“Misafir işçilerin yaşam mücadeleleri daha sonraki nesillere ışık tutuyor”

Milletvekili Ali Şimşek “İlerleyen yıllarda birçok zorluğa rağmen misafir işçilerin yaşam mücadeleleri daha sonraki nesillere ışık tutmakta.” diye konuştu.

Hamburg 28.11.2021 00:24:25 0
Hamburg Almanya Sosyal Demokrat Partisi (SPD) Milletvekili Ali Şimşek tarafından Türk vatandaşlarının Almanya’ya gelişinin 60.yılı etkinliği düzenlendi.
Türk vatandaşlarının yoğun olarak yaşadığı Bergedorf semtinde düzenlenen etkinliğe, Alman ve Türkler büyük ilgi gösterdi.
Etkinlikte, Almanya’ya ilk gelenlerden Durak ve Yeter Arslan, Erdoğan Meliha Hayek ile Kenan ve Elmas Arslan Almanya’ya nasıl geldikleri, iş ve aile hayatları ile ilgili kısa bilgi verdi.

Uzun yıllar Hamburg’da yaşlılar derneğinde başkanlık yapan Cengiz Yağlı’nın oluşturduğu fotoğraf ile ilk gelen Türkler ile ilgili basınında çıkan haber kupürleri sergilendi.
Etkinlikte daha sonra Almanya’ya gelen birinci kuşak Türk vatandaşlar ile yapılan röportaj videosu yayınlandı.
 
Etkinlikte konuşan SPD Milletvekili Ali Şimşek, 1965 yılında, İsviçreli Yazar Max Frisch’in “Biz iş gücü istedik, insanlar geldi” sözüyle misafir işçilerin yaşam dramını anlattığına değindi. Türkiyeli misafir işçilerin yaşam öykülerinin bugün yüreklerini burkmayı sürdürdüğüne dikkat çeken Şimşek “Göçün 60. yılı vesilesi ile düzenlediğimiz, sergi, söyleşi ve film akşamına hoş geldiniz. İlerleyen yıllarda birçok zorluğa rağmen misafir işçilerin yaşam mücadeleleri daha sonraki nesillere ışık tutmakta.” diye konuştu.  
 
“İkinci ve üçüncü kuşak burada kalıcı olmuştur”
 
Alman ekonomisinin altın yıllarına ilk olarak 1974’teki petrol krizinin “Dur!” dediğini aktaran Şimşek, 1975’ten sonra aile birleşiminin zorlaştırıldığını, daha sonra ise işsizlik veya kısa çalışma tehlikesi yaşandığını, işçilere geri dönmeleri için para teklif edildiğini belirtti.  221 bin misafir işçinin bu teşviklerden yararlanarak Türkiye’ye geri döndüğünü, burada doğan ikinci nesil yetişkin gençlerin Türkiye’ye bir türlü uyum sağlayamadığını söyleyen Şimşek, onlara hükümetin aldığı bir kararla tekrar Almanya’ya dönme olanağı sağlandığını anımsattı. Şimşek bu dönemi “Kesin dönüş yapanlara Alman Emekliler Kasası, emekli sandığına ödenen paralardan sadece işçilerin ödediği parayı öder ama işveren tarafından ödenen paraya el kor. Yıllar sonra anayasa mahkemesi bu uygulamanın anayasaya aykırı olduğu kararını verir lakin birçok kesin dönüş yapan Almancı artık yaşamıyordur. İkinci ve üçüncü kuşak artık burada kalıcı olmuştur.” ifadeleriyle anlattı. 
 
“İnisiyatif başlatıyoruz”     
 
Etkinliğin amacının, Almanya’nın bugünlere gelmesinde büyük rol oynayan Türkiyeli misafir işçilerin yaşamları, yapıtları ve mücadelelerinin hatırlatılması olduğunu belirten Şimşek, bunların özellikle Hamburg’a göçte büyük rol oynayan Bergedorf ilçesinde yaşatılması için bir inisiyatif başlatmak istediklerini kaydetti. Şimşek sözlerine şöyle devam etti: “Bu bağlamda elimizdeki doküman, resim, anlatım ve arşivlerle ilerleyen yıllarda Bergedorf Müzesi’nde veya daha uygun bir yerde bir anıt veya sergi düzenlenmesini talep ediyoruz. Bu konuda, Bergedorf daki Alman dostlarımızdan ve müze müdüründen destek sözü aldık.” 

MÜNİH'TE 2023-2024 EĞİTİM RÜZGARI DOPDOLU HİZMETLERLE BAŞLIYOR

Kars Belediyesinin Sosyal Yardım Faaliyetleri Devam Ediyor

ETO 1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı’nda

Zukunft gestalten: Schulwettbewerb zur Entwicklungspolitik startet in Jubiläumsrunde

KILIÇDAROĞLU, İSTANBUL SULTANBEYLİ'DE KADINLARIN SORUNLARI VE TALEPLERİNİ DİNLEDİ

EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE YEMEK FİYATLARI YÜZDE 200'ÜN ÜZERİNDE ZAMLANDI.... ÖĞRENCİLER: "BARINMA KRİZİNİN ARDINDAN AÇLIK TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

TARSUS BELEDİYESİ, 6 KÖYE SOSYAL TESİS AÇTI

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ’NDEN 505 ÇOCUĞA SÜNNET ŞÖLENİ 

ALTIN KOZA SAHİPLERİNİ BULDU... TÜRKAN ŞORAY VE KADİR İNANIR’A "SİNEMANIN YÜZÜ" ÖDÜLÜ VERİLDİ

İKLİM PANAYIRINDA ORTAK ÇAĞRI: “İKLİM İÇİN HAREKETE GEÇ”

GEMLİK KİTAP LİMANI, KİTAPSEVERLERİ EDEBİYATIN ÖNEMLİ İSİMLERİYLE BULUŞTURUYOR

MURATPAŞA’DA YOL ÇİZGİLERİ YENİLENİYOR

MUĞLALI ÇAM BALI ÜRETİCİLERİ: "ÜRETTİĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ"

AKSARAY’DA MÜSTAKİL EVDE ÇIKAN YANGINDA 1 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

TZOB GENEL BAŞKANI BAYRAKTAR: “TÜKETİCİLER, ZEYTİNYAĞI DİYE LİTRESİNE 80-100 LİRA ÖDEDİĞİ YAĞIN ÇOK DAHA UCUZ OLAN PAMUK YAĞI, KANOLA, ASPİR YAĞI OLDUĞUNUN FARKINDA BİLE OLMAMAKTADIR”

FAZIL SAY’IN YENİ ALBÜMÜ “DÜNYA ANNE”, DİNLEYİCİSİYLE BULUŞTU

AYHAN BORA KAPLAN’IN TELEFON DÜKKANI İLE BAŞLAYAN VE 15 YILDA 15 MİLYON TL SERMAYELİ ŞİRKETE GİDEN YÜKSELİŞİ

PROF. DR. ŞÜKRÜ ERSOY: "MARMARA DENİZİ’NDE İKİ GERİLİMİN OLDUĞU ARA MUTLAKA BİRLEŞECEK, 7’DEN BÜYÜK BİR DEPREM VERECEK

ST PAULİ DUR DURAK BİLMİYOR! BU SEFERDE SCHALKE ENGELİNİ 3-1'LİK SKOR İLE GEÇTİ

Bayern Münih, Bochum'u 7-0 Yendi

BAVYERA EYALETİ ANNE VE 2 ÇOCUĞUNU ALEVLERİN ARASINDAN KURTARAN O KAHRAMAN TÜRK'E DEVLET MADALYASI VERDİ

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN HOLLANDA'YA KINAMA: "İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KİSVESİ ALTINDA BU NEFRET EYLEMLERİNE İZİN VERİLMESİNİ KINIYORUZ"

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BATI AVRUPA PROGRAMLARI 2023-2024 ÖĞRETİM YILI KAYIT OLACAKLAR İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

ALMANYA'NIN EN BÜYÜK SAĞLIK TURİZM FUARI MÜNİH'TE AÇILIYOR

ARTVİN'İN KEMALPAŞA İLÇESİNDE BULUNAN VE BALIKÇILIK REZERVİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ALAN OLAN KOPMUŞ' BÖLGESİNDE DENİZ DİBİ ÇALIŞMASI YAPILDI

GELECEK PARTİSİ ESKİŞEHİR İL BAŞKANI SAYIN: "AK PARTİ İLE BİLE İTTİFAK OLABİLİR ÇÜNKÜ YERELİN ÜLKE GÜNDEMİNİ DEĞİŞTİRECEĞİNE İNANIYORUM"

KAVACIK ÜZÜM FESTİVALİ COŞKUYLA BAŞLADI

A MİLLİ KADIN VOLEYBOL TAKIMI, JAPONYA’YI 3-1 YENEREK 2024 PARİS OLİMPİYATLARINA KATILMAYI GARANTİLEDİ 

CHP ANKARA İL KONGRESİ... SEMRA DİNÇER: 2019 YEREL SEÇİMLERİNDE NASIL BİR TARİH YAZDIYSAK, NASIL BİR ZAFERLE ÇIKTIYSAK, 2024 YILINDA CHP AYNI ZAFERLE ÇIKACAK

CHP ANKARA İL KONGRESİ... ÖRSAN ÖYMEN: “İKİ GENEL SEÇİMİ ÜST ÜSTE KAYBEDEN BİR GENEL BAŞKANIN BİR DAHA GENEL BAŞKAN ADAYI OLMASI ENGELLENMELİ, BU TÜZÜĞE BAĞLANMALI”

Yükleniyor

MÜNİH'TE 2023-2024 EĞİTİM RÜZGARI DOPDOLU HİZMETLERLE BAŞLIYOR

Kars Belediyesinin Sosyal Yardım Faaliyetleri Devam Ediyor

ETO 1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı’nda

Zukunft gestalten: Schulwettbewerb zur Entwicklungspolitik startet in Jubiläumsrunde

KILIÇDAROĞLU, İSTANBUL SULTANBEYLİ'DE KADINLARIN SORUNLARI VE TALEPLERİNİ DİNLEDİ

EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE YEMEK FİYATLARI YÜZDE 200'ÜN ÜZERİNDE ZAMLANDI.... ÖĞRENCİLER: "BARINMA KRİZİNİN ARDINDAN AÇLIK TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

  • Pazar 34.5 ° / 23.6 ° Güneşli
  • Pazartesi 34.7 ° / 23.6 ° Güneşli
  • Salı 34.5 ° / 23.4 ° Güneşli