“Mescit, gasilhane ve morg için 20 yıldan fazla mücadele verdim”

Wilhelmsburg Müslüman Mezarlığına yapılan mescit, gasilhane ve morgun fikir mimarı Wilhelmsburg Camileri Fahri Temsilcisi Melih Dirik “Mescit, gasilhane ve morg için 20 yıldan fazla mücadele verdim.” dedi.

Hamburg 24.07.2020 22:15:06 0
Türk vatandaşlarının yuğun olarak yaşadığı Hamburg’un Wilhelmsburg semtinde bulunan müslüman mezarlığına mescit, gasilhane ve morg yapıldı. 50 bin Müslüman’ın yararlanacağı 20 yıldır yapılması için uğraş verilen mescit, gasilhane ve morg 28 Temmuz Salı günü hizmete açılacak.

Politikacıların engeli süreci uzattı

Konu ile ilgili olarak gazetehamburg’a açıklamada bulunan Wilhelmsburg Camileri Fahri Temsilcisi Melih Dirik “Mescit, gasilhane ve morg için 20 yıldan fazla mücadele verdim, her seferinde bilhassa bazı milletvekilleri olmak üzere politikacıların engeline takıldım. Türk kökenli milletvekilleri de bu hususta başarılı olamadılar. Allah şimdi bize bir fırsat verdi.” dedi.
Yeni inşa edilen otobanın tesadüfen Müslüman Mezarlığının üzerinden geçmesi nedeniyle, DEGES’den Alman yetkililerinin cami hocalarıyla bir toplantı yapması üzerine konunun yeniden gündeme geldiğini ifade eden Dirik “Müslüman Mezarlığının yakın bir yere naklinde dinimizce bir sakınca olup olmadığını sordular. Hocalarımız zaruret halinde bir sakınca olmadığını söyledi. Ben, mezarlığın naklini bir şartla kabul edebileceğimizi; bu şartın da 20 yıldır inşasının engellenmiş olduğu mescidin, gasilhanenin ve morgun inşa edilip Müslümanların hizmetine sunulması olduğunu söyledim ve talep ettim.” diye konuştu.  

“Avrupa’da örnek olacak”

Dirik, almış olduğu bir duyuma göre Müslüman Mezarlığının naklini kabul etmemeleri durumunda, otobanın başka bir güzergâhtan geçirilmesi gerekeceğini, bununsa, Alman Hükümeti’ne 30 ile 50 milyon avro arasında bir maliyeti olacağı bilgisini aldığını paylaşarak “Teklifimi önce ciddiye almadılar. Daha sonraki toplantılarda ısrarımı sürdürüp, cami hocalarımız, yöneticiler, kiliseler ve Osman Kımıl kardeşimiz de beni destekleyince yaklaşık üç sene süren toplantılar neticesinde, kendilerine yaklaşık 1 Milyon avroya mal olan teklifimi kabul ettiler. Böylece, geçen sene 3 Mayıs’ta temeli atılan inşaatımız şu an bitme aşamasında.” şeklinde bilgi verdi.
Dirik inşaatın temel atma törenine iştirak eden ve bu hususta hiçbir katkıları olmayan bazı Türk kökenli milletvekillerinin bu başarıdan pay almak gibi tavırlar sergilediğini belirterek“Kendilerine gerekli cevabı verdim. Bu teklif benden geldi ve gerçekleşti. Bu gasilhaneden Hamburg’un güneyinde yaşayan yaklaşık 50 bin Müslüman yararlanacak ve bu proje Avrupa’da örnek olacak.” diyerek konuşmasını tamamladı.


FREEDOM HOUSE'UN “İNTERNETTE ÖZGÜRLÜK RAPORU” YAYINLANDI: "TÜRKİYE'DE İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜ SON ON YILDA GİDEREK AZALDI"

AHMET DAVUTOĞLU: 12 EYLÜL ANAYASASI’NI KALDIRACAK YERİNE KAMİL VE MİLLİ BİR ANAYASA YAPMAK İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI SERGİLERİZ. AMA CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'Nİ TARTIŞMAYA VAR MISINIZ?"

URLA’NIN KADIN BASKETBOLCULARI TUNÇ SOYER’İ ZİYARET ETTİ

TUNÇ SOYER, ROMAN DERNEKLERİYLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

KARAMOLLAOĞLU: “ÖNCELİKLİ İHTİYAÇ YENİ ANAYASA MIDIR, YOKSA YENİ DÖNEMİ ANLAYAN BİR YÜRÜTME ANLAYIŞI MIDIR’ SORUSUNU ERDOĞAN KENDİSİNE SORMALIDIR”

BUCA’DA CAN DOSTLARI İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATILDI

KARŞIYAKA BELEDİYE BAŞKANI TUGAY, CHP ÜYELERİYLE BULUŞTU

AİLE VE SOSYAL HİZMETLER BAKANLIĞI İLE DURUŞMA SAVCISI, ŞARKICI KURTULUŞ KUŞ HAKKINDA VERİLEN BERAAT KARARINI İSTİNAFA TAŞIYACAK

COANTE, YENİ KOLEKSİYONUNU İLK KEZ İTALYA’DA SERGİLEDİ

SÖKE BELEDİYESİ SAHA EKİPLERİNDEN YOĞUN MESAİ

Temsilcimiz Galatasaray deplasmanda Manchester United'ı devirdi

Almanya'nın birleşmesinin 33. yıl dönümü kutlandı

DAĞLICA SALDIRISININ PLANLAYICISININ ETKİSİZ HALE GETİRİLMESİ, YOZGATLI ŞEHİT LOKMAN EKER’İN ANNE-BABASINI SEVİNDİRDİ

MSB: "IRAK'IN KUZEYİNDEKİ TERÖRİST HEDEFLERİNE BUGÜN İCRA EDİLEN HAVA HAREKATLARINDA TOPLAMDA 16 HEDEF İMHA EDİLDİ"

EREN ERDEM: "YANDAŞ MEDYADA ADAYLARIMIZI İTİBARSIZLAŞTIRMAK ADINA YAPILAN AHLAKSIZ HABERLERİ İZLİYOR VE LANETLİYORUZ"

AHMET ZEKİ ÜÇOK, BATUHAN ÇOLAK VE SÜHA ÇARDAKLI’YI SİNCAN CEZAEVİ’NDE ZİYARET ETTİ: “FETÖ’CÜLERE DAHİ YAPILMAYAN İŞKENCENİN YAPILDIĞINI, KENDİLERİNİN SAÇLARININ 3 NUMARAYA KAZITILDIĞINI MAALESEF GÖZLERİMİZLE GÖRDÜK”

BİLECİK BELEDİYE BAŞKANVEKİLİ SUBAŞI, ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNİ KARŞILADI

ZEYTİNLİOVA MAHALLESİ’NE YENİ PARK VE SOSYAL YAŞAM ALANI YAPILIYOR

KONYAALTI BELEDİYESİ'NİN BEBEK PARKINA YOĞUN İLGİ

AKP'Lİ BAŞAKŞEHİR BELEDİYESİ, 5 MİLYAR LİRALIK 2024 YILI BÜTÇESİNİN YÜZDE 40’NI ARSA SATIŞINDAN ELDE EDECEK. CHP'Lİ İBB MECLİS ÜYESİ ÖZBAKIR: “FAKİR FUKARANIN, TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN ARSALARI HARAÇ MEZAT SATILMAKTADIR"

KÜRŞAD ZORLU, SURİYE’DEKİ ÜNİVERSİTELERE DENKLİK VERİLDİĞİ İDDİASINI SORDU: “İDLİB’DEKİ RADİKAL GRUPLARDAN BU ÜNİVERSİTELERDE EĞİTİM GÖREN VE MEZUN OLANLARIN BULUNABİLECEĞİ İHTİMALİNE KARŞI BİR TEDBİR ALINMIŞ MIDIR?”

ERDOĞAN: "VESAYETÇİLERİN 27 MAYIS 1960 DARBESİ İLE TÜRKİYE'NİN AYAĞINA VURDUĞU 12 EYLÜL REJİMİNİN PERÇİNLEDİĞİ PRANGALARIN SÖKÜLÜP ATILMA VAKTİ ARTIK GELMİŞTİR"

ALMANYA KÖKLÜ BİR DEĞİŞİKLİĞE GİDEREK 'ÇOCUK PARASINI' KALDIRDI! YENİ YARDIM SİSTEMİ 2025 YILINDA UYGULANACAK

ESKİŞEHİR BÜYÜKŞEHİR GENÇLİK MERKEZİ’NİN GÖNÜLLÜ GENÇLERİ, İZMİR KAMPINDA

MERSİN YENİŞEHİR'DE 2 BİN 484 ÇOCUK GELİŞİM DEĞERLENDİRME UYGULAMASINDAN FAYDALANDI

KARŞIYAKA ODA ORKESTRASI YENİ SEZONU ALKIŞLARLA AÇTI

GAZETECİ AYŞENUR ARSLAN GÖZALTINA ALINDI. ARSLAN, İFADE İÇİN İSTANBUL ADLİYESİ'NE GÖTÜRÜLÜYOR

ANTALYA'DAKİ KARAVAN PARK YERLİ VE YABANCI TATİLCİLERİN YENİ GÖZDESİ 

ŞAHİNLER ÇETESİ'NE YAPILAN OPERASYONDA GÖZALTINA ALINARAK ADLİYEYE SEVK EDİLEN 40 ŞÜPHELİDEN 22'Sİ TUTUKLANDI

MURATPAŞA BELEDİYESİ'NDEN 30 MİLYONLUK YATIRIM

Yükleniyor

FREEDOM HOUSE'UN “İNTERNETTE ÖZGÜRLÜK RAPORU” YAYINLANDI: "TÜRKİYE'DE İNTERNET ÖZGÜRLÜĞÜ SON ON YILDA GİDEREK AZALDI"

AHMET DAVUTOĞLU: 12 EYLÜL ANAYASASI’NI KALDIRACAK YERİNE KAMİL VE MİLLİ BİR ANAYASA YAPMAK İÇİN HER TÜRLÜ ÇABAYI SERGİLERİZ. AMA CUMHURBAŞKANLIĞI HÜKÜMET SİSTEMİ'Nİ TARTIŞMAYA VAR MISINIZ?"

URLA’NIN KADIN BASKETBOLCULARI TUNÇ SOYER’İ ZİYARET ETTİ

TUNÇ SOYER, ROMAN DERNEKLERİYLE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALADI

KARAMOLLAOĞLU: “ÖNCELİKLİ İHTİYAÇ YENİ ANAYASA MIDIR, YOKSA YENİ DÖNEMİ ANLAYAN BİR YÜRÜTME ANLAYIŞI MIDIR’ SORUSUNU ERDOĞAN KENDİSİNE SORMALIDIR”

BUCA’DA CAN DOSTLARI İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATILDI

  • Çarşamba 23.3 ° / 17 ° Düzensiz Yağmur Mümkün
  • Perşembe 25.3 ° / 16.4 ° Güneşli
  • Cuma 22.1 ° / 16.4 ° Parçalı Bulutlu