Alman polisinde ırkçı şiddet araştırması

Almanya’da yapılan bilimsel bir araştırma siyahların ve göçmenlerin daha fazla polis şiddetine maruz kaldıklarını ortaya koydu. Araştırmaya göre, göçmenlere şiddet uygulayan polislerin çok azı yargılanıyor.
Almanya 11.11.2020 21:02:32 0

ABD'de siyahi George Floyd'un polis şiddeti sonucu hayatını kaybetmesi üzerine Almanya'da da gözler emniyet teşkilatlarındaki olası ırkçı eğilimlere çevrildi.

Federal İçişleri Bakanlığı'nın böylesi bir durumun Almanya'da söz konusu olmadığını aylardır savunmasına karşın bazı polislerin aşırı sağ içeriklerin paylaşıldığı mobil sohbet gruplarına üye olduklarının belirlenmesi nedeniyle eleştiriler de artıyor. Eleştirilerin merkezinde ise polis teşkilatlarındaki aşırı sağcı eğilimlerin tam olarak araştırılmadığı yönündeki suçlamalar yer alıyor.

İçişleri Bakanı Horst Seehofer'in, yaklaşık iki hafta önce Alman toplumunun genelindeki aşırı sağ eğilimlerin mercek altına alınacağı bir araştırma yapılacağını duyurması ise eleştirileri ortadan kaldırmaya yetmedi. Araştırma kapsamında özellikle polis teşkilatlarındaki ırkçı eğilimler ele alınmıyor. 

İki yıllık araştırma

Alman emniyet mensuplarındaki ırkçı eğilimler tartışılırken, Bochum Üniversitesi Kriminoloji bölümünün iki yıldır bu konuda sürdürdüğü bir araştımanın sonuçları açıklandı.

Araştırma kapsamında herhangi bir şekilde polisle karşı karşıya gelmiş 3 bin 300'den fazla kişinin görüşlerine başvuruldu. Yapılan anket sonucunda ağırlıklı olarak siyahların ve göçmenlerin polisle ilgili olumsuz deneyimleri olduğu ortaya çıktı.

Araştırma ekibinden Laila Abdul-Rahman, söz konusu kesimlerden insanların daha sık polis denetimlerine maruz kaldıklarını ifade ettiğini kaydetti. Araştırmada, göçmen olmayanların ağırlıklı olarak gösteri veya kalabalık etkinliklerde polis şiddetine maruz kalmalarına karşın göçmenlerin ise daha geniş bir çevrede polis şiddetine tanıklık ettiklerini kaydetti.

Abdul-Rahman, göçmenlerin daha fazla polis şiddetine maruz kalmalarana karşın bu olayların yargıya yeterince yansımadığını belirterek, "Resmi kriminal istatistiklerinde şiddet uygulayan polisler hakkında savcılıkların çok az sayıda soruşturma başlattığını görüyoruz. Bu şu anlama geliyor: olayların çoğu, yüzde 90'dan fazlası savcılıklar tarafından kapatılıyor ve mahkemelere intikal etmiyor. Böylece, mağdurların durumları mahkemelerde ele alınmıyor ve bu yüzden çok büyük bir bilgi açığı mevcut" dedi.

Bağımsız denetim talebi

Göçmenlere ve siyahlara yönelik polis şiddetinin tam olarak araştırılması için polis teşkilatının dışında bağımsız denetim merkezlerinin oluşturulması talep ediliyor. Polis Sendikası'ndan Michael Mertens ise bu tür denetim merkezlerinin gerekli olmadığı görüşünde. DW'ye konuşan Mertens, "Bir hukuk devletinde yaşıyoruz. Ve ben bir polis olarak bu hukuk devletine sınırsız güveniyorum" ifadesini kullandı.

Polis teşkilatındaki mevcut denetim mekanizmalarının işlediğini savunan Merten, "Şikayette bulunulabilir, dava açılabilir. Yani polisi de kapsayan, devletin tutumuna karşı kendini savunmak isteyen için çok imkan var. Bu araçları muhafaza etmeli ve onlara güvenmeliyiz" diye konuştu.

Ancak polis şiddetine maruz kalanlarda genellikle hukuk devletine olan güven de azalıyor. Polisten şiddet gören siyah veya göçmen kökenliler psikolojik sorunların yanında kendilerini çaresiz hissediyorlar. Araştırmacı Abdul-Rahman, bu tür kişilerin dış görünüşleri veya ten renkleri nedeniyle yeniden polis şiddetine maruz kalma endişesi taşıdıklarını vurgulayarak, bu gruptaki insanların genellikle birden fazla polis şiddetiyle karşı karşıya kaldıklarının altını çizdi.

Araştrma ekibinin üzerinde hassasiyetle durduğu husus ise polisle ilgili genel bir olumsuz yargının oluşmaması. Polisin uygulamasında genel bir yapısal sorun görülmesine karşın bu durumun tüm polisler için geçerli olmadığı ve bütün polislerin kasten bu şekilde davrandığı sonucuna varılamayacağına işaret edildi. Sıklıkla bilinç altındaki stereotipler veya davranış mekanizmalarının polisin ayrımcı bir tutum içine girmesine yol açtığına işaret edildi. Ancak bu durumda da nedenlerin ortaya çıkarılarak, üzerlerinde çalışılması gerektiğine işaret edildi.

Polis sendikasından Michael Mertens de polis teşkilatlarındaki ırkçı yapılanmalarla mücadelede meslek içi eğitimlerin önemli olduğunun altını çizdi.


ALİ BABACAN: “ERDOĞAN VE İRİLİ UFAKLI ORTAKLARI BU ÜLKEYİ MAALESEF YÖNETEMEYECEK. ÇÜNKÜ İŞ BİLEN, ÇALIŞKAN VE DÜRÜST KADROLARI KALMADI"

YEŞİL SOL PARTİ EŞ SÖZCÜSÜ İBRAHİM AKIN: “BİZLER BURADAYIZ. HEM MECLİS’TE HEM DE HAYATIN BÜTÜN ALANLARINDA DEĞİŞİM İÇİN DEMOKRATİK MÜCADELENİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ SÜRDÜRECEĞİZ”

SEYİT TORUN: “ORDU GÜLYALI’DA SÖZDE KUTLAMA YAPANLAR, GENÇ KARDEŞİMİZ ERHAN KURT’U BIÇAKLAYARAK KATLETTİ SORUMLULAR CEZASINI BULANA KADAR BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ"

TUNÇ SOYER: “DAHA ADİL VE ÖZGÜR BİR MEMLEKET KURMAK İÇİN SÜRDÜRDÜĞÜMÜZ YOLCULUĞA DEVAM EDECEĞİZ”

KILIÇDAROĞLU: “BANA OY VEREN 25 MİLYONU AŞAN VATANDAŞIMIZI MORALLİ BİR ŞEKİLDE DİMDİK AYAKTA GÖRMEK İSTİYORUM. YÜRÜYÜŞÜMÜZ SÜRÜYOR VE BURADAYIZ”

ARTVİN'DE SEÇİM SONUCU GERGİNLİĞİ

CHP İZMİR İL BAŞKANI ASLANOĞLU: "KEMAL KILIÇDAROĞLU'NUN OYLARI BİR MİKTAR DAHA ARTACAKTIR. KAFA KAFAYA BİR YARIŞ GİDİYOR"

YSK BAŞKANI AHMET YENER: “YÜKSEK SEÇİM KURULU’NUN GEÇİCİ SONUÇLARI AÇIKLANANA KADAR KAMUOYUNUN VE VATANDAŞLARIMIZIN SONUÇLARI BEKLEMESİNİ RİCA EDERİZ”

AKŞENER: "MİLLET İTTİFAKI’NIN MENSUBU OLAN BÜTÜN SANDIK MÜŞAHİTLERİ, SANDIK BAŞKANLARI, SON ANA KADAR SANDIKLARIN BAŞINDA KALMALIDIRLAR"

FAİK ÖZTRAK: “SONUÇLAR KESİNLEŞİNCEYE KADAR KİMSE BİR OLDUBİTTİ YARATMASIN, BALKON KONUŞMALARIYLA SUYU BULANDIRMAYA KALKIŞMASIN”

CHP ÇANKAYA İLÇE BAŞKANLIĞI: “AKP'LİLER MİLLETVEKİLLERİ İLE BİRLİKTE 30'AR 40'AR KİŞİLİK GRUPLARLA OKULLARA BASKIN YAPIYOR. TÜM PARTİLİLERİMİZİ OY KULLANDIKLARI SANDIKLARINA SAHİP ÇIKMAYA DAVET EDİYORUZ”

AKP, ATATÜRK VE TÜRK BAYRAKLI ROZETLERE "BELİRLEYİCİ İŞARET" DİYE İTİRAZ ETTİ, MUDANYA SEÇİM KURULU KABUL ETTİ

BAŞKAN SOYER’DEN SANDIK ÇAĞRISI: “GELECEĞİMİZİ ESİR ALMASIN… ÇARE SANDIKTA…! HALA 1 SAAT VAR… Bİ GAYRET…”

PERVİN BULDAN, OYUNU İSTANBUL’DA KULLANDI: “BİR OY ÜLKENİN KADERİNİ DEĞİŞTİRİR, BİR OY TOPLUMUN KADERİNİ DEĞİŞTİRİR. HERKES OYUNU KULLANSIN LÜTFEN”

MİTHAT SANCAR: “OY KULLANMAK HEM YURTTAŞLIK GÖREVİ HEM DEMOKRATİK BİR SORUMLULUKTUR AMA OYUNU KORUMAK DA EN AZ BUNUN KADAR ÖNEMLİDİR”

CHP İSTANBUL İL BAŞKANLIĞI: SEÇMEN LİSTELERİNİN ELLE DOKUNULARAK SİLİNMESİ ÜZERİNE TÜM SANDIKLARDA KONTROL YAPILARAK, ŞİKÂYETTE BULUNULDU

KUŞADASI BELEDİYE BAŞKANI GÜNEL, CUMHURBAŞKANLIĞI 2. TUR SEÇİMLERİ İÇİN OYUNU KULLANDI

ÜMİT ÖZDAĞ ANKARA’DA OYUNU KULLANDI: “DİLERİZ 21 YILLIK YORGUN BİR YÖNETİMDEN SONRA TÜRKİYE YENİ BİR YÖNETİMLE YOLA DEVAM ETME ŞANSI BULUR”

ERDOĞAN, OYUNU İSTANBUL’DA KULLANDI: “KATILIMIN SON ANA KADAR, REHAVETE ULAŞMADAN, VARMADAN GERÇEKLEŞMESİNİ DE ÖZELLİKLE VATANDAŞLARIMDAN RİCA EDİYORUM”

ALİ ŞEKER: "KORKMUYORUZ, YILMIYORUZ, VAZGEÇMİYORUZ. SON SAATLER; OY KULLANIN. SANDIK GÖREVLİLERİMİZ VE MÜŞAHİTLERİMİZ, SON OY KULLANILANA VE TUTANAKLAR İMZALANANA KADAR SANDIKLARI TERK ETMEYİN"

BAŞKAN ENGİN OYUNU KULLANDI, HERKESİ SANDIĞA DAVET ETTİ

METEOROLOJİDEN İÇ EGE VE BATI AKDENİZ’İN İÇ KESİMLERİ İÇİN SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

KAFTANCIOĞLU, OYUNU KULLANDI: “İSTANBUL’DA BİR OKULDA SINIF UYGUN OLMADIĞI İÇİN MÜŞAHİTLERİN SOKULMAK İSTENMEMESİ ÜZERİNE İTİRAZLA ORTADAN KALDIRILMIŞ”

ŞANLIURFA EYYÜBİYE’DE SANDIKLARIN TAZİYE EVİNE KONULARAK TOPLU OY KULLANILDIĞINI TESPİT EDEN CHP'LİLER SALDIRIYA UĞRADI. DARP EDİLEN ALİ ŞEKER: "30 KİŞİLİK GRUP LİNÇ GİRİŞİMİNDE BULUNDU. 1 OY BİZE 366 OY ERDOĞAN'A OLARAK KULLANILIYOR"

AKŞENER, OYUNU İSTANBUL'DA KULLANDI: "GENÇLERİN GELECEĞİ AÇISINDAN ÇOK ÖNEMLİ BİR SEÇİMİN SAFHASINDA OYUMUZU KULLANDIK"

İZMİR’DE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMLERİNİN İKİNCİ TURU İÇİN OY VERME İŞLEMİ BAŞLADI... İZMİR'DE 3 MİLYON 444 BİN 651 SEÇMEN OY KULLANACAK

Bayern Münih Son Dakika Golüyle Almanya Bundesliga Şampiyonu

Hamburg’da yeni konutlar

Hande Aras’tan başarılı DJ’lik performansı

İMAMOĞLU, 101'İNCİ HALK BULUŞMASINI ÜSKÜDAR'DA YAPTI: "BENİM, KEMAL KILIÇDAROĞLU’NUN VE DİĞER LİDERLERİN TERÖRİST OLDUĞUNA, VATAN HAİNİ OLDUĞUNA KİM GERÇEKTEN İNANIYORSA GİTSİN ERDOĞAN'A OY VERSİN"

Yükleniyor

ALİ BABACAN: “ERDOĞAN VE İRİLİ UFAKLI ORTAKLARI BU ÜLKEYİ MAALESEF YÖNETEMEYECEK. ÇÜNKÜ İŞ BİLEN, ÇALIŞKAN VE DÜRÜST KADROLARI KALMADI"

YEŞİL SOL PARTİ EŞ SÖZCÜSÜ İBRAHİM AKIN: “BİZLER BURADAYIZ. HEM MECLİS’TE HEM DE HAYATIN BÜTÜN ALANLARINDA DEĞİŞİM İÇİN DEMOKRATİK MÜCADELENİN ÖNCÜLÜĞÜNÜ SÜRDÜRECEĞİZ”

SEYİT TORUN: “ORDU GÜLYALI’DA SÖZDE KUTLAMA YAPANLAR, GENÇ KARDEŞİMİZ ERHAN KURT’U BIÇAKLAYARAK KATLETTİ SORUMLULAR CEZASINI BULANA KADAR BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ"

TUNÇ SOYER: “DAHA ADİL VE ÖZGÜR BİR MEMLEKET KURMAK İÇİN SÜRDÜRDÜĞÜMÜZ YOLCULUĞA DEVAM EDECEĞİZ”

KILIÇDAROĞLU: “BANA OY VEREN 25 MİLYONU AŞAN VATANDAŞIMIZI MORALLİ BİR ŞEKİLDE DİMDİK AYAKTA GÖRMEK İSTİYORUM. YÜRÜYÜŞÜMÜZ SÜRÜYOR VE BURADAYIZ”

ARTVİN'DE SEÇİM SONUCU GERGİNLİĞİ

  • Pazartesi 26.1 ° / 16.6 ° Orta kuvvetli yağmurlu
  • Salı 28.3 ° / 15.4 ° Düzensiz Yağmur Mümkün
  • Çarşamba 29.5 ° / 16.7 ° Güneşli