“Daha yaşanılabilir bir dünya hedefiyle çalışmaya devam edeceğiz”

YTB’nin düzenlediği 12. Uluslararası Öğrenci Mezuniyet Töreni’nde konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy “Ezeli ve ebedi bir kardeşliğin altına hep beraber imza attık.

Türkiye 29.07.2023 22:40:00 0

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın (YTB) tarafından Türkiye’deki üniversitelerde eğitim alan uluslararası öğrenciler için 12. Uluslararası Öğrenci Mezuniyet Töreni düzenlendi.  

YTB Türkiye Bursları programı ile dünyanın dört bir yanından gelerek törene katılan 133 ülkeden 1848 uluslararası öğrenci mezun oldu.

Törene Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, YTB Başkanı Abdullah Eren, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Ankara Müzik ve Güzel Sanatlar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Özden, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Sayit Yusuf ve mezun olan uluslararası öğrenciler katıldı. 

 

Törende konuşan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Bursları programının hayata geçirildiği ilk yıl 42 bin başvuru olduğunun, bugün gelinen noktada ise bu sayının 117 bini geçtiğinin altını çizdi. Ersoy 2023 yılı başvuru rakamlarına ilişkin de "2023 yılında Türkiye Bursları'na 162 ülkeden 117 bin 367 başvuru yapılması, yürütülen çalışmaların ne kadar doğru ilerlediğinin de bir göstergesi.” açıklamasında bulundu.

 

“Türkiye Bursları küresel bir başarı hikâyesine dönüştü”

Ersoy konuşmasında Azerbaycan’dan Bosna Hersek'e, Endonezya'dan Mısır'a, Nijerya'dan ABD'ye kadar dünyanın dört bir yanından gençlerin bu programa katılmasının, Türkiye Bursları'nın küresel bir başarı hikâyesine dönüştüğünün en büyük ispatı olduğuna dikkat çekti. Ersoy öğrencilere seslenerek “Önünüzde çok uzun bir yol olduğunu da lütfen, unutmayın! Belki bir kısmınız eğitimine devam edecek, bir kısmınız ülkesine dönüp aldığı nitelikli eğitimin ardından bilgisini, tecrübesini kendi ülkesine aktaracak. İnşallah ülkenize döndüğünüzde ülkeniz, milletiniz ve tüm insanlık için en güzel, en hayırlı çalışmaların altında imzanız olur. Sizinle bizim yolumuz ayrılıyor gibi gözükse de biz aslında ezeli ve ebedi bir kardeşliğin altına hep beraber imza attık. Hep birlikte daha yaşanılabilir bir dünya hedefiyle çalışmaya devam edeceğiz. Bunun için aynı ülkede olmamız da gerekmiyor. Tanzanya'da, Kenya'da, Kosova'da, Filistin'de, Venezuela'da da olsanız kalbimiz hep bir atmaya devam edecek. Türkiye Bursları mezunları, dünyanın dört bir yanında hayatı güzelleştirmeyi kendine ilke edinmiş, paylaşmayı, hoşgörüyü esas alan iyilik hareketinin parçaları olacak." diye konuştu.

“Türkiye, paradigma değişimini eğitim diplomasisine de yansıttı”

 YTB Başkanı Abdullah Eren ise yaptığı konuşmasında Türkiye Bursları'nın YTB uhdesinde Türkiye'nin dünyaya açılan bir markası olduğunu ve bugüne kadar birçok uluslararası öğrencinin ülkemizde yükseköğrenim görmesine olanak sağladığını söyledi. Verilen bursların somut geri dönüşlerini de almaya başlayacaklarını belirten Eren "Türkiye Bursları marifetiyle Türkiye Cumhuriyeti, son 20 yıldır dış politikasındaki paradigma değişimini eğitim diplomasisine de yansıtarak farklı bir noktaya taşıdı. YTB olarak Türkiye Mezunlarının ve Türkiye Bursları'yla eğitim almış uluslararası öğrencilerin hem kendi ülkelerine hem de Türkiye'ye katkılarını artırmak üzerine çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Öğrencilerimizin ülkelerine döndüğünde ticaret, turizm ve kültür gibi iş birliği alanlarında Türkiye'yi önceleyeceğine eminim. Sizinle birlikte yol yürüyüp büyümek gayesinde bu bursları size sağlıyoruz. Dünyanın farklı noktalarındaki mezun derneklerinin sayısını beş sene içerisinde 50'ye çıkaracağız. Türkiye'de Ticaret Bakanlığımız başta olmak üzere ihracat odağındaki birliklerle beraber uluslararası öğrenci ihracat iş birliğini de oluşturmayı hedefliyoruz. Dünyanın hemen hemen her ülkesinde yerli ve milli firmalarımız başta olmak üzere Türkiye'de iş yapan ister özel sektör olsun ister kamu sektörü olsun tüm bu alanlarda Türkiye mezunları var olacak ve bizlere katkı sağlayacak. O yüzden biz sizlerden çok umutluyuz, çok ümitvarız."

 

Ödüller verildi 

Programda eğitimlerini derece ile tamamlayan mezunlara ödülleri takdim edildi. 12. Uluslararası Öğrenciler Mezuniyet Töreni kep atma töreni ve aile fotoğrafı çekiminin ardından son buldu.

 

 


MÜNİH'TE 2023-2024 EĞİTİM RÜZGARI DOPDOLU HİZMETLERLE BAŞLIYOR

Kars Belediyesinin Sosyal Yardım Faaliyetleri Devam Ediyor

ETO 1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı’nda

Zukunft gestalten: Schulwettbewerb zur Entwicklungspolitik startet in Jubiläumsrunde

KILIÇDAROĞLU, İSTANBUL SULTANBEYLİ'DE KADINLARIN SORUNLARI VE TALEPLERİNİ DİNLEDİ

EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE YEMEK FİYATLARI YÜZDE 200'ÜN ÜZERİNDE ZAMLANDI.... ÖĞRENCİLER: "BARINMA KRİZİNİN ARDINDAN AÇLIK TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

TARSUS BELEDİYESİ, 6 KÖYE SOSYAL TESİS AÇTI

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ’NDEN 505 ÇOCUĞA SÜNNET ŞÖLENİ 

ALTIN KOZA SAHİPLERİNİ BULDU... TÜRKAN ŞORAY VE KADİR İNANIR’A "SİNEMANIN YÜZÜ" ÖDÜLÜ VERİLDİ

İKLİM PANAYIRINDA ORTAK ÇAĞRI: “İKLİM İÇİN HAREKETE GEÇ”

GEMLİK KİTAP LİMANI, KİTAPSEVERLERİ EDEBİYATIN ÖNEMLİ İSİMLERİYLE BULUŞTURUYOR

MURATPAŞA’DA YOL ÇİZGİLERİ YENİLENİYOR

MUĞLALI ÇAM BALI ÜRETİCİLERİ: "ÜRETTİĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ"

AKSARAY’DA MÜSTAKİL EVDE ÇIKAN YANGINDA 1 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

TZOB GENEL BAŞKANI BAYRAKTAR: “TÜKETİCİLER, ZEYTİNYAĞI DİYE LİTRESİNE 80-100 LİRA ÖDEDİĞİ YAĞIN ÇOK DAHA UCUZ OLAN PAMUK YAĞI, KANOLA, ASPİR YAĞI OLDUĞUNUN FARKINDA BİLE OLMAMAKTADIR”

FAZIL SAY’IN YENİ ALBÜMÜ “DÜNYA ANNE”, DİNLEYİCİSİYLE BULUŞTU

AYHAN BORA KAPLAN’IN TELEFON DÜKKANI İLE BAŞLAYAN VE 15 YILDA 15 MİLYON TL SERMAYELİ ŞİRKETE GİDEN YÜKSELİŞİ

PROF. DR. ŞÜKRÜ ERSOY: "MARMARA DENİZİ’NDE İKİ GERİLİMİN OLDUĞU ARA MUTLAKA BİRLEŞECEK, 7’DEN BÜYÜK BİR DEPREM VERECEK

ST PAULİ DUR DURAK BİLMİYOR! BU SEFERDE SCHALKE ENGELİNİ 3-1'LİK SKOR İLE GEÇTİ

Bayern Münih, Bochum'u 7-0 Yendi

BAVYERA EYALETİ ANNE VE 2 ÇOCUĞUNU ALEVLERİN ARASINDAN KURTARAN O KAHRAMAN TÜRK'E DEVLET MADALYASI VERDİ

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN HOLLANDA'YA KINAMA: "İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KİSVESİ ALTINDA BU NEFRET EYLEMLERİNE İZİN VERİLMESİNİ KINIYORUZ"

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BATI AVRUPA PROGRAMLARI 2023-2024 ÖĞRETİM YILI KAYIT OLACAKLAR İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

ALMANYA'NIN EN BÜYÜK SAĞLIK TURİZM FUARI MÜNİH'TE AÇILIYOR

ARTVİN'İN KEMALPAŞA İLÇESİNDE BULUNAN VE BALIKÇILIK REZERVİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ALAN OLAN KOPMUŞ' BÖLGESİNDE DENİZ DİBİ ÇALIŞMASI YAPILDI

GELECEK PARTİSİ ESKİŞEHİR İL BAŞKANI SAYIN: "AK PARTİ İLE BİLE İTTİFAK OLABİLİR ÇÜNKÜ YERELİN ÜLKE GÜNDEMİNİ DEĞİŞTİRECEĞİNE İNANIYORUM"

KAVACIK ÜZÜM FESTİVALİ COŞKUYLA BAŞLADI

A MİLLİ KADIN VOLEYBOL TAKIMI, JAPONYA’YI 3-1 YENEREK 2024 PARİS OLİMPİYATLARINA KATILMAYI GARANTİLEDİ 

CHP ANKARA İL KONGRESİ... SEMRA DİNÇER: 2019 YEREL SEÇİMLERİNDE NASIL BİR TARİH YAZDIYSAK, NASIL BİR ZAFERLE ÇIKTIYSAK, 2024 YILINDA CHP AYNI ZAFERLE ÇIKACAK

CHP ANKARA İL KONGRESİ... ÖRSAN ÖYMEN: “İKİ GENEL SEÇİMİ ÜST ÜSTE KAYBEDEN BİR GENEL BAŞKANIN BİR DAHA GENEL BAŞKAN ADAYI OLMASI ENGELLENMELİ, BU TÜZÜĞE BAĞLANMALI”

Yükleniyor

MÜNİH'TE 2023-2024 EĞİTİM RÜZGARI DOPDOLU HİZMETLERLE BAŞLIYOR

Kars Belediyesinin Sosyal Yardım Faaliyetleri Devam Ediyor

ETO 1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı’nda

Zukunft gestalten: Schulwettbewerb zur Entwicklungspolitik startet in Jubiläumsrunde

KILIÇDAROĞLU, İSTANBUL SULTANBEYLİ'DE KADINLARIN SORUNLARI VE TALEPLERİNİ DİNLEDİ

EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE YEMEK FİYATLARI YÜZDE 200'ÜN ÜZERİNDE ZAMLANDI.... ÖĞRENCİLER: "BARINMA KRİZİNİN ARDINDAN AÇLIK TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

  • Pazar 34.5 ° / 23.6 ° Güneşli
  • Pazartesi 34.7 ° / 23.6 ° Güneşli
  • Salı 34.5 ° / 23.4 ° Güneşli