İnternetten yapılan Televizyon sözleşmelerine dikkat

Hamburg, Berlin ve Bremen Tüketici Merkezleri tarafından gerçekleştirilen piyasa denetiminde Türkçe ve Rusça dillerinde özel program paketleri sunan beş etnik-TV hizmet sağlayıcısının internet sayfaları incelenmesi sonucunda uyarılarda bulundu.

Almanya 13 Mart 2018 22:39
İnternetten yapılan Televizyon sözleşmelerine dikkat
-A +A

Hamburg, Berlin ve Bremen Tüketici Merkezleri tarafından gerçekleştirilen piyasa denetiminde Türkçe ve Rusça dillerinde özel program paketleri sunan beş etnik-TV hizmet sağlayıcısının internet sayfaları incelenmesi sonucunda uyarılarda bulundu.
Tüketici merkezlerinin inceleme sonucunu basın açıklaması ile kamuoyuna duyuran Tüketici merkezleri ‘Sözleşmeli etnik-TV paketleri de denilen, bu hizmetlerin sözleşme koşulları karmaşık ve tertip edilmesi gerekiyor. Diğer sonuçlar ise: tüketici bilgilendirmelerine erişimde ve müşteri hizmetlerinde de eksikliklerin giderilmesine ihtiyaç var’ denildi.
 
Ürünleri bulmak zor ve sözleşme koşulları karmaşık
 

‘Çoğu şirketin internet sayfasında Türkçe ve Rusça TV programı paketlerini bulmak zor ve TV paketlerinin sözleşme koşulları karmaşık’ diyen Bremen Tüketici Merkezi Başkanı Dr. Annabel Oelmann.’Çoğu hizmet sağlayıcıda önce "ana sözleşme" yapılması gerekiyor; anadilindeki TV paketleri daha sonra bu paket üzerinden satın alınabiliyor. Asgari sözleşme süresi üç hizmet sağlayıcıda 12 ay; hatta bir hizmet sağlayıcı 24 aylık asgari sözleşme süresini zorunlu kılıyor. Sözleşme fesih süresi bir ile iki ay arasında değişmekle birlikte, sadece tek bir hizmet sağlayıcı tüketici memnuniyetini baz alarak fesih süresini altı iş günü olarak belirlemiştir. Ürünlerle ilgili temel bilgiler ile gizlilik, nakliye ücretleri veya cayma hakkı bilgilendirmeleri, tüm sözleşmeli TV hizmeti sağlayıcıları tarafından internet sitelerinde kolayca bulunabilir şekilde sunulmuyor. "Yegane teselli genel işlem koşullarının tümünde iyi ve hızlı bir şekilde görülebilir olması" Ancak, göçmen kökenli olsun ya da olmasın, müşterilerin elbette yalnızca genel işlem koşullarını değil, tüketici haklarıyla ilgili tüm bilgileri eksiksiz, açık ve çok dilli alabilmesi gerekir. Bize göre bu, hizmet sağlayıcılarının görevidir. Beş şirketten yalnızca bir tanesi internet sayfasında, örneğin site üzerinden yapılan mukavelelerde, cayma hakkı konusuna açıkça değinmektedir. Diğer dört şirkette bu bilgiler ancak uzun aramaların ardından bulunabilmektedir. Müşteri destek hatları da standart hizmetler arasında değildir.’ Dedi
 
Pazar araştırması hakkında

Tüketici Merkezlerinin yapmış olduğu Pazar Piyasası araştırması konusundaki açıklaması ise şöyle ‘
Piyasa araştırması Eylül ile Kasım 2017 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Rusça piyasa segmenti için Vodafone Kabel Deutschland GmbH ve Unitymedia GmbH hizmet sağlayıcıları, Türkçe segment içinse Tele Columbus AG ve Telekom Deutschland GmbH tarafından sunulan teklifler incelendi. Ayrıca ek olarak, Rusça sadece tek bir programa sahip etnik hizmet sağlayıcı "www.kartina-tv.eu" incelendi.
Piyasa denetiminin sonuçları ve değerlendirmesi, Bremen Tüketici Merkezinin www.verbraucherzentrale-bremen.de adlı intenet adresinde yayınlanmıştır.
"Dijital Piyasalarda Göçmenler ve Tüketiciyi Koruma II" projesi, Federal Adalet ve Tüketiciyi Koruma Bakanlığı (BMJV) tarafından desteklenmekte ve Bremen ve Hamburg Tüketici Merkezleri işbirliğiyle Berlin Tüketici Merkezi tarafından yürütülmektedir. Projenin hedefi, Rus ve Türk kökenli tüketicileri dijital piyasalardaki tüketici hakları ve danışmanlık hizmetleri üzerine aydınlatmaktır.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 1 Oy (%6)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%94)

Duyurular
Arşiv