Alman uzmanlar tam kapanma istiyor

Alman hükümetinin koronayla ilgili danışmanlık yapan Leopoldina Ulusal Bilim Akademisi, vaka sayılarının artışına dikkat çekerek hükümetten tam kapanma kararı almasını istedi.

Almanya 8.12.2020 22:34:01 0

Almanya'da alınan önlemlere rağmen vaka sayılarında artışın sürmesi nedeniyle, Leopoldina Ulusal Bilim Akademisi, hükümetten korona önlemlerini radikal bir şekilde sıkılaştırmasını ve önümüzdeki haftadan itibaren tedbirleri artırmasını istedi. Leopoldina uzmanlarının hükümete hazırladığı değerlendirme raporunda, Noel ve yılbaşı tatillerinin "sert bir kapanma" için kullanılması gerektiğini vurgulanarak okulların da önümüzdeki haftadan Noel tatili bitimine kadar kapatılmasını önerdi.

24 Aralık'tan 10 Ocak'a kadar ise Almanya'nın tamamında kamusal hayatın durdurulmasını talep eden Leopoldina uzmanları, önerilen "sert kapanma"ya gıda, ilaç ve diğer acil ihtiyaç maddelerinin satışını yapan yerlerin de dahil olduğuna dikkat çekti. İmkanlar dahilinde, mümkün olan herkesin evden çalışması gerektiğini belirten uzmanlar, insanların yakın çevresiyle temasını da azaltmasını istedi. Uzmanlar, Noel tatilinin eğitim kurumlarına, şirketlere ve resmi kurumlara pandemiyle mücadelede ilerleme kaydedilmesi için bir fırsat sunduğunu kaydetti.

Uzmanlar, böyle bir kapanma kısa vadede ekonomik kayba neden olsa da uzun vadede yeni vaka sayısının azalmasını ve böylece önlemlerin gevşetilmesini mümkün kılacağını vurguladı.

Sağlık Bakanı'ndan kapanma mesajı

Almanya'da Kasım ayından beri uygulanan kısmi kapanma önlemlerine rağmen vaka sayısındaki yükselişin önüne geçilemedi.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn da kısa bir süre önce yaptığı açıklamada, önlemlerin sıkılaştırılabileceği mesajı vermiş ve kısa, ama kapsamlı kısıtlamaların başarılı sonuç verebileceğini söylemişti. Spahn, perakende satış yapan dükkanların da kapatılabileceğini ifade etmişti.

Ancak tam kapanma konusunda ülkede farklı görüşler var. Koalisyon ortağı Sosyal Demokrat Parti'nin (SPD) sağlık uzmanı Karl Lauterbach, can kayıplarının da artabileceğine işaret ederek tam kapanma kararı alınmasını istedi. Lauterbach, aksi halde büyük zorluklarla karşı karşıya kalınacağı uyarısında bulundu.

Ancak Sol Partili Thüringen Eyaleti Başbakanı Bodo Ramelow, tam kapanma yerine bakım ve huzurevleri gibi enfeksiyon riskinin yüksek olduğu yerlere odaklanılması gerektiğini söylüyor.

Sanayiciler kapanmaya karşı

Sanayi temsilcileri de tam kapanmaya karşı. Alman Makine Üreticileri Birliği (VDMA) Başkanı Karl Haeusgen, sanayide daha fazla kapanmaya izin verilmemesi gerektiğini savundu. Haeusgen, makine üreticilerinin bir milyondan fazla kişiye istihdam sağladığını belirterek bunun Alman ekonomisi açısından bir gerileme olacağını ifade etti.

Robert Koch Enstiüsü'nün bu sabah açıkladığı rakamlara göre son 24 içinde Almanya'da 14 bin 54 yeni vaka tespit edildi, 423 kişi de hayatını kaybetti. Hayatını kaybedenlerin sayısı son verilerle birlikte toplamda 19 bin 342'ye yükseldi.


MÜNİH'TE 2023-2024 EĞİTİM RÜZGARI DOPDOLU HİZMETLERLE BAŞLIYOR

Kars Belediyesinin Sosyal Yardım Faaliyetleri Devam Ediyor

ETO 1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı’nda

Zukunft gestalten: Schulwettbewerb zur Entwicklungspolitik startet in Jubiläumsrunde

KILIÇDAROĞLU, İSTANBUL SULTANBEYLİ'DE KADINLARIN SORUNLARI VE TALEPLERİNİ DİNLEDİ

EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE YEMEK FİYATLARI YÜZDE 200'ÜN ÜZERİNDE ZAMLANDI.... ÖĞRENCİLER: "BARINMA KRİZİNİN ARDINDAN AÇLIK TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

TARSUS BELEDİYESİ, 6 KÖYE SOSYAL TESİS AÇTI

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ’NDEN 505 ÇOCUĞA SÜNNET ŞÖLENİ 

ALTIN KOZA SAHİPLERİNİ BULDU... TÜRKAN ŞORAY VE KADİR İNANIR’A "SİNEMANIN YÜZÜ" ÖDÜLÜ VERİLDİ

İKLİM PANAYIRINDA ORTAK ÇAĞRI: “İKLİM İÇİN HAREKETE GEÇ”

GEMLİK KİTAP LİMANI, KİTAPSEVERLERİ EDEBİYATIN ÖNEMLİ İSİMLERİYLE BULUŞTURUYOR

MURATPAŞA’DA YOL ÇİZGİLERİ YENİLENİYOR

MUĞLALI ÇAM BALI ÜRETİCİLERİ: "ÜRETTİĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ"

AKSARAY’DA MÜSTAKİL EVDE ÇIKAN YANGINDA 1 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

TZOB GENEL BAŞKANI BAYRAKTAR: “TÜKETİCİLER, ZEYTİNYAĞI DİYE LİTRESİNE 80-100 LİRA ÖDEDİĞİ YAĞIN ÇOK DAHA UCUZ OLAN PAMUK YAĞI, KANOLA, ASPİR YAĞI OLDUĞUNUN FARKINDA BİLE OLMAMAKTADIR”

FAZIL SAY’IN YENİ ALBÜMÜ “DÜNYA ANNE”, DİNLEYİCİSİYLE BULUŞTU

AYHAN BORA KAPLAN’IN TELEFON DÜKKANI İLE BAŞLAYAN VE 15 YILDA 15 MİLYON TL SERMAYELİ ŞİRKETE GİDEN YÜKSELİŞİ

PROF. DR. ŞÜKRÜ ERSOY: "MARMARA DENİZİ’NDE İKİ GERİLİMİN OLDUĞU ARA MUTLAKA BİRLEŞECEK, 7’DEN BÜYÜK BİR DEPREM VERECEK

ST PAULİ DUR DURAK BİLMİYOR! BU SEFERDE SCHALKE ENGELİNİ 3-1'LİK SKOR İLE GEÇTİ

Bayern Münih, Bochum'u 7-0 Yendi

BAVYERA EYALETİ ANNE VE 2 ÇOCUĞUNU ALEVLERİN ARASINDAN KURTARAN O KAHRAMAN TÜRK'E DEVLET MADALYASI VERDİ

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN HOLLANDA'YA KINAMA: "İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KİSVESİ ALTINDA BU NEFRET EYLEMLERİNE İZİN VERİLMESİNİ KINIYORUZ"

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BATI AVRUPA PROGRAMLARI 2023-2024 ÖĞRETİM YILI KAYIT OLACAKLAR İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

ALMANYA'NIN EN BÜYÜK SAĞLIK TURİZM FUARI MÜNİH'TE AÇILIYOR

ARTVİN'İN KEMALPAŞA İLÇESİNDE BULUNAN VE BALIKÇILIK REZERVİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ALAN OLAN KOPMUŞ' BÖLGESİNDE DENİZ DİBİ ÇALIŞMASI YAPILDI

GELECEK PARTİSİ ESKİŞEHİR İL BAŞKANI SAYIN: "AK PARTİ İLE BİLE İTTİFAK OLABİLİR ÇÜNKÜ YERELİN ÜLKE GÜNDEMİNİ DEĞİŞTİRECEĞİNE İNANIYORUM"

KAVACIK ÜZÜM FESTİVALİ COŞKUYLA BAŞLADI

A MİLLİ KADIN VOLEYBOL TAKIMI, JAPONYA’YI 3-1 YENEREK 2024 PARİS OLİMPİYATLARINA KATILMAYI GARANTİLEDİ 

CHP ANKARA İL KONGRESİ... SEMRA DİNÇER: 2019 YEREL SEÇİMLERİNDE NASIL BİR TARİH YAZDIYSAK, NASIL BİR ZAFERLE ÇIKTIYSAK, 2024 YILINDA CHP AYNI ZAFERLE ÇIKACAK

CHP ANKARA İL KONGRESİ... ÖRSAN ÖYMEN: “İKİ GENEL SEÇİMİ ÜST ÜSTE KAYBEDEN BİR GENEL BAŞKANIN BİR DAHA GENEL BAŞKAN ADAYI OLMASI ENGELLENMELİ, BU TÜZÜĞE BAĞLANMALI”

Yükleniyor

MÜNİH'TE 2023-2024 EĞİTİM RÜZGARI DOPDOLU HİZMETLERLE BAŞLIYOR

Kars Belediyesinin Sosyal Yardım Faaliyetleri Devam Ediyor

ETO 1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı’nda

Zukunft gestalten: Schulwettbewerb zur Entwicklungspolitik startet in Jubiläumsrunde

KILIÇDAROĞLU, İSTANBUL SULTANBEYLİ'DE KADINLARIN SORUNLARI VE TALEPLERİNİ DİNLEDİ

EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE YEMEK FİYATLARI YÜZDE 200'ÜN ÜZERİNDE ZAMLANDI.... ÖĞRENCİLER: "BARINMA KRİZİNİN ARDINDAN AÇLIK TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

  • Pazar 34.5 ° / 23.6 ° Güneşli
  • Pazartesi 34.7 ° / 23.6 ° Güneşli
  • Salı 34.5 ° / 23.4 ° Güneşli