MALATYA'DA GÖZ DOKTORU UĞURALP: "SON 15 GÜNDÜR YAYGIN GÖZ HASTALIĞI VAR"

Malatya’da görev yapan göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Murat Uğuralp, 6 Şubat depremlerinin ardından kentte son 15 gündür yaygın göz hastalığının görüldüğünü belirterek, "Son zamanlarda kullandığımız suların çamurlu akması, kontam
Türkiye 22.03.2023 14:28:00 0

Malatya’da görev yapan göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Murat Uğuralp, 6 Şubat depremlerinin ardından kentte son 15 gündür yaygın göz hastalığı görüldüğünü belirterek, "Son zamanlarda kullandığımız suların çamurlu akması, kontamine yani saflığı kalmamış olması bunun en büyük etkenidir" dedi.

Malatya'da özel bir hastanede çalışan göz hastalıkları uzmanı Op. Dr. Murat Uğuralp, 6 Şubat depremlerinin ardından kentte yaşanan göz hastalıklarıyla ilgili açıklama yaptı. Uğuralp, şöyle konuştu:

"ŞEHRİMİZE İLK FIRSATTA DÖNMEYİ DOĞRU BULUYORUM"

“Kahramanmaraş merkezli feci depremin ardından herkes çoluğunu çocuğunu korumak, kendisini güvene almak adına şehirden ayrılabilenler ayrıldı. Geçen haftalar içerisinde çalışan güç tekrar şehrine sahip çıkma adına geri döndü. Bu arada büyük bir beyin göçü oldu deprem olan şehirlerde. Yıllardır ekmeğini yediğimiz bu şehre bu kötü günlerinde geri dönmek hepimizin boynunun borcu. En azından kamu hizmetini devam ettirebilme adına. Kendi mesleğim için söyleyeyim özellikle doktor sayısında büyük bir azalma oldu. Tabi zaman içerisinde bunlar artacak barınma, yiyecek gibi ihtiyaçlarımız daha rahat karşılanmakla birlikte bu da zaman içerisinde olacaktır. Bu arada hepimiz elimizden geldiğince idare etmeye ve bu toprakların bu insanların ayakta kalıp yeni bir hayat kurmaları için çalıştıkları bu dönemde yalnız bırakmamak lazım bunun için ilk fırsatta buraya geri dönmeyi doğru buldum.

"ÖNEMLİ OLAN ZAMANINDA UYGUN TEDAVİNİN ALINMASI"

İçinde bulunduğumuz bu zor şartların bize getirdiği sıkıntıları birkaç bölümde incelememiz lazım. Bir tanesi bulunduğumuz ortamdaki vücudumuza zararlı gelen kimyasalların gözümüze olan olumsuz etkileri. Bunu da birkaç basamakta değerlendirelim. Genel bir başlık altında kırmızı göz olarak toplarsak ki son 15 gün içerisinde bu yaygındır. Bir mikrobik olan olaylar bunlar bakteriyel olabilir, viral olabilir, darbeye bağlı mantar veya başka enfeksiyonlar olabilir. İçtiğimiz su, yüzümüzü yıkadığımız su ki son zamanlarda kullandığımız suların çamurlu akması, kontamine olması bunun en büyük etkenidir. Bunlar erken teşhis edildiğinde ilaçlarla tedavi edilebiliyor. Bir de mevsime bağlı alerjik konjonktivitler var bunlarda aynen mikrobitler gibi semptom vermekte. Genellikle hastalar önceki senelerde bahar aylarına girişte benzeri sıkıntılar yaşadıkları için kendilerini daha iyi tanıyorlar, bunları da ilaçla tedavi etmek mümkün. Çok daha önemlisi yıkılan binalardan kalkan toz ve pek çoğunda asbest yükü var. Sadece asbest değil bu mikropartiküller adı ne olursa olsun nefes aldığımız havanın içerisinde ve durmadan gözümüzün içerisinde.

"YIKILAN BİNALARIN ÇEVRESİNDE MASKE TAKILMALI"

Aynı zamanda bu kimyasalların ve tozların dışında mevsimsel etkiler var. Havalar soğuk gidiyor sürekli yağmur, iyi ısınamıyoruz. Soğuk sıcak, soğuk sıcak geçişlerinde vücudumuzun savunma mekanizmaları düştüğü için normalde başka bir zamanda olmayacak enfeksiyonlar şimdi olmaya başlıyor. Bunlar genellikle çok rahat tedavi edilebiliyorlar. Birkaç hafta içinde eğer virütik değillerse toparlanabiliyorlar. Önemli olan zamanında uygun tedavinin alınması. Her seferinde baştan tekrarlıyoruz içinde bulunduğumuz kötü durumlarda her zaman kendi istediğimiz ortamlarda, umut ettiğimiz ortamlarda olamayabiliyoruz. Yapılacak en önemli şey yüzümüzün, gözlerimizin aynı dişimizi fırçalarken temiz su kullandığımız gibi gözlerin de yüzünde temiz su ile temizlenmesi, mümkün olduğunca hasta insanların yanında olunmaması. Eğer bulunduğumuz ve barındığımız yerlerde yıkılan bina çoksa çevrede mutlaka maske takmak. Her ne kadar son zamanlardaki yağmurlardan korkulsa bile yağmurlar bu açıdan bizler için iyi oldu. En azından enkaz kaldırma çalışmaları sırasında toz kalkmasının önüne geçiyoruz. Her zaman enkaz çalışmaları sırasında inşaatlar sulanamayabiliyor. Bunun için uzakta durmakta ve her şeyin ötesinde çevremizde hasta insanlar varsa maske takmaya geçen senelerde olduğu gibi devam etmek gerekiyor.”


ALİ BABACAN: “ERDOĞAN VE İRİLİ UFAKLI ORTAKLARI BU ÜLKEYİ MAALESEF YÖNETEMEYECEK. ÇÜNKÜ İŞ BİLEN, ÇALIŞKAN VE DÜRÜST KADROLARI KALMADI"

YEŞİL SOL PARTİ EŞ SÖZCÜSÜ İBRAHİM AKIN: “BİZLER BURADAYIZ. HEM MECLİS’TE HEM DE HAYATIN BÜTÜN ALANLARINDA DEĞİŞİM İÇİN DEMOKRATİK MÜCADELENİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ SÜRDÜRECEĞİZ”

SEYİT TORUN: “ORDU GÜLYALI’DA SÖZDE KUTLAMA YAPANLAR, GENÇ KARDEŞİMİZ ERHAN KURT’U BIÇAKLAYARAK KATLETTİ SORUMLULAR CEZASINI BULANA KADAR BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ"

TUNÇ SOYER: “DAHA ADİL VE ÖZGÜR BİR MEMLEKET KURMAK İÇİN SÜRDÜRDÜĞÜMÜZ YOLCULUĞA DEVAM EDECEĞİZ”

KILIÇDAROĞLU: “BANA OY VEREN 25 MİLYONU AŞAN VATANDAŞIMIZI MORALLİ BİR ŞEKİLDE DİMDİK AYAKTA GÖRMEK İSTİYORUM. YÜRÜYÜŞÜMÜZ SÜRÜYOR VE BURADAYIZ”

ARTVİN'DE SEÇİM SONUCU GERGİNLİĞİ

CHP İZMİR İL BAŞKANI ASLANOĞLU: "KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN OYLARI BİR MİKTAR DAHA ARTACAKTIR. KAFA KAFAYA BİR YARIŞ GİDİYOR"

YSK BAŞKANI AHMET YENER: “YÜKSEK SEÇİM KURULU’NUN GEÇİCİ SONUÇLARI AÇIKLANANA KADAR KAMUOYUNUN VE VATANDAŞLARIMIZIN SONUÇLARI BEKLEMESİNİ RİCA EDERİZ”

AKŞENER: "MİLLET İTTİFAKI’NIN MENSUBU OLAN BÜTÜN SANDIK MÜŞAHİTLERİ, SANDIK BAŞKANLARI, SON ANA KADAR SANDIKLARIN BAŞINDA KALMALIDIRLAR"

FAİK ÖZTRAK: “SONUÇLAR KESİNLEŞİNCEYE KADAR KİMSE BİR OLDUBİTTİ YARATMASIN, BALKON KONUŞMALARIYLA SUYU BULANDIRMAYA KALKIŞMASIN”

CHP ÇANKAYA İLÇE BAŞKANLIĞI: “AKP'LİLER MİLLETVEKİLLERİ İLE BİRLİKTE 30'AR 40'AR KİŞİLİK GRUPLARLA OKULLARA BASKIN YAPIYOR. TÜM PARTİLİLERİMİZİ OY KULLANDIKLARI SANDIKLARINA SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ”

AKP, ATATÜRK VE TÜRK BAYRAKLI ROZETLERE "BELİRLEYİCİ İŞARET" DİYE İTİRAZ ETTİ, MUDANYA SEÇİM KURULU KABUL ETTİ

BAŞKAN SOYER’DEN SANDIK ÇAĞRISI: “GELECEĞİMİZİ ESİR ALMASIN… ÇARE SANDIKTA…! HALA 1 SAAT VAR… Bİ GAYRET…”

PERVİN BULDAN, OYUNU İSTANBUL’DA KULLANDI: “BİR OY ÜLKENİN KADERİNİ DEĞİŞTİRİR, BİR OY TOPLUMUN KADERİNİ DEĞİŞTİRİR. HERKES OYUNU KULLANSIN LÜTFEN”

MİTHAT SANCAR: “OY KULLANMAK HEM YURTTAŞLIK GÖREVİ HEM DEMOKRATİK BİR SORUMLULUKTUR AMA OYUNU KORUMAK DA EN AZ BUNUN KADAR ÖNEMLİDİR”

CHP İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI: SEÇMEN LİSTELERİNİN ELLE DOKUNULARAK SİLİNMESİ ÜZERİNE TÜM SANDIKLARDA KONTROL YAPILARAK, ŞİKÂYETTE BULUNULDU

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI GÜNEL, CUMHURBAŞKANLIĞI 2. TUR SEÇİMLERİ İÇİN OYUNU KULLANDI

ÜMİT ÖZDAĞ ANKARA’DA OYUNU KULLANDI: “DİLERİZ 21 YILLIK YORGUN BİR YÖNETİMDEN SONRA TÜRKİYE YENİ BİR YÖNETİMLE YOLA DEVAM ETME ŞANSI BULUR”

ERDOĞAN, OYUNU İSTANBUL’DA KULLANDI: “KATILIMIN SON ANA KADAR, REHAVETE ULAŞMADAN, VARMADAN GERÇEKLEŞMESİNİ DE ÖZELLİKLE VATANDAŞLARIMDAN RİCA EDİYORUM”

ALİ ŞEKER: "KORKMUYORUZ, YILMIYORUZ, VAZGEÇMİYORUZ. SON SAATLER; OY KULLANIN. SANDIK GÖREVLİLERİMİZ VE MÜŞAHİTLERİMİZ, SON OY KULLANILANA VE TUTANAKLAR İMZALANANA KADAR SANDIKLARI TERK ETMEYİN"

BAŞKAN ENGİN OYUNU KULLANDI, HERKESİ SANDIĞA DAVET ETTİ

METEOROLOJİDEN İÇ EGE VE BATI AKDENİZ’İN İÇ KESİMLERİ İÇİN SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

KAFTANCIOĞLU, OYUNU KULLANDI: “İSTANBUL’DA BİR OKULDA SINIF UYGUN OLMADIĞI İÇİN MÜŞAHİTLERİN SOKULMAK İSTENMEMESİ ÜZERİNE İTİRAZLA ORTADAN KALDIRILMIŞ”

ŞANLIURFA EYYÜBİYE’DE SANDIKLARIN TAZİYE EVİNE KONULARAK TOPLU OY KULLANILDIĞINI TESPİT EDEN CHP'LİLER SALDIRIYA UĞRADI. DARP EDİLEN ALİ ŞEKER: "30 KİŞİLİK GRUP LİNÇ GİRİŞİMİNDE BULUNDU. 1 OY BİZE 366 OY ERDOĞAN'A OLARAK KULLANILIYOR"

AKŞENER, OYUNU İSTANBUL'DA KULLANDI: "GENÇLERİN GELECEĞİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ BİR SEÇİMİN SAFHASINDA OYUMUZU KULLANDIK"

İZMİR’DE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİN İKİNCİ TURU İÇİN OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI... İZMİR'DE 3 MİLYON 444 BİN 651 SEÇMEN OY KULLANACAK

Bayern Münih Son Dakika Golüyle Almanya Bundesliga Şampiyonu

Hamburg’da yeni konutlar

Hande Aras’tan başarılı DJ’lik performansı

İMAMOĞLU, 101'İNCİ HALK BULUŞMASINI ÜSKÜDAR'DA YAPTI: "BENİM, KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN VE DİĞER LİDERLERİN TERÖRİST OLDUĞUNA, VATAN HAİNİ OLDUĞUNA KİM GERÇEKTEN İNANIYORSA GİTSİN ERDOĞAN'A OY VERSİN"

Yükleniyor

ALİ BABACAN: “ERDOĞAN VE İRİLİ UFAKLI ORTAKLARI BU ÜLKEYİ MAALESEF YÖNETEMEYECEK. ÇÜNKÜ İŞ BİLEN, ÇALIŞKAN VE DÜRÜST KADROLARI KALMADI"

YEŞİL SOL PARTİ EŞ SÖZCÜSÜ İBRAHİM AKIN: “BİZLER BURADAYIZ. HEM MECLİS’TE HEM DE HAYATIN BÜTÜN ALANLARINDA DEĞİŞİM İÇİN DEMOKRATİK MÜCADELENİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ SÜRDÜRECEĞİZ”

SEYİT TORUN: “ORDU GÜLYALI’DA SÖZDE KUTLAMA YAPANLAR, GENÇ KARDEŞİMİZ ERHAN KURT’U BIÇAKLAYARAK KATLETTİ SORUMLULAR CEZASINI BULANA KADAR BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ"

TUNÇ SOYER: “DAHA ADİL VE ÖZGÜR BİR MEMLEKET KURMAK İÇİN SÜRDÜRDÜĞÜMÜZ YOLCULUĞA DEVAM EDECEĞİZ”

KILIÇDAROĞLU: “BANA OY VEREN 25 MİLYONU AŞAN VATANDAŞIMIZI MORALLİ BİR ŞEKİLDE DİMDİK AYAKTA GÖRMEK İSTİYORUM. YÜRÜYÜŞÜMÜZ SÜRÜYOR VE BURADAYIZ”

ARTVİN'DE SEÇİM SONUCU GERGİNLİĞİ

  • Pazartesi 26.1 ° / 16.6 ° Orta kuvvetli yağmurlu
  • Salı 28.3 ° / 15.4 ° Düzensiz Yağmur Mümkün
  • Çarşamba 29.5 ° / 16.7 ° Güneşli