Hamburg eyalet hükümeti resmen göreve başladı Koalisyon sözleşmesinde neler var?

Milletvekili Barış Öneş şunları söyledi: “Öncelikle yeni senatonun tüm vatandaşlarımıza hayırlı-uğurlu olmasını diliyorum. 2015 yılından beri hükümet ortaklığını yürüten SPD ve Yeşillerin yine uyumlu bir şekilde eyaletimize

Hamburg 11.06.2020 13:29:10 0
Hamburg’da 23 Şubat 2020 tarihinde yapılan eyalet genel seçimlerinin ardından 10 Haziran 2020 tarihinde Sosyal Demokrat Parti (SPD) ile Yeşiller arasında 205 sayfalık koalisyon sözleşmesinin imzalanmasıyla birlikte 5 yıl görevde kalacak yeni hükümet resmen kuruldu. Aynı gün yapılan meclis oturumuna 123 milletvekilinin tamamı katılırken Peter Tschentscher, SPD ve Yeşillerin oylarını oluşturan 87 oyla yeniden Hamburg Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi. Hükümet kabinesinin de açıklandığı oturumda milletvekillerinin 83’ü yeni hükümet kabinesine kabul oyu verirken 34 milletvekili ret ve 2 milletvekili çekimser oy kullandı. Hükümet kabinesi, şu isimlerden oluştu:
Hamburg İçişleri ve Spor Senatörü And Grote (SPD)
Maliye Senatörü Andreas Dressel (SPD)
Sosyal İşler Senatörü Melanie Leonhard (SPD)
Eğitim Senatörü Thies Rabe (SPD)
Şehir Planlama Senatörü Dorothee Stapelfeld (SPD)
Kültür Senatörü Carsten Brosda (SPD)
Katharina Fegebank Hamburg Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı ve Bilim Senatörü (Yeşiller)
Jens Kerstan Çevre Koruma ve Tarım Senatörü (Yeşiller)
Ulaştırma Senatörü Anjes Tjarks (Yeşiller)
Adalet Senatörü Anna Gallina (Yeşiller)
Ekonomi Senatörü Michael Westhagemann (bağımsız)
::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Yeni hükümet kabinesi ve koalisyon sözleşmesini değerlendiren Hamburg Eyalet Parlamentosu SPD Milletvekili Barış Öneş şunları söyledi:
“Öncelikle yeni senatonun tüm vatandaşlarımıza hayırlı-uğurlu olmasını diliyorum. 2015 yılından beri hükümet ortaklığını yürüten SPD ve Yeşillerin yine uyumlu bir şekilde eyaletimize faydalı işler yapacağı inancıyla yeni hükümete de başarılar diliyorum. Hükümet kabinesinde, önceki senatoda yer alan SPD’li tecrübeli isimlerin yeniden seçilmesini takdir ediyor, yeni seçilen senatörleri tebrik ediyorum.
205 sayfalık koalisyon sözleşmesinde özellikle yabancı kökenli vatandaşlarımızı ilgilendiren birkaç başlığa dikkat çekmek istiyorum:
AB vatandaşı olmayan göçmenler için yerel seçme hakkı:
Almanya düzeyinde ilk kez 1989 yılında Hamburg’da SPD-FDP koalisyon hükümeti tarafından gündeme getirilip eyalet yasasına işlenen, fakat Hıristiyan Demokrat Birliği’nin (CDU) Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı itiraz üzerine iptal edilen yabancılar için yerel seçme hakkı, koalisyon ortakları tarafından yeniden koalisyon sözleşmesine alındı. Uzlaşmanın sağlandığı bu madde ile, Alman vatandaşı olmayan ve uzun zamandan beri burada yaşayan göçmenlerin de yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı kazanabilmesine yönelik federal düzeyde yasa değişikliğine yönelik çalışmaları destekleme kararı aldı. Hamburg’da halen Avrupa Birliği (AB) vatandaşı olup da Hamburg’da 3 ay ikamet edenler yerel seçimlerde oy kullanabilirken, AB dışından gelen göçmenlerin maalesef böyle bir hakları mevcut değil.
Uyum Konsepti:
Hamburg’da Uyum Danışma Kurulu’nun daha güçlü ve daha bağımsız olabilmesine yönelik yeni adımlar atılacak. Bu bağlamda belediyeler ve eyalet düzeyindeki Uyum Danışma Kurulları arasındaki bağlar ve ortak çalışmalar daha da güçlendirilecek. Kentimizde kültürlerarası açılım, dayanışma ve katılımın geliştirilmesine destek sunan Uyum Konsepti ve Uyum Danışma Kurulunun önemi büyük. Entegrasyonun teşvikine katkı sunan konsept ve kurulun görevleri arasında senatonun uyum politikası hakkında yapıcı ve eleştirel danışmanlık ve uyumla ilgili projeler konusunda öneri sunmak, görüş bildirmek de yer alıyor.
Göçmen derneklerin daha fazla desteklenmesi:
Göçmen derneklere yönelik mevcut desteklerin daha da güçlendirilmesine yönelik çalışmalar yapılacak ve söz konusu derneklerin düzenli ödeneklerle desteklenmesine yönelik adımlar atılacak. Deneyimsiz derneklerin nasıl yardım alabileceklerine yönelik danışmanlık hizmeti güçlendirilecek.
Resmi daire ve kurumlarda çok kültürlü açılım:
Resmi kurum ve dairelerde göçmen kökenli memurların oranlarının artmasına yönelik yapılan çalışmalar güçlendirilecek. Özellikle itfaiye, idari işler ve polislik gibi, kentimizdeki göçmen nüfusuna oranla yeterince memurun bulunmadığı mesleklerdeki açığın kapatılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verilecek. Aynı zamanda göçmenlerin daha yüksek pozisyonlarda ve yönetici pozisyonlarında yer almasına yönelik destekler hayata geçirilecek.
Mülteci çocuklar, gençler ve aileleri için daha iyi psikiyatrik ve psikoterapik bakım:
Travma yaşayan mülteci çocuk, genç ve ailelerinin psikiyatrik ve psikoterapik tedavi ile topluma entegre edilmesine yönelik mevcut çalışmalar daha da güçlendirilecek. Örneğin, devlete ait olmayan kurumlar, aktörler ve inisiyatifler de bu çalışmalara dahil edilerek yardım ve danışma ağı genişletilecek.


MÜNİH'TE 2023-2024 EĞİTİM RÜZGARI DOPDOLU HİZMETLERLE BAŞLIYOR

Kars Belediyesinin Sosyal Yardım Faaliyetleri Devam Ediyor

ETO 1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı’nda

Zukunft gestalten: Schulwettbewerb zur Entwicklungspolitik startet in Jubiläumsrunde

KILIÇDAROĞLU, İSTANBUL SULTANBEYLİ'DE KADINLARIN SORUNLARI VE TALEPLERİNİ DİNLEDİ

EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE YEMEK FİYATLARI YÜZDE 200'ÜN ÜZERİNDE ZAMLANDI.... ÖĞRENCİLER: "BARINMA KRİZİNİN ARDINDAN AÇLIK TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

TARSUS BELEDİYESİ, 6 KÖYE SOSYAL TESİS AÇTI

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ’NDEN 505 ÇOCUĞA SÜNNET ŞÖLENİ 

ALTIN KOZA SAHİPLERİNİ BULDU... TÜRKAN ŞORAY VE KADİR İNANIR’A "SİNEMANIN YÜZÜ" ÖDÜLÜ VERİLDİ

İKLİM PANAYIRINDA ORTAK ÇAĞRI: “İKLİM İÇİN HAREKETE GEÇ”

GEMLİK KİTAP LİMANI, KİTAPSEVERLERİ EDEBİYATIN ÖNEMLİ İSİMLERİYLE BULUŞTURUYOR

MURATPAŞA’DA YOL ÇİZGİLERİ YENİLENİYOR

MUĞLALI ÇAM BALI ÜRETİCİLERİ: "ÜRETTİĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ"

AKSARAY’DA MÜSTAKİL EVDE ÇIKAN YANGINDA 1 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

TZOB GENEL BAŞKANI BAYRAKTAR: “TÜKETİCİLER, ZEYTİNYAĞI DİYE LİTRESİNE 80-100 LİRA ÖDEDİĞİ YAĞIN ÇOK DAHA UCUZ OLAN PAMUK YAĞI, KANOLA, ASPİR YAĞI OLDUĞUNUN FARKINDA BİLE OLMAMAKTADIR”

FAZIL SAY’IN YENİ ALBÜMÜ “DÜNYA ANNE”, DİNLEYİCİSİYLE BULUŞTU

AYHAN BORA KAPLAN’IN TELEFON DÜKKANI İLE BAŞLAYAN VE 15 YILDA 15 MİLYON TL SERMAYELİ ŞİRKETE GİDEN YÜKSELİŞİ

PROF. DR. ŞÜKRÜ ERSOY: "MARMARA DENİZİ’NDE İKİ GERİLİMİN OLDUĞU ARA MUTLAKA BİRLEŞECEK, 7’DEN BÜYÜK BİR DEPREM VERECEK

ST PAULİ DUR DURAK BİLMİYOR! BU SEFERDE SCHALKE ENGELİNİ 3-1'LİK SKOR İLE GEÇTİ

Bayern Münih, Bochum'u 7-0 Yendi

BAVYERA EYALETİ ANNE VE 2 ÇOCUĞUNU ALEVLERİN ARASINDAN KURTARAN O KAHRAMAN TÜRK'E DEVLET MADALYASI VERDİ

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN HOLLANDA'YA KINAMA: "İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KİSVESİ ALTINDA BU NEFRET EYLEMLERİNE İZİN VERİLMESİNİ KINIYORUZ"

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BATI AVRUPA PROGRAMLARI 2023-2024 ÖĞRETİM YILI KAYIT OLACAKLAR İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

ALMANYA'NIN EN BÜYÜK SAĞLIK TURİZM FUARI MÜNİH'TE AÇILIYOR

ARTVİN'İN KEMALPAŞA İLÇESİNDE BULUNAN VE BALIKÇILIK REZERVİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ALAN OLAN KOPMUŞ' BÖLGESİNDE DENİZ DİBİ ÇALIŞMASI YAPILDI

GELECEK PARTİSİ ESKİŞEHİR İL BAŞKANI SAYIN: "AK PARTİ İLE BİLE İTTİFAK OLABİLİR ÇÜNKÜ YERELİN ÜLKE GÜNDEMİNİ DEĞİŞTİRECEĞİNE İNANIYORUM"

KAVACIK ÜZÜM FESTİVALİ COŞKUYLA BAŞLADI

A MİLLİ KADIN VOLEYBOL TAKIMI, JAPONYA’YI 3-1 YENEREK 2024 PARİS OLİMPİYATLARINA KATILMAYI GARANTİLEDİ 

CHP ANKARA İL KONGRESİ... SEMRA DİNÇER: 2019 YEREL SEÇİMLERİNDE NASIL BİR TARİH YAZDIYSAK, NASIL BİR ZAFERLE ÇIKTIYSAK, 2024 YILINDA CHP AYNI ZAFERLE ÇIKACAK

CHP ANKARA İL KONGRESİ... ÖRSAN ÖYMEN: “İKİ GENEL SEÇİMİ ÜST ÜSTE KAYBEDEN BİR GENEL BAŞKANIN BİR DAHA GENEL BAŞKAN ADAYI OLMASI ENGELLENMELİ, BU TÜZÜĞE BAĞLANMALI”

Yükleniyor

MÜNİH'TE 2023-2024 EĞİTİM RÜZGARI DOPDOLU HİZMETLERLE BAŞLIYOR

Kars Belediyesinin Sosyal Yardım Faaliyetleri Devam Ediyor

ETO 1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı’nda

Zukunft gestalten: Schulwettbewerb zur Entwicklungspolitik startet in Jubiläumsrunde

KILIÇDAROĞLU, İSTANBUL SULTANBEYLİ'DE KADINLARIN SORUNLARI VE TALEPLERİNİ DİNLEDİ

EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE YEMEK FİYATLARI YÜZDE 200'ÜN ÜZERİNDE ZAMLANDI.... ÖĞRENCİLER: "BARINMA KRİZİNİN ARDINDAN AÇLIK TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

  • Pazar 34.5 ° / 23.6 ° Güneşli
  • Pazartesi 34.7 ° / 23.6 ° Güneşli
  • Salı 34.5 ° / 23.4 ° Güneşli