Hamburg´un yeni Belediye Başkanı Peter Tschentscher oldu!

Almanya´da hükümet kurma çalışmaları devam ederken kurulacak yeni hükümette Maliye Bakanı olan Olaf Scholz´dan boşalan Hamburg Belediye Başkanı koltuğuna SPD´li Maliye Senatörü Peter Tschentscher´in oturacağı resmen açıklandı.

Hamburg 10 Mart 2018 14:59
Hamburg´un yeni Belediye Başkanı Peter Tschentscher oldu!
-A +A

Mücahid ERBEK/ Gazetehamburg
 
 
Hamburg´un yeni Belediye Başkanı resmen açıklandı. Cuma akşamı Hamburg Sosyal Demokrat Parti´sinin SPD Merkez binasında Maliye Senatörü Tschentscher, yeni SPD Parti Başkanı olması beklenen Melanie Leonhard ve yeni Maliye Bakanı Olaf Scholz ortak basın toplantısı düzenledi.
Yeni Maliye Bakanı Olaf Scholz yaptığı açıklamada en gözde Senatörü Peter Tschentscher´in Hamburg Belediye Başkanı olarak en doğru seçim olacağını söyledi. Peter Tschentscher ise yaptığı açıklamada Hamburg´un 2011 yılından bu yana iyi yönetildiğini ve bu hizmetlerin devam edeceğini söyledi. Ayrıca Teschentscher yaptığı açıklamada Belediye Başkanı olarak Hamburg kentinde dairelerin sayısının artacağını, ücretsiz kıreşlerin sağlanması konusunda sistemin iyileştirilmesi gerektiğini ve yeni okul ve üniversitelerinin yapılması konusunda çalışmalar yapacağını belirtti.
Peter Tschentscher Hamburg´un yeni Belediye Başkanı koltuğuna oturacak olması kamuoyu tarafından şaşkınlık ile karşılandı. Hamburg´un yeni Belediye Başkanı olarak en güçlü aday gösterilen Andreas Dressel Maliye Senatör koltuğuna oturacağını açıkladı. Dressel´den sonra Hamburg Belediye Başkanı ikinci favori adayı olarak gösterilen Sosyal Senatörü Melanie Leonhard´da ailevi meseleler yüzünden Hamburg Belediye Başkanlık görevini geri çevirdiğini açıkladi.
Öte yandan Hristiyan Birlik Partisi CDU Grup Başkanı André Trepoll yeni Belediye Başkanı olarak seçilen Tschentscher´in acil çözüm açısından verilmiş bir karar olarak nitelendirdi.
2011 yılından bu yana Maliye Senatörlüğünü sürdüren Tschentscher, HSH Nordbanka´sının satılması konusun´da büyük bir pay sahibi olduğu belirtildi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 1 Oy (%6)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%94)

Duyurular
Arşiv