İSTANBUL'DA TÜRK MACAR İŞBİRLİĞİ BULUŞMASI

Türkiye’nin özeti aziz İstanbul’un incisi Üsküdar Filizler Köftecisi anlamlı ve güzel bir buluşmaya ev sahipliği yaptı.

Avrupa/Dünya 8.11.2021 21:26:38 0
Kahvaltılı proğrama, Macar Delegasyonu, Diplomatik temsikcileri Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkez Müdürü Dr. Gábor Fodor, Müdür Yardımcısı şair ve çevirmen Balázs Szőllőssy, Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu Ticaret Ataşesi Miklós Bujáky, Türk Macar İşadamları Derneği ( TÜMİŞAD ) Başkanı ve Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz, Üsküdar Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, önceki dönem Bahçelievler Belediye Başkanı Osman Develioğlu, Gazeteci Yazar Dostlar Divanı Başkanı Sami Özey, Üsküdar Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Muhsin Konuk, Üsküdar Üniversitesi Genel Sekreteri Selçuk Uysaler, Başhekim Dr. Tekin Yılmaz, İşadamları Mehmet S. Küçük, Sadık Güllüce, Mustafa Yalçınkaya, Serdar Yeşil ve Kırklareli Üniversitesi Tarih Bölümü'nden Yrd. Doç. Dr. Tarık Özçelik'in hazır bulunduğu Türk Macar İşbirliği, kültür, dostluk ve ticaretin konuşulduğu toplantı, iyi dileklerin ve işbirliklerinin oluşması için zemin oluşturdu.
Samimi ve sıcak bir havadaki kahvaltılı toplantı, Türk kahvaltı çeşitleri Rumeli köftesi ve Türk tatlısı tadımıyla devam etti. Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkez Müdürü Dr. Gábor Fodor, ” Asya ve Avrupa’nın kesişim noktasındaki Boğazın ihtişamının yansıdığı İstanbul’u bugün masalsı sisli bir ortamda temaşa edeceğiz.Tarihi ve modern İstanbul’u bir arada yaşayabilmek ayrı bir zenginlik. İstanbul aynı zamanda çok önemli ve ciddi turizm destinasyonu. İki dost devlet, 2024 yılını Türk ve Macar yılı ilan etti. Bütün bir yıl bir çok sosyal, kültürel ve sportif etkinlikler gerçekleştireceğiz. Kardeş şehirlerimiz ile dostluk ve işbirliklerimizi derinleştireceğiz. Üsküdar ile Kaposvár şehri kardeş kentler olarak bu etkinliklerde önemli projeler icra ederek katkı sunacaklardır. Kültürel ilişkilerimizi ve dış ticaretimizi her geçen gün artırıyoruz. Var olan potansiyelimizi yukarılara taşımak için bizler üzerimize düşeni yapmaya hazırız'' dedi.

Dost Macarlarla bu işbirliklerimizi güçlendirmeyi sürdüreceğiz

Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, ''Son yıllarda dost Macar Türk ilişkileri güçlü ve yoğun olarak sürdürmemize bu tür kültürel faaliyetler ayrı bir katkı sağlamaktadır.  Üsküdar ile Kaposvár şehri ile Belediyelerimiz arasında bu dostane kardeş ilişki altı yıldır artarak sürmektedir. Daha önce Kaposvár şehrine ziyarette bulunmuş ve Kaposvár Megyei Jogú Város Belediye Başkanı değerli dostum Szita Károly’u Üsküdar'da misafir etmiştik. Önümüzdeki dönemde dost Macarlarla bu işbirliklerimizi güçlendirmeyi sürdüreceğiz” dedi.
İki dost millet arasında işbirliğine katkı vermekten büyük mutluluk duyuyorum
Macaristan Fahri Konsolosu Osman Şahbaz ise, “İstanbul etkili olan yoğun sisli bir zamanda Boğaz'ın incisi İstanbul Üsküdar'da kıymetli Macar ve Türk dostlarımızla bir arada olmaktan bahtiyarım. Bu iki dost ve kardeş millet arasındai işbirliğine katkı vermekten büyük mutluluk duyuyorum''dedi

Macar Diplomatlarla birlikte büyük bir mutluluk yaşıyoruz
Gazeteci Yazar Sami Özey ise '' Koordinatörlüğünü yaptığı, ülkemizin, düşünce, sevgi, meşveret ve muhabbet eksenli dinamiklerinden olan Dostlar Divanı'nın benzerini bugün Üsküdar Filizler Köftecisinde Macar Diplomat ve değerli dostlarımızla birlikte büyük bir mutlulukla yaşıyoruz'' dedi.

İşbirliği buluşması karşılıklı hediyeleşmeden  sonra  Macar heyet ve misafirler Salacak’tan ayrıldı.

MÜNİH'TE 2023-2024 EĞİTİM RÜZGARI DOPDOLU HİZMETLERLE BAŞLIYOR

Kars Belediyesinin Sosyal Yardım Faaliyetleri Devam Ediyor

ETO 1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı’nda

Zukunft gestalten: Schulwettbewerb zur Entwicklungspolitik startet in Jubiläumsrunde

KILIÇDAROĞLU, İSTANBUL SULTANBEYLİ'DE KADINLARIN SORUNLARI VE TALEPLERİNİ DİNLEDİ

EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE YEMEK FİYATLARI YÜZDE 200'ÜN ÜZERİNDE ZAMLANDI.... ÖĞRENCİLER: "BARINMA KRİZİNİN ARDINDAN AÇLIK TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

TARSUS BELEDİYESİ, 6 KÖYE SOSYAL TESİS AÇTI

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ’NDEN 505 ÇOCUĞA SÜNNET ŞÖLENİ 

ALTIN KOZA SAHİPLERİNİ BULDU... TÜRKAN ŞORAY VE KADİR İNANIR’A "SİNEMANIN YÜZÜ" ÖDÜLÜ VERİLDİ

İKLİM PANAYIRINDA ORTAK ÇAĞRI: “İKLİM İÇİN HAREKETE GEÇ”

GEMLİK KİTAP LİMANI, KİTAPSEVERLERİ EDEBİYATIN ÖNEMLİ İSİMLERİYLE BULUŞTURUYOR

MURATPAŞA’DA YOL ÇİZGİLERİ YENİLENİYOR

MUĞLALI ÇAM BALI ÜRETİCİLERİ: "ÜRETTİĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ"

AKSARAY’DA MÜSTAKİL EVDE ÇIKAN YANGINDA 1 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

TZOB GENEL BAŞKANI BAYRAKTAR: “TÜKETİCİLER, ZEYTİNYAĞI DİYE LİTRESİNE 80-100 LİRA ÖDEDİĞİ YAĞIN ÇOK DAHA UCUZ OLAN PAMUK YAĞI, KANOLA, ASPİR YAĞI OLDUĞUNUN FARKINDA BİLE OLMAMAKTADIR”

FAZIL SAY’IN YENİ ALBÜMÜ “DÜNYA ANNE”, DİNLEYİCİSİYLE BULUŞTU

AYHAN BORA KAPLAN’IN TELEFON DÜKKANI İLE BAŞLAYAN VE 15 YILDA 15 MİLYON TL SERMAYELİ ŞİRKETE GİDEN YÜKSELİŞİ

PROF. DR. ŞÜKRÜ ERSOY: "MARMARA DENİZİ’NDE İKİ GERİLİMİN OLDUĞU ARA MUTLAKA BİRLEŞECEK, 7’DEN BÜYÜK BİR DEPREM VERECEK

ST PAULİ DUR DURAK BİLMİYOR! BU SEFERDE SCHALKE ENGELİNİ 3-1'LİK SKOR İLE GEÇTİ

Bayern Münih, Bochum'u 7-0 Yendi

BAVYERA EYALETİ ANNE VE 2 ÇOCUĞUNU ALEVLERİN ARASINDAN KURTARAN O KAHRAMAN TÜRK'E DEVLET MADALYASI VERDİ

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN HOLLANDA'YA KINAMA: "İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KİSVESİ ALTINDA BU NEFRET EYLEMLERİNE İZİN VERİLMESİNİ KINIYORUZ"

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BATI AVRUPA PROGRAMLARI 2023-2024 ÖĞRETİM YILI KAYIT OLACAKLAR İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

ALMANYA'NIN EN BÜYÜK SAĞLIK TURİZM FUARI MÜNİH'TE AÇILIYOR

ARTVİN'İN KEMALPAŞA İLÇESİNDE BULUNAN VE BALIKÇILIK REZERVİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ALAN OLAN KOPMUŞ' BÖLGESİNDE DENİZ DİBİ ÇALIŞMASI YAPILDI

GELECEK PARTİSİ ESKİŞEHİR İL BAŞKANI SAYIN: "AK PARTİ İLE BİLE İTTİFAK OLABİLİR ÇÜNKÜ YERELİN ÜLKE GÜNDEMİNİ DEĞİŞTİRECEĞİNE İNANIYORUM"

KAVACIK ÜZÜM FESTİVALİ COŞKUYLA BAŞLADI

A MİLLİ KADIN VOLEYBOL TAKIMI, JAPONYA’YI 3-1 YENEREK 2024 PARİS OLİMPİYATLARINA KATILMAYI GARANTİLEDİ 

CHP ANKARA İL KONGRESİ... SEMRA DİNÇER: 2019 YEREL SEÇİMLERİNDE NASIL BİR TARİH YAZDIYSAK, NASIL BİR ZAFERLE ÇIKTIYSAK, 2024 YILINDA CHP AYNI ZAFERLE ÇIKACAK

CHP ANKARA İL KONGRESİ... ÖRSAN ÖYMEN: “İKİ GENEL SEÇİMİ ÜST ÜSTE KAYBEDEN BİR GENEL BAŞKANIN BİR DAHA GENEL BAŞKAN ADAYI OLMASI ENGELLENMELİ, BU TÜZÜĞE BAĞLANMALI”

Yükleniyor

MÜNİH'TE 2023-2024 EĞİTİM RÜZGARI DOPDOLU HİZMETLERLE BAŞLIYOR

Kars Belediyesinin Sosyal Yardım Faaliyetleri Devam Ediyor

ETO 1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı’nda

Zukunft gestalten: Schulwettbewerb zur Entwicklungspolitik startet in Jubiläumsrunde

KILIÇDAROĞLU, İSTANBUL SULTANBEYLİ'DE KADINLARIN SORUNLARI VE TALEPLERİNİ DİNLEDİ

EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE YEMEK FİYATLARI YÜZDE 200'ÜN ÜZERİNDE ZAMLANDI.... ÖĞRENCİLER: "BARINMA KRİZİNİN ARDINDAN AÇLIK TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

  • Pazartesi 34.7 ° / 23.6 ° Güneşli
  • Salı 34.5 ° / 23.4 ° Güneşli
  • Çarşamba 33.7 ° / 22.6 ° Güneşli