Halis Başbuğ’dan A’dan Z’ye finans önerileri: “Vatandaşlarımıza her konuda yardımcı oluruz”

Fıve Broker Sahibi Halis Başbuğ: “Bugün Almanya’nın en iyi finans danışmanlığı firmalarından birisiyiz. Vatandaşlarımıza her konuda yardımcı oluruz.”

Röportaj 19.12.2022 20:27:17 0


Röprtaj: Zafer ÖZPOLAT


Hamburg’da finans sektöründe danışmanlık yapan Five Broker Sahibi Halis Başbuğ, gazetehamburg’a konuşarak finans konusunda önemli mesajlar verdi.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Almanya doğumluyum. 22 yıldır finans sektörünün içindeyim. Madenci bir ailenin çocuğuyum, babam madenciydi.

Finans firmasının sahibisiniz. Müşterilerinize yönelik ne gibi hizmetler veriyorsunuz?


Almanya’da birçok banka var. Bu bankaların sunduğu cazip teklifleri araştırıyoruz. Vatandaşlarımızı ev sahibi yapmaya çalışıyoruz. Onlara uygun kredi verebilecek bankaları buluyoruz. Bizimle çalışan vatandaşlarımız, ev almak veya başka bir ihtiyacını karşılamak için kredi alırken banka banka gezmek zorunda kalmıyor.

Vatandaşlarımız kredi alırken ne tür zorluklar yaşıyor?

Vatandaşlarımız, kredi almak için faizi düşük, daha cazip kredi imkânları sağlayan bankalar yerine kendine yakın olan bankayı ya da oradan buradan duyduğuyla hareket ederek belirlediği bankayı tercih ediyor. Vatandaşlarımız, bu konuda hazırlıksız olmaktan kaynaklanan sorunlar yaşıyor, konseptsiz kredi almaya kalkıyor. Başarılı iş adamlarımız bile ya kredi alırken zorlanıyor ya da yüklü faiz ödemek durumunda kalıyor.

Vatandaşlarımız kredi alırken nelere dikkat etmeli?

Vatandaşlarımız zor şartlarda çalışarak para kazanıyor. Dolayısıyla vatandaşlarımızın gelirini ve giderini iyi ayarlaması, kredi almadan önce bankaları ve kredileri iyi araştırması gerekiyor.  “Nerede tasarruf ederim?” sorusunun yanıtının yanı sıra, kalite de çok önemlidir. Almanya’da ev almak çok kolay ancak ödemesi zor olabilir. Ana faiz çok önemlidir. Müşterimiz eğer çok faiz öderse bu faizden ömür billah kendini kurtaramaz.

Vatandaşlarımıza ne tavsiye ediyorsunuz? 

Vatandaşlarımıza, tasarruf edeceğim diye kalitesiz bir bankadan kredi çekmenin zorluğunu hissetmeden iyi bir finans danışmanına gitmesini tavsiye ederim. En kısa zamanda ev borcunu bitirmek için neler yapması gerektiğini kendilerine anlatıyoruz. Sadece ev kredisi değil, iş verenlere iş yeri büyütme ya da devlet teşviklerinde yardımcı oluyoruz. İş verenler bazen bu teşvikleri bilmeyebiliyor. Bize gelsinler, kendileriyle aynı dili konuşuyoruz. Bugün Almanya’nın en iyi finans danışmanlığı firmalarından birisiyiz. Vatandaşlarımıza her konuda yardımcı oluruz.

Son günlerde sosyal medyada “Schufa’ya borcundan dolayı girmiş insanlara kredi veriliyor.” diye ilanlar var. Gerçekten Schufa’ya düşmüş kişilere kredi veriliyor mu?

Almanya’da ekonomik karneleri belirten Schufa’da kaydı tutulan kişilerin kredi alabilmesi çok zordur. Yine de onlara kredi verilmiyor dersem yalan söylemiş olurum. Bu kişilere karşı ağır şart koşan bankalar var. Bu bankalar, müşteriye güveni esas alıyor, örneğin farkında olmadan cep telefonu borcu ya da cüzi miktardaki banka borcundan dolayı schufaya düşmüş kişileri yeniden hayata kazandırmak için onlara bir şans veriyor. Bununla birlikte büyük paralar batırmış bir kişi kredi alamaz.

İş dünyasındaki girişimci gençlerimize ne tavsiye edersiniz?  

Genç jenerasyona baktığımızda çok gurur verici işlere imza attığını görüyoruz. Son zamanlarda işveren konumunda emin adımlarla ilerleyen gençlerimiz var, Alman ekonomisinin kalkınmasına katkıda bulunuyor. Gençlerimize, şimdiki hâllerinden daha iyi olmasını, sevdiği bir dalı seçerek o dalda bir numara olmayı hedeflemesini tavsiye ederim. Bakın, Almanya’da dönerciler kapansa Alman ekonomisi çöker, inanın buna.


 

MÜNİH'TE 2023-2024 EĞİTİM RÜZGARI DOPDOLU HİZMETLERLE BAŞLIYOR

Kars Belediyesinin Sosyal Yardım Faaliyetleri Devam Ediyor

ETO 1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı’nda

Zukunft gestalten: Schulwettbewerb zur Entwicklungspolitik startet in Jubiläumsrunde

KILIÇDAROĞLU, İSTANBUL SULTANBEYLİ'DE KADINLARIN SORUNLARI VE TALEPLERİNİ DİNLEDİ

EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE YEMEK FİYATLARI YÜZDE 200'ÜN ÜZERİNDE ZAMLANDI.... ÖĞRENCİLER: "BARINMA KRİZİNİN ARDINDAN AÇLIK TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

TARSUS BELEDİYESİ, 6 KÖYE SOSYAL TESİS AÇTI

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ’NDEN 505 ÇOCUĞA SÜNNET ŞÖLENİ 

ALTIN KOZA SAHİPLERİNİ BULDU... TÜRKAN ŞORAY VE KADİR İNANIR’A "SİNEMANIN YÜZÜ" ÖDÜLÜ VERİLDİ

İKLİM PANAYIRINDA ORTAK ÇAĞRI: “İKLİM İÇİN HAREKETE GEÇ”

GEMLİK KİTAP LİMANI, KİTAPSEVERLERİ EDEBİYATIN ÖNEMLİ İSİMLERİYLE BULUŞTURUYOR

MURATPAŞA’DA YOL ÇİZGİLERİ YENİLENİYOR

MUĞLALI ÇAM BALI ÜRETİCİLERİ: "ÜRETTİĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ"

AKSARAY’DA MÜSTAKİL EVDE ÇIKAN YANGINDA 1 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

TZOB GENEL BAŞKANI BAYRAKTAR: “TÜKETİCİLER, ZEYTİNYAĞI DİYE LİTRESİNE 80-100 LİRA ÖDEDİĞİ YAĞIN ÇOK DAHA UCUZ OLAN PAMUK YAĞI, KANOLA, ASPİR YAĞI OLDUĞUNUN FARKINDA BİLE OLMAMAKTADIR”

FAZIL SAY’IN YENİ ALBÜMÜ “DÜNYA ANNE”, DİNLEYİCİSİYLE BULUŞTU

AYHAN BORA KAPLAN’IN TELEFON DÜKKANI İLE BAŞLAYAN VE 15 YILDA 15 MİLYON TL SERMAYELİ ŞİRKETE GİDEN YÜKSELİŞİ

PROF. DR. ŞÜKRÜ ERSOY: "MARMARA DENİZİ’NDE İKİ GERİLİMİN OLDUĞU ARA MUTLAKA BİRLEŞECEK, 7’DEN BÜYÜK BİR DEPREM VERECEK

ST PAULİ DUR DURAK BİLMİYOR! BU SEFERDE SCHALKE ENGELİNİ 3-1'LİK SKOR İLE GEÇTİ

Bayern Münih, Bochum'u 7-0 Yendi

BAVYERA EYALETİ ANNE VE 2 ÇOCUĞUNU ALEVLERİN ARASINDAN KURTARAN O KAHRAMAN TÜRK'E DEVLET MADALYASI VERDİ

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN HOLLANDA'YA KINAMA: "İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KİSVESİ ALTINDA BU NEFRET EYLEMLERİNE İZİN VERİLMESİNİ KINIYORUZ"

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BATI AVRUPA PROGRAMLARI 2023-2024 ÖĞRETİM YILI KAYIT OLACAKLAR İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

ALMANYA'NIN EN BÜYÜK SAĞLIK TURİZM FUARI MÜNİH'TE AÇILIYOR

ARTVİN'İN KEMALPAŞA İLÇESİNDE BULUNAN VE BALIKÇILIK REZERVİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ALAN OLAN KOPMUŞ' BÖLGESİNDE DENİZ DİBİ ÇALIŞMASI YAPILDI

GELECEK PARTİSİ ESKİŞEHİR İL BAŞKANI SAYIN: "AK PARTİ İLE BİLE İTTİFAK OLABİLİR ÇÜNKÜ YERELİN ÜLKE GÜNDEMİNİ DEĞİŞTİRECEĞİNE İNANIYORUM"

KAVACIK ÜZÜM FESTİVALİ COŞKUYLA BAŞLADI

A MİLLİ KADIN VOLEYBOL TAKIMI, JAPONYA’YI 3-1 YENEREK 2024 PARİS OLİMPİYATLARINA KATILMAYI GARANTİLEDİ 

CHP ANKARA İL KONGRESİ... SEMRA DİNÇER: 2019 YEREL SEÇİMLERİNDE NASIL BİR TARİH YAZDIYSAK, NASIL BİR ZAFERLE ÇIKTIYSAK, 2024 YILINDA CHP AYNI ZAFERLE ÇIKACAK

CHP ANKARA İL KONGRESİ... ÖRSAN ÖYMEN: “İKİ GENEL SEÇİMİ ÜST ÜSTE KAYBEDEN BİR GENEL BAŞKANIN BİR DAHA GENEL BAŞKAN ADAYI OLMASI ENGELLENMELİ, BU TÜZÜĞE BAĞLANMALI”

Yükleniyor

MÜNİH'TE 2023-2024 EĞİTİM RÜZGARI DOPDOLU HİZMETLERLE BAŞLIYOR

Kars Belediyesinin Sosyal Yardım Faaliyetleri Devam Ediyor

ETO 1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı’nda

Zukunft gestalten: Schulwettbewerb zur Entwicklungspolitik startet in Jubiläumsrunde

KILIÇDAROĞLU, İSTANBUL SULTANBEYLİ'DE KADINLARIN SORUNLARI VE TALEPLERİNİ DİNLEDİ

EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE YEMEK FİYATLARI YÜZDE 200'ÜN ÜZERİNDE ZAMLANDI.... ÖĞRENCİLER: "BARINMA KRİZİNİN ARDINDAN AÇLIK TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

  • Pazar 34.5 ° / 23.6 ° Güneşli
  • Pazartesi 34.7 ° / 23.6 ° Güneşli
  • Salı 34.5 ° / 23.4 ° Güneşli