Hamburglular hastane sorunları için referanduma hazırlanıyor!

Hamburg hastanelerine daha fazla personel alınması ve hasta bakıcı sorununa çözüm getirilmesi için daha önce kurulan halk inisiyatifi yaptıkları çalışma ve eylemlere rağmen hükümetin her hangi bir adım atmaması üzerine bir imza kampayası başlatarak referanduma taşıyacaklarını duyurdu

Hamburg 14 Mart 2018 01:14
Hamburglular hastane sorunları için referanduma hazırlanıyor!
-A +A

Dünya Emekçi Kadınlar Gününde Hamburg hastanelerine daha fazla personel alınması için daha önce kurulan halk inisiyatifi yaptığı çalışmalar ve eylemler sonucunda hükümetin bu konuda her hangi bir adım atmaması üzerine bir basın açıklaması yaparak Hamburg daki hasta bakıcı sorununa çözüm getirmek için bu durumu referanduma götürmek için bir imza kampayası başlattı. 29 Mart’a kadar 10 bin imza topladığı durumda bir üst aşama olan Hamburg daki seçmenin yüzde %5’ne tekabül eden 62 bin imza toplandığı taktirde ise yasal olarak 2020’de yapılacak eyalet seçimleri ile birlikte halk oylaması gerçekleştirilmesinin önünde bir engel kalmıyor. Bu konu önemli deneyimlere sahip olan Hamburg’lular bunu başaracaklarını belirtiyorlar.
İnsiyatifin talepleri arasında hastanelere daha fazla personel alınması, Hamburg hastanelerinde 4200 personal eksiği var. Almanya çapında ise 162 bin personel açığı var. Hastane çalışanlarının çalışma koşullarının iyileştirilmesi, çalışan hastane personelinin eğitim düzeyinin yükseltimesi, ücretlerin arttırılması ve bakıcıların işdeki donanımının yasal olarak tarif edilmesi gerek. Kar’a dayalı sağlık sistenminin kaldırılması talep ediliyor.
İnsiyatifin düzenlediği basın konferansında hastane çalışanlarından, Sivil toplum temsilcileri ve sendikacılar sözaldı. Konferansın moderatörlğünü  yapan  Christoph Kranich, açılışta Almanyadaki sağlık alanındaki sorunlara dikkat çekti. 25 yıl içerisindeki hasta bakımı çok yoğunlaştı. Bu yoğunluk neredeyse 3’de bir artışa tekabül ediyor. Aynı zamanda doktor olmayan sağlık çalışanlarının sayısı yüzde 7 indirildi. Aynı zamanda ise bu süre içerisinde özel hastanelerin sayısı 14, 9’dan yüzde 35.8 e yükseldi bu sayı ise iki katından fazla. Uluslar arası durum ile karşılaştırdığımızda Almanyada bir bakıcı Norweç ve ABD’ye göre 2,5 katı daha fazla hastaya bakmak zorunda kalıyorlar.
Kirsten Rautenstrauch hastahane çalışanı ve işyeri temsilcisi hastanelerdeki çalışanlar üzerinde uygulanan fiziksel ve zihinsel baskı hem bakıcılar için , hemde hastalar için çok büyük tehlikeleri barındırıyor.
Irene Thiele daha önce bir kaza sonucu hastanede tedavi gören hastaların penceresinden bakarak yaşadıklarını anlattı. Hastahanede ki, acele plansızlık, yeterince hastaları bilgilendirmeme, bu durum personel azlığının bir sonucu olduğunu belirterek hastaların bakımının yeterli yapılmadığını tedavi esnasında hastanelerde yapılan hataların arttığına dikkat çekerek tehlikenin boyutuna dikkat çekti.
Prof. Dr. Christian Haasen vom Verein Demokratischer Ärztinnen & Ärzte (VDÄÄ) temsil eden çok sayıda doktor hastanelerde ve kendi özel kiliniklerinde bu insiyatifi desteklediğini belirtti. Sağlık sisteminin kar a dayalı olmasına sadece sözde değil buna karşı yasalaşması için mücadele edilmesi çağrısında bulundu. İyi bir sağlık hizmeti için iyi bir alt yapı gerekli oda bizim meslektaşlarımızdır. Hastane çalışanlarına önem verilmeli. Biz doktorlar olarakta bu kar a dayalı sistemin baskısından etkileniyoruz. İyi bir sağlık için meslekler arası dayanışma için bizde bu inisiyatifi destekliyoruz.
Olaf Harms Ver.di Hamburg sendikası başkanı ver.di sendikasının araştırmalarına göre  Almanya çapında 160 bin hastane personelinin eksik olduğunu , bunun 70 binin hasta bakıcı, Hamburg da 4200 , Hastaneler de gece vardiyasında durum dahada kritik. Gece vardiyasında bir hasta bakıcı ortalama olarak 25 hastaya bakmak zorunda kalıyor. Bu personel eksikliği tabiki fazla masai yapmayı zorluyor. Hastane çalışanlarının toplam mesai saati 35.7 milyon saattir. Yani bu duruma göre her hastane çalışanı ortalama 32.5 yapmış durumda. Politikacılar ve hükümet bu durumun çözümü için her hangi bir girişimde bulunmuyor. Bu nedenle bu insiyatifin büyük bir önemi var. Sadece bakıcıların yükünü hafifletmeyecek aynı zamanda sağlık sorunun çözümüne katkı sunacaktır.
Bu inisiyatifin bileşenleri hastane çalışanları , sağlık örgütleri, sendikalar, Sol Parti , DKP, sivil toplum kuruluşları ve DİDF-Hamburg yeralıyor.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 1 Oy (%6)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%94)

Duyurular
Arşiv