Kadınlar için Almanca sohbet grubu

Göçmen kadınlara sohbet ortamında Almancalarını geliştirme imkanı sunmak amacıyla, Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Güngör Yılmaz tarafından organize edilen sohbet grubunun tanışma toplantısına ilgi büyük oldu. Sohbet grubu ilk etapta Bergedorf ve Barmbek’te start alacak.

Hamburg 16 Ekim 2017 23:02
Kadınlar için Almanca sohbet grubu
-A +A

UZUN yıllar Almanya’da yaşamalarına rağmen çok farklı nedenlerden pratik Almancalarını geliştirme imkanı bulamayan göçmen kadınlar için „Almanca Sohbet Grubu“ kuruldu.
Hamburg Eyalet Parlamentosu Milletvekili Güngör Yılmaz (SPD) tarafından organize edilen çalışma çerçevesinde, sohbet grubuna katılmak isteyen kadınlar ve kendilerine eşlik edecek Alman dil rehberleri, Bergedorf’ta düzenlenen ilk tanışma toplantısında biraraya geldiler.
 
Dostluk köprülerine vesile olacak
 
Günlük yaşamda kullanılan Almancanın çok kısıtlı olduğunu, göçmen kadınların aralarında kendilerini daha iyi ifade edebildikleri anadillerini tercih ettiğini söyleyen Güngör Yılmaz, „Almanca kursları da, gramer ağırlıklı olduğundan, yasal hakları bulunmadığından veya da iş saatleriyle bağdaşmadığı için, kadınlar tarafından tercih edilmiyor. Sohbet grubundaki ana fikir kadınların, hatalarını düzeltecek, temel bilgiler verecek rehberler eşliğinde dillerini geliştirmeleri. Rehberlerimiz bu işi gönüllü üstlenen emekli öğretmen ve Almanca kursu hocaları. Sohbet grubu çok kez kendi aralarında kalan göçmen kadınlar için aynı zamanda Almanlarla dostluk kurma vesilesi olacak“ dedi.
 
Bergedorf ve Barmbek’te
 
İlk iki sohbet grubunun Bergedorf ve Barmbek’te oluşturulmasının kararlaştırıldığı tanışma toplantısında, talep ve ihtiyaç doğrultusunda başka semtlerde de gruplar oluşturulacağına da dikkat çekildi. Sohbet gruplarına katılımın ücretsiz olduğuna işaret eden Güngör Yılmaz, „Haftada kaç kez, kaç saat buluşulacağına da kadınlar kendi aralarında karar verecek. Bergedorf ve Barmbek için iki grup oluştu. Bergedorf grubu şimdilik her Salı saat 15.00-17.00 arası, benim milletvekili ofisimde biraraya gelecek“ şeklinde konuştu.
Sohbet grubuna ilgi duyan kadınların geniş bilgi için guengoer.yilmaz@hamburg.de email adresine veya da Pazartesi, Çarşamba ve Cuma günleri, saat 10.00 – 15.00 arası 040 – 36912240 numaralı telefona başvurabilecekleri belirtildi.
 

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 1 Oy (%6)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%94)

Duyurular
Arşiv