toplumu (TGMN) Başkanı Bülent Bayraktar da Öz’ün Nürnberg Uyum Meclisi’ne giremeyeceğinin açıklanması üzerine “Vatandaşımızın hakkını kimseye yedirmeyiz.” diyerek hukuki yola başvurmuştu.
Resmi seçim sonuçlarının açıklanmasının ardından seçimlere itiraz etme prosedürü başladı. Seçim komisyonuna yüze yakın bireysel itiraz ulaştı. Bu arada, Nürnberg Uyum Meclisi üyeleri ile Nürnberg Belediye Meclisi üyeleri dinlendi ve bağımsız bir hukuksal değerlendirme raporuna başvuruldu. Nürnberg Uyum Meclisi Başkanı İlhan Postaloğlu, Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı Marcus König de olmak üzere siyasi partiler ile görüşmeler mekik diplomasisinde bulundu.

“Nürnberg Belediyesi yararlı bir karar aldı”

Kararın ardından Bayraktar bir açıklama yaptı.
Bayraktar “Seçim komisyonuna pragmatik önerimin kabul edildiği için teşekkür ederim. Kimseyi mağdur etmeyerek Nürnberg Belediyesi yararlı bir karar aldı. İyi niyet olduktan sonra demokrasilerde çözümler tükenmez. Nürnberg Büyükşehir Belediye Başkanı başta olmak üzere Nürnberg Belediyesi’ni, Nürnberg Uyum Meclisi Başkanı dostum İlhan Postaloğlu‘nu ve Özlem Öz’ü tebrik ederim. Sivil toplum örgütü olan TGMN’nin siyasi ilişkileri ve sosyal medya kanallarını etkili kullanması olumlu kararda etkili oldu. Farklı kulvarlardaki bu çalışma tüm çalışmalarımıza örnek teşkil etmeli.” vurgusu yaptı. 


“Demokratik olmayan yöntem kabul edilemez”

Nürnberg Uyum Meclisi Başkanı İlhan Postaloğlu da kararla ilgili olarak şunları söyledi: “Bu sandalye dağılımı, kesinlikle karara bağladığımız yöntemi temsil etmiyor. Demokratik bir kurum olan Nürnberg Uyum Meclisi’nin iradesi bir yanlış hukuki yorumlama ile karşı karşıyaydı. Demokratik olmayan yöntem kabul edilemez. Bu konuya itirazımızı devam ettirdik, mağdur edilen adayın Türk olmasına bakmadan. Bu, prensip olarak bir yanlışı düzeltme girişimiydi. Özlem Öz’e verilen oyların boşa gitmemesi için çaba gösterdik ve mutlu sonuca ulaştık. Bülent Bayraktar’ın da konuya duyarlı davranıp Öz’ün hakkını araması bizi sevindirdi. Bu sonuca katkı sunan herkese teşekkür ederim.” dedi.
 
 

MÜNİH'TE 2023-2024 EĞİTİM RÜZGARI DOPDOLU HİZMETLERLE BAŞLIYOR

Kars Belediyesinin Sosyal Yardım Faaliyetleri Devam Ediyor

ETO 1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı’nda

Zukunft gestalten: Schulwettbewerb zur Entwicklungspolitik startet in Jubiläumsrunde

KILIÇDAROĞLU, İSTANBUL SULTANBEYLİ'DE KADINLARIN SORUNLARI VE TALEPLERİNİ DİNLEDİ

EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE YEMEK FİYATLARI YÜZDE 200'ÜN ÜZERİNDE ZAMLANDI.... ÖĞRENCİLER: "BARINMA KRİZİNİN ARDINDAN AÇLIK TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

TARSUS BELEDİYESİ, 6 KÖYE SOSYAL TESİS AÇTI

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ’NDEN 505 ÇOCUĞA SÜNNET ŞÖLENİ 

ALTIN KOZA SAHİPLERİNİ BULDU... TÜRKAN ŞORAY VE KADİR İNANIR’A "SİNEMANIN YÜZÜ" ÖDÜLÜ VERİLDİ

İKLİM PANAYIRINDA ORTAK ÇAĞRI: “İKLİM İÇİN HAREKETE GEÇ”

GEMLİK KİTAP LİMANI, KİTAPSEVERLERİ EDEBİYATIN ÖNEMLİ İSİMLERİYLE BULUŞTURUYOR

MURATPAŞA’DA YOL ÇİZGİLERİ YENİLENİYOR

MUĞLALI ÇAM BALI ÜRETİCİLERİ: "ÜRETTİĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ"

AKSARAY’DA MÜSTAKİL EVDE ÇIKAN YANGINDA 1 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

TZOB GENEL BAŞKANI BAYRAKTAR: “TÜKETİCİLER, ZEYTİNYAĞI DİYE LİTRESİNE 80-100 LİRA ÖDEDİĞİ YAĞIN ÇOK DAHA UCUZ OLAN PAMUK YAĞI, KANOLA, ASPİR YAĞI OLDUĞUNUN FARKINDA BİLE OLMAMAKTADIR”

FAZIL SAY’IN YENİ ALBÜMÜ “DÜNYA ANNE”, DİNLEYİCİSİYLE BULUŞTU

AYHAN BORA KAPLAN’IN TELEFON DÜKKANI İLE BAŞLAYAN VE 15 YILDA 15 MİLYON TL SERMAYELİ ŞİRKETE GİDEN YÜKSELİŞİ

PROF. DR. ŞÜKRÜ ERSOY: "MARMARA DENİZİ’NDE İKİ GERİLİMİN OLDUĞU ARA MUTLAKA BİRLEŞECEK, 7’DEN BÜYÜK BİR DEPREM VERECEK

ST PAULİ DUR DURAK BİLMİYOR! BU SEFERDE SCHALKE ENGELİNİ 3-1'LİK SKOR İLE GEÇTİ

Bayern Münih, Bochum'u 7-0 Yendi

BAVYERA EYALETİ ANNE VE 2 ÇOCUĞUNU ALEVLERİN ARASINDAN KURTARAN O KAHRAMAN TÜRK'E DEVLET MADALYASI VERDİ

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN HOLLANDA'YA KINAMA: "İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KİSVESİ ALTINDA BU NEFRET EYLEMLERİNE İZİN VERİLMESİNİ KINIYORUZ"

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BATI AVRUPA PROGRAMLARI 2023-2024 ÖĞRETİM YILI KAYIT OLACAKLAR İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

ALMANYA'NIN EN BÜYÜK SAĞLIK TURİZM FUARI MÜNİH'TE AÇILIYOR

ARTVİN'İN KEMALPAŞA İLÇESİNDE BULUNAN VE BALIKÇILIK REZERVİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ALAN OLAN KOPMUŞ' BÖLGESİNDE DENİZ DİBİ ÇALIŞMASI YAPILDI

GELECEK PARTİSİ ESKİŞEHİR İL BAŞKANI SAYIN: "AK PARTİ İLE BİLE İTTİFAK OLABİLİR ÇÜNKÜ YERELİN ÜLKE GÜNDEMİNİ DEĞİŞTİRECEĞİNE İNANIYORUM"

KAVACIK ÜZÜM FESTİVALİ COŞKUYLA BAŞLADI

A MİLLİ KADIN VOLEYBOL TAKIMI, JAPONYA’YI 3-1 YENEREK 2024 PARİS OLİMPİYATLARINA KATILMAYI GARANTİLEDİ 

CHP ANKARA İL KONGRESİ... SEMRA DİNÇER: 2019 YEREL SEÇİMLERİNDE NASIL BİR TARİH YAZDIYSAK, NASIL BİR ZAFERLE ÇIKTIYSAK, 2024 YILINDA CHP AYNI ZAFERLE ÇIKACAK

CHP ANKARA İL KONGRESİ... ÖRSAN ÖYMEN: “İKİ GENEL SEÇİMİ ÜST ÜSTE KAYBEDEN BİR GENEL BAŞKANIN BİR DAHA GENEL BAŞKAN ADAYI OLMASI ENGELLENMELİ, BU TÜZÜĞE BAĞLANMALI”

Yükleniyor

MÜNİH'TE 2023-2024 EĞİTİM RÜZGARI DOPDOLU HİZMETLERLE BAŞLIYOR

Kars Belediyesinin Sosyal Yardım Faaliyetleri Devam Ediyor

ETO 1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı’nda

Zukunft gestalten: Schulwettbewerb zur Entwicklungspolitik startet in Jubiläumsrunde

KILIÇDAROĞLU, İSTANBUL SULTANBEYLİ'DE KADINLARIN SORUNLARI VE TALEPLERİNİ DİNLEDİ

EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE YEMEK FİYATLARI YÜZDE 200'ÜN ÜZERİNDE ZAMLANDI.... ÖĞRENCİLER: "BARINMA KRİZİNİN ARDINDAN AÇLIK TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

  • Pazartesi 34.7 ° / 23.6 ° Güneşli
  • Salı 34.5 ° / 23.4 ° Güneşli
  • Çarşamba 33.7 ° / 22.6 ° Güneşli