Avrupalı Türklere taşıt kolaylığı salgın bitmeden kısıtlandı, binlerce mağduriyet doğdu

Ticaret Bakanlığı’nın yurt dışında yaşayan Türklere pandemi döneminde getirilen ‘taşıtlarını iki yıl yeniden Türkiye’de bulundurma’ hakkının kısıtlanması binlerce gurbetçiyi mağdur etti.
Türkiye 6.05.2021 15:14:59 0
Ticaret Bakanlığı’nın yurt dışında yaşayan Türklere pandemi döneminde getirilen ‘taşıtlarını iki yıl yeniden Türkiye’de bulundurma’ hakkının kısıtlanması binlerce gurbetçiyi mağdur etti. Gümrükler Genel Müdürlüğü’nün yeni uygulamasını TBMM gündemine taşıyan TBMM Yurtdışı Türkler Alt Komisyonu Üyesi CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, “Yurtdışında yaşayan Türklerin bir bölümü Türkiye’ye geldiklerinde arabalarını da getiriyor. Ancak birçoğu salgın döneminde yaşadıkları ülkelerine dönemediler. Bu yüzden araçlarını Türkiye’de bulundurma koşulları salgın döneminde esnetildi, aracın altı ay yurtdışında kalma ön koşulu aranmaksızın iki yıl Türkiye’de kalmasına imkan sağlanmıştı. Ama şimdi, 8 Nisan’da Gümrük Müdürlüklerine gönderilen bir yazıyla kolaylık sağlayan mevcut uygulama durdurularak, ‘altı ay yurtdışında bulundurma’ koşulu yeniden getirildi. Ve buna uymayanlara da arabalarını sadece bir ay Türkiye’de bulundurma izni verilmekte. Ortada binlerce gurbetçimizin yaşadığı mağduriyetler var. Ticaret Bakanlığı, gurbetçiye eziyete dönüşen bu son uygulamaya derhal son vermeli, salgın bitene kadar yurtdışında yaşayan Türklerin lehine olan kolaylıkların, avantajların sürdürülmesini sağlamalıdır”
BİNLERCE GURBETÇİ MAĞDUR
Avrupa’da yaşayan Türklerin, Türkiye’ye getirdikleri araçlar 2 yıl ülkede kalabiliyor. Araçların Türkiye’ye yeniden girebilmesi için 185 gün yurt dışında kalmış olma şartı vardı. Pandemi döneminde birçok gurbetçi yaşadıkları ülkeye dönemediği için, bu koşul 14 Ekim 2020 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile 15 güne indirildi. 8 Nisan 2021 tarihinde Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından tüm Gümrük Müdürlüklerine gönderilen yeni bir yazı ile yurtdışındaki Türklere sağlanan bu kolaylık iptal edildi. Yurtdışına çıkıp tekrar taşıtlarıyla Türkiye'ye girmek isteyenlerden yeniden 185 gün dışarıda kalma şartı aranır oldu. Son değişiklikten haberi olmayan binlerce gurbetçi mağdur olurken, TBMM Yurtdışı Türkler ve Akraba Toplulukları Alt Komisyonu üyesi CHP’li Utku Çakırözer yaşanan sıkıntıları Meclis gündemine taşıdı.
PANDEMİ BİTMEDEN DEĞİŞTİRİLMESİN
TBMM’de Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un yanıtlaması talebiyle soru önergesi veren Çakırözer, “Covid 19 salgınının tam kapanma, testler ve aşı uygulamaları da eklenince ne kadar devam edeceği belirsizliğini korumakta. Ülkemizde bulunan binlerce gurbetçimizin kişisel taşıtlarıyla ilgili yaşanan büyük sıkıntı bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır. Pandemi nedeniyle sağlanan kolaylıkların salgın bitene kadar yürürlükte kalmasına büyük ihtiyaç var. Gümrükler Genel Müdürlüğü tarafından sınır kapılarına gönderilen ve mağduriyetlerin kaynağı bu son yazı yürürlükten kaldırılmalı, Cumhurbaşkanı kararıyla getirilen kolaylık sürdürülmeli ve Gümrükler Genel Müdürlüğünün tek taraflı getirmiş olduğu bir yorumla bu hak kısıtlanmamalıdır.” dedi.
NEDEN DEĞİŞTİRİLDİ?
Çakırözer, gurbetçilerin taşıtlarıyla ilgili yaşadıkları mağduriyetin giderilmesi için Bakan Muş’a şu soruları yöneltti:
“Yurtdışında yaşayan Türklere ait yılda ortalama kaç araç Türkiye’ye giriş yapmakta? Bu araçların Türkiye’de kalış süreleri ortalama ne kadardır?  Yurtdışında yaşayan Türklere pandemi döneminde araçlarını yeniden Türkiye’de tutmaları için sağlanan kolaylıktan kaç kişi yararlandı? Bu uygulama kim tarafından ve neden birden bire kaldırıldı? Son değişiklikten kaç vatandaşımız olumsuz etkilendi? ” 

 
 

ALİ BABACAN: “ERDOĞAN VE İRİLİ UFAKLI ORTAKLARI BU ÜLKEYİ MAALESEF YÖNETEMEYECEK. ÇÜNKÜ İŞ BİLEN, ÇALIŞKAN VE DÜRÜST KADROLARI KALMADI"

YEŞİL SOL PARTİ EŞ SÖZCÜSÜ İBRAHİM AKIN: “BİZLER BURADAYIZ. HEM MECLİS’TE HEM DE HAYATIN BÜTÜN ALANLARINDA DEĞİŞİM İÇİN DEMOKRATİK MÜCADELENİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ SÜRDÜRECEĞİZ”

SEYİT TORUN: “ORDU GÜLYALI’DA SÖZDE KUTLAMA YAPANLAR, GENÇ KARDEŞİMİZ ERHAN KURT’U BIÇAKLAYARAK KATLETTİ SORUMLULAR CEZASINI BULANA KADAR BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ"

TUNÇ SOYER: “DAHA ADİL VE ÖZGÜR BİR MEMLEKET KURMAK İÇİN SÜRDÜRDÜĞÜMÜZ YOLCULUĞA DEVAM EDECEĞİZ”

KILIÇDAROĞLU: “BANA OY VEREN 25 MİLYONU AŞAN VATANDAŞIMIZI MORALLİ BİR ŞEKİLDE DİMDİK AYAKTA GÖRMEK İSTİYORUM. YÜRÜYÜŞÜMÜZ SÜRÜYOR VE BURADAYIZ”

ARTVİN'DE SEÇİM SONUCU GERGİNLİĞİ

CHP İZMİR İL BAŞKANI ASLANOĞLU: "KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN OYLARI BİR MİKTAR DAHA ARTACAKTIR. KAFA KAFAYA BİR YARIŞ GİDİYOR"

YSK BAŞKANI AHMET YENER: “YÜKSEK SEÇİM KURULU’NUN GEÇİCİ SONUÇLARI AÇIKLANANA KADAR KAMUOYUNUN VE VATANDAŞLARIMIZIN SONUÇLARI BEKLEMESİNİ RİCA EDERİZ”

AKŞENER: "MİLLET İTTİFAKI’NIN MENSUBU OLAN BÜTÜN SANDIK MÜŞAHİTLERİ, SANDIK BAŞKANLARI, SON ANA KADAR SANDIKLARIN BAŞINDA KALMALIDIRLAR"

FAİK ÖZTRAK: “SONUÇLAR KESİNLEŞİNCEYE KADAR KİMSE BİR OLDUBİTTİ YARATMASIN, BALKON KONUŞMALARIYLA SUYU BULANDIRMAYA KALKIŞMASIN”

CHP ÇANKAYA İLÇE BAŞKANLIĞI: “AKP'LİLER MİLLETVEKİLLERİ İLE BİRLİKTE 30'AR 40'AR KİŞİLİK GRUPLARLA OKULLARA BASKIN YAPIYOR. TÜM PARTİLİLERİMİZİ OY KULLANDIKLARI SANDIKLARINA SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ”

AKP, ATATÜRK VE TÜRK BAYRAKLI ROZETLERE "BELİRLEYİCİ İŞARET" DİYE İTİRAZ ETTİ, MUDANYA SEÇİM KURULU KABUL ETTİ

BAŞKAN SOYER’DEN SANDIK ÇAĞRISI: “GELECEĞİMİZİ ESİR ALMASIN… ÇARE SANDIKTA…! HALA 1 SAAT VAR… Bİ GAYRET…”

PERVİN BULDAN, OYUNU İSTANBUL’DA KULLANDI: “BİR OY ÜLKENİN KADERİNİ DEĞİŞTİRİR, BİR OY TOPLUMUN KADERİNİ DEĞİŞTİRİR. HERKES OYUNU KULLANSIN LÜTFEN”

MİTHAT SANCAR: “OY KULLANMAK HEM YURTTAŞLIK GÖREVİ HEM DEMOKRATİK BİR SORUMLULUKTUR AMA OYUNU KORUMAK DA EN AZ BUNUN KADAR ÖNEMLİDİR”

CHP İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI: SEÇMEN LİSTELERİNİN ELLE DOKUNULARAK SİLİNMESİ ÜZERİNE TÜM SANDIKLARDA KONTROL YAPILARAK, ŞİKÂYETTE BULUNULDU

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI GÜNEL, CUMHURBAŞKANLIĞI 2. TUR SEÇİMLERİ İÇİN OYUNU KULLANDI

ÜMİT ÖZDAĞ ANKARA’DA OYUNU KULLANDI: “DİLERİZ 21 YILLIK YORGUN BİR YÖNETİMDEN SONRA TÜRKİYE YENİ BİR YÖNETİMLE YOLA DEVAM ETME ŞANSI BULUR”

ERDOĞAN, OYUNU İSTANBUL’DA KULLANDI: “KATILIMIN SON ANA KADAR, REHAVETE ULAŞMADAN, VARMADAN GERÇEKLEŞMESİNİ DE ÖZELLİKLE VATANDAŞLARIMDAN RİCA EDİYORUM”

ALİ ŞEKER: "KORKMUYORUZ, YILMIYORUZ, VAZGEÇMİYORUZ. SON SAATLER; OY KULLANIN. SANDIK GÖREVLİLERİMİZ VE MÜŞAHİTLERİMİZ, SON OY KULLANILANA VE TUTANAKLAR İMZALANANA KADAR SANDIKLARI TERK ETMEYİN"

BAŞKAN ENGİN OYUNU KULLANDI, HERKESİ SANDIĞA DAVET ETTİ

METEOROLOJİDEN İÇ EGE VE BATI AKDENİZ’İN İÇ KESİMLERİ İÇİN SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

KAFTANCIOĞLU, OYUNU KULLANDI: “İSTANBUL’DA BİR OKULDA SINIF UYGUN OLMADIĞI İÇİN MÜŞAHİTLERİN SOKULMAK İSTENMEMESİ ÜZERİNE İTİRAZLA ORTADAN KALDIRILMIŞ”

ŞANLIURFA EYYÜBİYE’DE SANDIKLARIN TAZİYE EVİNE KONULARAK TOPLU OY KULLANILDIĞINI TESPİT EDEN CHP'LİLER SALDIRIYA UĞRADI. DARP EDİLEN ALİ ŞEKER: "30 KİŞİLİK GRUP LİNÇ GİRİŞİMİNDE BULUNDU. 1 OY BİZE 366 OY ERDOĞAN'A OLARAK KULLANILIYOR"

AKŞENER, OYUNU İSTANBUL'DA KULLANDI: "GENÇLERİN GELECEĞİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ BİR SEÇİMİN SAFHASINDA OYUMUZU KULLANDIK"

İZMİR’DE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİN İKİNCİ TURU İÇİN OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI... İZMİR'DE 3 MİLYON 444 BİN 651 SEÇMEN OY KULLANACAK

Bayern Münih Son Dakika Golüyle Almanya Bundesliga Şampiyonu

Hamburg’da yeni konutlar

Hande Aras’tan başarılı DJ’lik performansı

İMAMOĞLU, 101'İNCİ HALK BULUŞMASINI ÜSKÜDAR'DA YAPTI: "BENİM, KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN VE DİĞER LİDERLERİN TERÖRİST OLDUĞUNA, VATAN HAİNİ OLDUĞUNA KİM GERÇEKTEN İNANIYORSA GİTSİN ERDOĞAN'A OY VERSİN"

Yükleniyor

ALİ BABACAN: “ERDOĞAN VE İRİLİ UFAKLI ORTAKLARI BU ÜLKEYİ MAALESEF YÖNETEMEYECEK. ÇÜNKÜ İŞ BİLEN, ÇALIŞKAN VE DÜRÜST KADROLARI KALMADI"

YEŞİL SOL PARTİ EŞ SÖZCÜSÜ İBRAHİM AKIN: “BİZLER BURADAYIZ. HEM MECLİS’TE HEM DE HAYATIN BÜTÜN ALANLARINDA DEĞİŞİM İÇİN DEMOKRATİK MÜCADELENİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ SÜRDÜRECEĞİZ”

SEYİT TORUN: “ORDU GÜLYALI’DA SÖZDE KUTLAMA YAPANLAR, GENÇ KARDEŞİMİZ ERHAN KURT’U BIÇAKLAYARAK KATLETTİ SORUMLULAR CEZASINI BULANA KADAR BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ"

TUNÇ SOYER: “DAHA ADİL VE ÖZGÜR BİR MEMLEKET KURMAK İÇİN SÜRDÜRDÜĞÜMÜZ YOLCULUĞA DEVAM EDECEĞİZ”

KILIÇDAROĞLU: “BANA OY VEREN 25 MİLYONU AŞAN VATANDAŞIMIZI MORALLİ BİR ŞEKİLDE DİMDİK AYAKTA GÖRMEK İSTİYORUM. YÜRÜYÜŞÜMÜZ SÜRÜYOR VE BURADAYIZ”

ARTVİN'DE SEÇİM SONUCU GERGİNLİĞİ

  • Pazartesi 26.1 ° / 16.6 ° Orta kuvvetli yağmurlu
  • Salı 28.3 ° / 15.4 ° Düzensiz Yağmur Mümkün
  • Çarşamba 29.5 ° / 16.7 ° Güneşli