Hamburg eyaleti, sosyal medyada ırkçı sembollere yasak getiriyor!

Almanya'nın Hamburg kentinde, Federal Konsey'e sunulan önergeye göre, aşırı sağcılık içeren yasaklı sembollerin sosyal medyada da kullanılmasının yasaklanacağı belirtildi.

Hamburg 23 Şubat 2018 00:33
Hamburg eyaleti, sosyal medyada ırkçı sembollere yasak getiriyor!
-A +A

Mücahid ERBEK / Gazetehamburg
 
Resmi adalet makamlarından yapılan basın açıklamasına göre, Hamburg eyaleti, Federal Konsey’e yeni bir önerge sunarak, aşırı sağcılık içeren sembolleri internette kullanan ve yayımlayan kişiler hakkında cezai işlem yapılacağı duyuruldu.
Açıklamada, Hamburg eyaletinin bu önergesinin, Federal Konsey tarafından Şubat 2016 tarihinde onaylandığı, bu kararla ilgili yasa tasarısının Federal Hükümet üzerinden Almanya Federal Parlamentosu’na da taşındığı, 18. seçim döneminde görüşmelerin durduğu ve bundan dolayı yasa sürecinin tekrardan başlatıldığı aktarıldı.
İnternette aşırı sağcılık içeren bir sürü sembol ve resmin bulunduğu ve bu içeriklerin aslında Almanya´da kullanılmasının ve yayımlanmasının yasak olmasına rağmen ekranlarda karşımıza çıkmasının kaçınılmaz olduğu vurgulandı. Aşırı sağcıların, Almanya´da ikamet etmelerine rağmen, yasak içerikli sembolleri yurt dışından yayımlanmalarının suç olmadığını ve Alman Ceza Hukuku’nun müdahale edemediğini bilerek, rahatlıkla yayımlayabildikleri bildirildi. 
 
Hamburg Adalet Senatörü Dr. Till Steffen, yaptığı açıklamada, “Bugüne kadar Almanya´yı kısa süreliğine terk edip, yurt dışından internette insanlık dışı fikirleri yayımlayan hiçkimse hakkında yasal işlem yapamadık. Bunu değiştirmek istiyoruz. Her kim Almaya´da yaşayıp da bizim temel değerlerimizi ihlal etmek suretiyle, hukuk devletimizi gözardı ediyorsa, sonuçlarına katlanmak durumunda kalır. Bu insanlık dışı nefreti hangi ülkeden yayımlarsa yayımlasın, sonuç değişmeyecektir.” dedi.

Facebook'ta paylaş butonu
Print
Yorum Yap
Yorumunuz
1000

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

Facebook Yorumları
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR
 

Günlük Gazeteler
Oku
Hava Durumu
Hava Durumu
Yükleniyor...
Anket

CHP'nin başına kim gelmeli

CHP'nin başına kim gelmeli

  • Kemal Kılıçdaroğlu : 1 Oy (%6)

  • Muharrem ince : 17 Oy (%94)

Duyurular
Arşiv