'Tiyatro Frankfurt 23 Nisan Çocuk Şenliği' çocukları sahneyle buluşturacak

Türk kültürü ve dilini Frankfurt'un bir parçası haline getirme çabasını sürdüren, Almanca ve Türkçe oyunları seyirciyle buluşturan Tiyatro Frankfurt, 23 Nisan Çocuk Şenliği düzenleyecek.

Almanya 12.04.2021 20:30:09 0
Türk kültürü ve dilini Frankfurt'un bir parçası haline getirme çabasını sürdüren, Almanca ve Türkçe oyunları seyirciyle buluşturan Tiyatro Frankfurt, 23 Nisan Çocuk Şenliği düzenleyecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından desteklenen etkinlik, Frankfurt Başkonsolosluğu himayesinde Düşyeri Bilişim Teknoloji ve Animasyon A.Ş.'nin katkılarıyla gerçekleşecek.
 
"23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" kutlamaları kapsamında 23-25 Nisan'da yapılacak şenlik, Tiyatro Frankfurt'un sosyal medya hesaplarıyla "dusyeri.com" ve Düşyeri YouTube kanalından canlı yayınlanacak.
Çiğdem Spickermann'ın moderatörlüğünde yapılacak açılışa, Frankfurt Başkonsolosu Erdem Tuncer, oyuncu Ayla Algan, İBB Şehir Tiyatroları Başdramaturgu ve Proje Danışmanı Hilmi Zafer Şahin, müzisyen Can Atilla, sosyal girişimci ve disiplinler arası iletişim uzmanı Ayşe Şule Bilgiç 'in katılması planlanıyor.
"7'den 70'e herkesi 23 Nisan'da çocuk kalmaya, çocuk olmaya davet ediyorum"
Tiyatro Frankfurt Genel Sanat Yönetmeni Kamil Kellecioğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, salgına rağmen tiyatrodan vazgeçmediklerini belirterek, "Bir arada kalmak gelişmektir. Biz gelişmeye devam ediyoruz. Bir arada çalışmak başarıdır. Biz bunu başardık. Başardıkça var olduk, var oldukça, var ettik. Vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Tiyatroyu ve sanatı yaşamımızdan çıkarmayacağız. Tiyatro Frankfurt, yaşama anlam ve cesaret katanlarla aydınlık yoluna devam edecektir. Bu karanlık günlere bir nebze ışık ve soluk olabilirsek ne mutlu bize. Yolu sanattan geçen herkese selam olsun." dedi.
Türkiye'den Almanya'ya 60 yıl önce göç edildiğine vurgu yapan Kellecioğlu, "Göç'ün 60. yılında dilimizi ve kültürümüzü yaşamaya ve yaşatmaya devam. 7'den 70'e herkesi 23 Nisan'da çocuk kalmaya, çocuk olmaya, çocukları anlamaya, çocuklarla birlikte hayatı paylaşmaya davet ediyorum." diye konuştu.
Kellecioğlu, çevrim içi bir tiyatro oyununun çocuklar tarafından sahneleyeceğini aktararak, "Almanya'da yaşayan çocuklarla kaynaşsınlar diye Türkiye'den aldığımız iki çocukla çok güzel bir süreç yaşıyoruz. Çocukları 3 saat ekran başında tutup, bu 3 saat süresince tiyatro provası yapmak, hakikaten çok zor bir iş. Bence biz bunu da başardık. Çocuklar da kopamıyor, eğleniyor. Keyifli bir çalışma oluyor. Severek yaptığınız zaman başka bir şey çıkıyor ortaya." ifadelerini kullandı.
Çocukların oyuna hazırlık sürecinde çok mutlu olduklarını kaydeden Kellecioğlu, şunları söyledi:
"Çünkü öyle güzel bir şey yaptık ki... Zaten 15 dakika kadar bir oyun olacak. Uzun tutmadık. Orada kızımızın biri Adile Naşit gibi yaşlı bir teyze, biri Nasrettin hoca, biri kırmızı başlıklı kız, biri dedektif oldu. İki kardeş Hacivat-Karagöz oldu, inanılır gibi değil, sanki yıllardır Hacivat-Karagöz oynatan çocuklar... Çok hevesli ve heyecanlılar. Çünkü artık evde sıkıldılar. Bir odadan bir odaya, okul yok, online eğitim görüyorlar, orada da belli bir süre sonra sıkılıyorlar. Temas çok önemli. Yüz yüze yapılan etkinlikler tabii ki bambaşka ama bence farklı bir hava yarattı. Bir de bu tiyatro festivali, çocuk tiyatroları için yaptığımız bu çalışmalar çok bambaşka bir havaya soktu. Aynı zamanda aileleri de mutlu. Çünkü onların da evinde bir çalışma başladı. Çocuğun rolüne hazırlanıyorlar, onlarla birlikte çalışma yapıyorlar. Nereden baksanız 13-14 evde bir haftadır "Masal Kasabasında Bayram Günü" adlı oyunla yatıp kalkıyoruz. 'Bizim için bir soluk, nefes oldunuz. Bize kan oldunuz.' diyen aileler var."
Kamil Kellecioğlu, pandeminin bitmesi durumunda bir sonraki yıl yüz yüze tiyatro çalışmaları yapılabileceğinin altını çizerek, "Çocuk Tiyatro Festivali" olarak da yola devam edebileceklerini dile getirdi.
"Biz Türkçeyi de, Türkçe tiyatroyu da, sanatı da burada unutturmayacağız"
Sahnelenmeye hazırlanan oyun ile göçmen ailelerin çocuklarının Türkçe konuşmaya ağırlık verdiğine dikkati çeken Kellecioğlu, şu açıklamayı yaptı:
"Çocuklar role giriyor, Türkçe okuyor ve nasıl düzgün Türkçe konuşulur öğreniyor. Zaten aslında bir oyun çalışmak demek, biraz da tiyatro temel bilgileri öğrenmek demek. Biz Türkçeyi de Türkçe tiyatroyu da sanatı da burada unutturmayacağız. Bunun için de elimizden gelen her türlü çalışmayı, dijital platformda da olsa yapacağız. Bu karanlık günlere bir ışık, bir nefes olabilirsek ne mutlu bize. Burada yapılan bu. Burada çalışmanın ve tiyatronun insanlara gerçekten çok iyi geldiğini görüyoruz. Hele gurbet elde bir araya gelemeden de kendi dilinizi, kültürünüzü yaşamanız ve yaşatmanız çok kıymetli. Bu çocuklar göçmenlerin dördüncü kuşağı artık. Dördüncü kuşak bu oyunu oynayacak. Aslında ikinci kuşaktan sonra bütün aileler kendi evinde Almanca konuşuyor. Bizim derdimiz dilin ve kültürün zenginliğinin bundan sonraki kuşaklarda da devam etmesi."
23 Nisan Çocuk Şenliği hakkında
Farklı konu ve konukların da olacağı etkinlikte ayrıca Devlet Tiyatroları ile Kocaeli Büyük Şehir Belediyesi Şehir Tiyatrosu çocuk oyunları sahneleyecek.
Etkinliğin proje koordinatörlüğünü Gamze Çimen üstlendi.
Etkinlikte sahnelenecek, İnci Sel'in kaleme aldığı, Çiğdem Spickermann'in yönettiği, "Masal Kasabasında Bayram Günü" adlı çevrim içi çocuk oyunundaki tüm oyuncular çocuklardan oluşacak.
Çocuklarla yapılan çalışmalar, Nefes Terapisti, Nefes ve Farkındalık Oyunları Eğitmenleri Anıl Altas Brug ve Deniz Güler Hillhorst tarafından verilen atölyelerle de destekleniyor.
Şenlikte, Derya Yıldırım çocuklara yönelik masal atölyesi, Onur Erol "Benim Şarkılarım Benim Kanatlarım" adlı atölyeyi gerçekleştirecek, Ayşe Şule Bilgiç ise "Pandemi Döneminde Aile-Çocuk İletişimi" adlı söyleşiye konuk olacak.
 

 

KARABAĞLAR BELEDİYE BAŞKANI SELVİTOPU, HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ KAPSAMINDA ÇOCUKLARLA BİR ARAYA GELDİ

ÇUKUROVA BELEDİYESİ CAN DOSTLARINA SAHİP ÇIKIYOR

BELEDİYE BAŞKANI ABDÜL BATUR, KONAK’TA HİZMET DOLU DÖRT BUÇUK YILINI ANLATTI

EDİRNE BELEDİYESİ'NDEN OKUL KANTİNLERİNDE DENETİM

BAYRAKLI BELEDİYE BAŞKANI SANDAL: “BAYRAKLI’NIN HER SOKAĞINDA ÇALIŞIYORUZ”

FREEDOM HOUSE'UN “İNTERNETTE ÖZGÜRLÜK RAPORU” YAYINLANDI: "TÜRKİYE'DE İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜ SON ON YILDA GİDEREK AZALDI"

AHMET DAVUTOĞLU: 12 EYLÜL ANAYASASI’NI KALDIRACAK YERİNE KAMİL VE MİLLİ BİR ANAYASA YAPMAK İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI SERGİLERİZ. AMA CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'Nİ TARTIŞMAYA VAR MISINIZ?"

URLA’NIN KADIN BASKETBOLCULARI TUNÇ SOYER’İ ZİYARET ETTİ

TUNÇ SOYER, ROMAN DERNEKLERİYLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

KARAMOLLAOĞLU: “ÖNCELİKLİ İHTİYAÇ YENİ ANAYASA MIDIR, YOKSA YENİ DÖNEMİ ANLAYAN BİR YÜRÜTME ANLAYIŞI MIDIR’ SORUSUNU ERDOĞAN KENDİSİNE SORMALIDIR”

BUCA’DA CAN DOSTLARI İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATILDI

KARŞIYAKA BELEDİYE BAŞKANI TUGAY, CHP ÜYELERİYLE BULUŞTU

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI İLE DURUŞMA SAVCISI, ŞARKICI KURTULUŞ KUŞ HAKKINDA VERİLEN BERAAT KARARINI İSTİNAFA TAŞIYACAK

COANTE, YENİ KOLEKSİYONUNU İLK KEZ İTALYA’DA SERGİLEDİ

SÖKE BELEDİYESİ SAHA EKİPLERİNDEN YOĞUN MESAİ

Temsilcimiz Galatasaray deplasmanda Manchester United'ı devirdi

Almanya'nın birleşmesinin 33. yıl dönümü kutlandı

DAĞLICA SALDIRISININ PLANLAYICISININ ETKİSİZ HALE GETİRİLMESİ, YOZGATLI ŞEHİT LOKMAN EKER’İN ANNE-BABASINI SEVİNDİRDİ

MSB: "IRAK'IN KUZEYİNDEKİ TERÖRİST HEDEFLERİNE BUGÜN İCRA EDİLEN HAVA HAREKATLARINDA TOPLAMDA 16 HEDEF İMHA EDİLDİ"

EREN ERDEM: "YANDAŞ MEDYADA ADAYLARIMIZI İTİBARSIZLAŞTIRMAK ADINA YAPILAN AHLAKSIZ HABERLERİ İZLİYOR VE LANETLİYORUZ"

AHMET ZEKİ ÜÇOK, BATUHAN ÇOLAK VE SÜHA ÇARDAKLI’YI SİNCAN CEZAEVİ’NDE ZİYARET ETTİ: “FETÖ’CÜLERE DAHİ YAPILMAYAN İŞKENCENİN YAPILDIĞINI, KENDİLERİNİN SAÇLARININ 3 NUMARAYA KAZITILDIĞINI MAALESEF GÖZLERİMİZLE GÖRDÜK”

BİLECİK BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ SUBAŞI, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİ KARŞILADI

ZEYTİNLİOVA MAHALLESİ’NE YENİ PARK VE SOSYAL YAŞAM ALANI YAPILIYOR

KONYAALTI BELEDİYESİ'NİN BEBEK PARKINA YOĞUN İLGİ

AKP'Lİ BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ, 5 MİLYAR LİRALIK 2024 YILI BÜTÇESİNİN YÜZDE 40’NI ARSA SATIŞINDAN ELDE EDECEK. CHP'Lİ İBB MECLİS ÜYESİ ÖZBAKIR: “FAKİR FUKARANIN, TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN ARSALARI HARAÇ MEZAT SATILMAKTADIR"

KÜRŞAD ZORLU, SURİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELERE DENKLİK VERİLDİĞİ İDDİASINI SORDU: “İDLİB’DEKİ RADİKAL GRUPLARDAN BU ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM GÖREN VE MEZUN OLANLARIN BULUNABİLECEĞİ İHTİMALİNE KARŞI BİR TEDBİR ALINMIŞ MIDIR?”

ERDOĞAN: "VESAYETÇİLERİN 27 MAYIS 1960 DARBESİ İLE TÜRKİYE'NİN AYAĞINA VURDUĞU 12 EYLÜL REJİMİNİN PERÇİNLEDİĞİ PRANGALARIN SÖKÜLÜP ATILMA VAKTİ ARTIK GELMİŞTİR"

ALMANYA KÖKLÜ BİR DEĞİŞİKLİĞE GİDEREK 'ÇOCUK PARASINI' KALDIRDI! YENİ YARDIM SİSTEMİ 2025 YILINDA UYGULANACAK

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR GENÇLİK MERKEZİ’NİN GÖNÜLLÜ GENÇLERİ, İZMİR KAMPINDA

MERSİN YENİŞEHİR'DE 2 BİN 484 ÇOCUK GELİŞİM DEĞERLENDİRME UYGULAMASINDAN FAYDALANDI

Yükleniyor

KARABAĞLAR BELEDİYE BAŞKANI SELVİTOPU, HAYVANLARI KORUMA GÜNÜ KAPSAMINDA ÇOCUKLARLA BİR ARAYA GELDİ

ÇUKUROVA BELEDİYESİ CAN DOSTLARINA SAHİP ÇIKIYOR

BELEDİYE BAŞKANI ABDÜL BATUR, KONAK’TA HİZMET DOLU DÖRT BUÇUK YILINI ANLATTI

EDİRNE BELEDİYESİ'NDEN OKUL KANTİNLERİNDE DENETİM

BAYRAKLI BELEDİYE BAŞKANI SANDAL: “BAYRAKLI’NIN HER SOKAĞINDA ÇALIŞIYORUZ”

FREEDOM HOUSE'UN “İNTERNETTE ÖZGÜRLÜK RAPORU” YAYINLANDI: "TÜRKİYE'DE İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜ SON ON YILDA GİDEREK AZALDI"

  • Çarşamba 23.3 ° / 17 ° Düzensiz Yağmur Mümkün
  • Perşembe 25.3 ° / 16.4 ° Güneşli
  • Cuma 22.1 ° / 16.4 ° Parçalı Bulutlu