Münih’te ATLAS rüzgârı esiyor

Münih Göçmenler Meclisi seçimleri için yarışan 21 liste arasında en iddialı olan ATLAS adayları arasında Arap, Pakistanlı, Fransız, Bulgar ve Ukraynalılar bulunuyor.

Almanya 22.02.2023 01:45:08 0
Münih’te yaşayan Türk ve Müslüman toplumunun değişik kesimlerini temsil eden Türkiye başta olmak üzere 18 ülkeden birçok dernek, grup ve kişi Türk-Uluslararası Birliği (ATLAS) adı altında 19 Mart 2023 tarihinde gerçekleştirilecek Münih Göçmenler Meclisi seçimlerine katılıyor.
Çoğu Türk olan ATLAS adayları arasında Arap, Pakistanlı, Fransız, Bulgar ve Ukraynalı adaylar da var. En geniş tabana hitap eden ve en fazla derneğin desteklediği ATLAS ortak listesinde deneyimli dernek yöneticileri ve farklı alanlardan gelen donanımlı adaylar bulunuyor.
Farklı ülkelerden ortak dini ve milli değerleri olan ve ortak hassasiyeti paylaşan bu liste, yıllardır Münih'te yaşayan yabancı ülke vatandaşların hala yerel seçimlere katılma hakkından yoksun olduğu gerçeğini vurguluyor. Tek demokratik seçim hakkı olan Göçmenler Meclisi Seçimlerinin mutlaka ciddiye alınarak oyların kullanılmasını savunuyor.
Türklerin yoğun olduğu listeler seçim hazırlıklarına hız verirken 40 kişilik yeni meclis için yarışan 21 liste arasında en iddialı liste ise ATLAS.


Mektuplar evlere gönderildi


Münih’teki yaklaşık 400 bin göçmen seçmenin daha iyi temsil edilmesi için seçmenlere seçim bildirisi mektubu evlerine gönderildi. Bu bildiride, seçim sandığının olduğu adres ve mektupla oy işlemi hakkında bilgi bulunuyor. Mektupla oy kullanmak için www.briefwahl-muenchen.de adresinden on-line olarak Münih Belediyesi Seçim Dairesi’ne bildirim yapmak gerekiyor. 19 Mart 2023 Pazar günü daha önce mektupla oy kullanmayan seçmenler seçim bildirisinde belirtilen adreslerdeki seçim sandıklarında oy kullanacaklar.
Çifte vatandaş olanlar ve 18 Mart 2011’den beri sadece Alman vatandaşlığı bulunanlar ancak “Aufnahme ins Wählerverzeichnis” belgesini belediyeye ulaştırdıktan sonra seçmen listesine kaydolarak oy kullanma hakkına sahip oluyor.


“ATLAS Münih’teki tüm yabancıların güçlü sesi olacak”


ATLAS listesi adayları şu açıklamayı yaptı: “ATLAS listesi deneyimli, bilgi sahibi ve güvenilir kadrosuyla başta Türkler olmak üzere Münih’te yaşayan tüm yabancıların gür ve güçlü sesi olacak ve Göçmenler Meclisi üzerinden Münih Belediyesi’ne yönelik isteklerimizi kararlılıkla iletecektir. Almanya’da ve Münih’te de başta Türkler olmak üzere insanlar etnik kökenleri veya dinsel-kültürel kimlikleri nedeniyle hemen hemen her alanda hala dışlanmaktadır. ATLAS Listesi, her türlü şiddete ve ayrımcılığa karşı çıkarak Almanya’da demokrasi ve uyum içerisinde ortak bir geleceğin kurulmasına katkıda bulunmak, Münih’te yaşayan yerli halk ve göçmenler arasında önyargıları yıkmak, kültürlerarası iletişimi, dostluğu ve hoşgörüyü artırmak ve uyumun en iyi yaşandığı göçmen derneklerinin daha fazla desteklenmesini savunmaktadır.”
 

 

FREEDOM HOUSE'UN “İNTERNETTE ÖZGÜRLÜK RAPORU” YAYINLANDI: "TÜRKİYE'DE İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜ SON ON YILDA GİDEREK AZALDI"

AHMET DAVUTOĞLU: 12 EYLÜL ANAYASASI’NI KALDIRACAK YERİNE KAMİL VE MİLLİ BİR ANAYASA YAPMAK İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI SERGİLERİZ. AMA CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'Nİ TARTIŞMAYA VAR MISINIZ?"

URLA’NIN KADIN BASKETBOLCULARI TUNÇ SOYER’İ ZİYARET ETTİ

TUNÇ SOYER, ROMAN DERNEKLERİYLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

KARAMOLLAOĞLU: “ÖNCELİKLİ İHTİYAÇ YENİ ANAYASA MIDIR, YOKSA YENİ DÖNEMİ ANLAYAN BİR YÜRÜTME ANLAYIŞI MIDIR’ SORUSUNU ERDOĞAN KENDİSİNE SORMALIDIR”

BUCA’DA CAN DOSTLARI İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATILDI

KARŞIYAKA BELEDİYE BAŞKANI TUGAY, CHP ÜYELERİYLE BULUŞTU

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI İLE DURUŞMA SAVCISI, ŞARKICI KURTULUŞ KUŞ HAKKINDA VERİLEN BERAAT KARARINI İSTİNAFA TAŞIYACAK

COANTE, YENİ KOLEKSİYONUNU İLK KEZ İTALYA’DA SERGİLEDİ

SÖKE BELEDİYESİ SAHA EKİPLERİNDEN YOĞUN MESAİ

Temsilcimiz Galatasaray deplasmanda Manchester United'ı devirdi

Almanya'nın birleşmesinin 33. yıl dönümü kutlandı

DAĞLICA SALDIRISININ PLANLAYICISININ ETKİSİZ HALE GETİRİLMESİ, YOZGATLI ŞEHİT LOKMAN EKER’İN ANNE-BABASINI SEVİNDİRDİ

MSB: "IRAK'IN KUZEYİNDEKİ TERÖRİST HEDEFLERİNE BUGÜN İCRA EDİLEN HAVA HAREKATLARINDA TOPLAMDA 16 HEDEF İMHA EDİLDİ"

EREN ERDEM: "YANDAŞ MEDYADA ADAYLARIMIZI İTİBARSIZLAŞTIRMAK ADINA YAPILAN AHLAKSIZ HABERLERİ İZLİYOR VE LANETLİYORUZ"

AHMET ZEKİ ÜÇOK, BATUHAN ÇOLAK VE SÜHA ÇARDAKLI’YI SİNCAN CEZAEVİ’NDE ZİYARET ETTİ: “FETÖ’CÜLERE DAHİ YAPILMAYAN İŞKENCENİN YAPILDIĞINI, KENDİLERİNİN SAÇLARININ 3 NUMARAYA KAZITILDIĞINI MAALESEF GÖZLERİMİZLE GÖRDÜK”

BİLECİK BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ SUBAŞI, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİ KARŞILADI

ZEYTİNLİOVA MAHALLESİ’NE YENİ PARK VE SOSYAL YAŞAM ALANI YAPILIYOR

KONYAALTI BELEDİYESİ'NİN BEBEK PARKINA YOĞUN İLGİ

AKP'Lİ BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ, 5 MİLYAR LİRALIK 2024 YILI BÜTÇESİNİN YÜZDE 40’NI ARSA SATIŞINDAN ELDE EDECEK. CHP'Lİ İBB MECLİS ÜYESİ ÖZBAKIR: “FAKİR FUKARANIN, TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN ARSALARI HARAÇ MEZAT SATILMAKTADIR"

KÜRŞAD ZORLU, SURİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELERE DENKLİK VERİLDİĞİ İDDİASINI SORDU: “İDLİB’DEKİ RADİKAL GRUPLARDAN BU ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM GÖREN VE MEZUN OLANLARIN BULUNABİLECEĞİ İHTİMALİNE KARŞI BİR TEDBİR ALINMIŞ MIDIR?”

ERDOĞAN: "VESAYETÇİLERİN 27 MAYIS 1960 DARBESİ İLE TÜRKİYE'NİN AYAĞINA VURDUĞU 12 EYLÜL REJİMİNİN PERÇİNLEDİĞİ PRANGALARIN SÖKÜLÜP ATILMA VAKTİ ARTIK GELMİŞTİR"

ALMANYA KÖKLÜ BİR DEĞİŞİKLİĞE GİDEREK 'ÇOCUK PARASINI' KALDIRDI! YENİ YARDIM SİSTEMİ 2025 YILINDA UYGULANACAK

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR GENÇLİK MERKEZİ’NİN GÖNÜLLÜ GENÇLERİ, İZMİR KAMPINDA

MERSİN YENİŞEHİR'DE 2 BİN 484 ÇOCUK GELİŞİM DEĞERLENDİRME UYGULAMASINDAN FAYDALANDI

KARŞIYAKA ODA ORKESTRASI YENİ SEZONU ALKIŞLARLA AÇTI

GAZETECİ AYŞENUR ARSLAN GÖZALTINA ALINDI. ARSLAN, İFADE İÇİN İSTANBUL ADLİYESİ'NE GÖTÜRÜLÜYOR

ANTALYA'DAKİ KARAVAN PARK YERLİ VE YABANCI TATİLCİLERİN YENİ GÖZDESİ 

ŞAHİNLER ÇETESİ'NE YAPILAN OPERASYONDA GÖZALTINA ALINARAK ADLİYEYE SEVK EDİLEN 40 ŞÜPHELİDEN 22'Sİ TUTUKLANDI

MURATPAŞA BELEDİYESİ'NDEN 30 MİLYONLUK YATIRIM

Yükleniyor

FREEDOM HOUSE'UN “İNTERNETTE ÖZGÜRLÜK RAPORU” YAYINLANDI: "TÜRKİYE'DE İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜ SON ON YILDA GİDEREK AZALDI"

AHMET DAVUTOĞLU: 12 EYLÜL ANAYASASI’NI KALDIRACAK YERİNE KAMİL VE MİLLİ BİR ANAYASA YAPMAK İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI SERGİLERİZ. AMA CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'Nİ TARTIŞMAYA VAR MISINIZ?"

URLA’NIN KADIN BASKETBOLCULARI TUNÇ SOYER’İ ZİYARET ETTİ

TUNÇ SOYER, ROMAN DERNEKLERİYLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

KARAMOLLAOĞLU: “ÖNCELİKLİ İHTİYAÇ YENİ ANAYASA MIDIR, YOKSA YENİ DÖNEMİ ANLAYAN BİR YÜRÜTME ANLAYIŞI MIDIR’ SORUSUNU ERDOĞAN KENDİSİNE SORMALIDIR”

BUCA’DA CAN DOSTLARI İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATILDI

  • Çarşamba 23.3 ° / 17 ° Düzensiz Yağmur Mümkün
  • Perşembe 25.3 ° / 16.4 ° Güneşli
  • Cuma 22.1 ° / 16.4 ° Parçalı Bulutlu