“Kalite tesadüf değildir”

ABC Food GmbH Sahibi Ali Baba Coşkun, Zafer Özpolat ile Pazar sohbetleri röportaj serimizde, Almanya’ya geliş sürecini, ticarete başlama kararını ve hedeflerini anlattı. Coşkun sorularımızı içtenlikle cevaplandırdı.

İş Dünyası/Ekonomi 20.09.2020 11:14:06 0
Röportaj: Zafer ÖZPOLAT


ABC Food GmbH Sahibi Ali Baba Coşkun: “Kalite tesadüf değildir. Daima aklın, dürüstlüğün ve gayretin sonucu ortaya çıkar.”

ABC Food GmbH Sahibi Ali Baba Coşkun, Zafer Özpolat ile Pazar sohbetleri röportaj serimizde, Almanya’ya geliş sürecini, ticarete başlama kararını ve hedeflerini anlattı. Coşkun sorularımızı içtenlikle cevaplandırdı.

Sizi tanıyabilir miyiz?

Şanlıurfa Suruç doğumluyum. 1986 yılında Almanya’ya geldim. O günden bu yana Almanya’dayım.

Almanya’ya gelmeden önce hangi iş kollarında çalıştınız?

Türkiye’de eğitimimi sürdürüyordum. Babamın vefatından sonra ailenin büyüğü olduğum için bütün yük omuzlarıma bindi. Okulu bırakmak zorunda kaldım. Babam Şanlıurfa Suruç Şoförler ve Kamyoncular Derneği’nin başkanıydı. Bizim de o dönemde, kamyonumuz olduğu için nakliyeciliğe başlamıştım. Daha sonra Almanya’ya geldim.Almanya’ya geldiğinizde hangi iş kollarında çalıştınız?

Almanya’da dört yıl tır şoförlüğü yaptım. 1990 yılında iş değiştirme kararı alarak restoran açtım. Ondan sonra da çeşitli iş kollarında çalıştım.

ABC Food GmbH’yı ne zaman kurdunuz?

ABC Food GmbH’yi iki yıl önce kurdum.
ABC Food GmbH olarak neler yapıyorsunuz?

ABC Food GmbH, 4 bin 500 metrekarelik bir alana sahip. Firmamızda bir restoranın ihtiyacı olan tüm ürünler bizde bulunabiliyor. Ambalaj malzemeleri, Türk ve Alman marka meyve suları ve enerji içeceği de içinde olmak üzere alkollü ve alkolsüz tüm içecek çeşitleri, mayo, ketçap, salça, sirke, baharat çeşitleri, bulgur, mercimek, pirinç gibi bakliyat ürünleri de dâhil üç bine yakın ürün çeşidimiz var. Göreme markasının Kuzey Almanya bayisi olarak yoğurt, ayran ve peynir çeşitlerimiz var. PH değeri 8,45 olan ve içimi çok güzel Alpin sularının da Avrupa bayisiyiz. Kuzey Almanya’nın her yerine servis yapıyoruz. Depodan halkımıza toptan fiyatına perakende satışı da yapıyoruz.ÖNEMLİ OLAN ZİRVEDE KALMAKTIR

Neden bu sektöre yöneldiniz?

Biz, Almanya’ya geldiğimizde doğru dürüst bir mesleğimiz yoktu. Türklerin yapacağı mesleklerden birini yapmak zorundaydık. Biz de perakendecilik ve toptancılıkta bir boşluk hissettiğimiz için şansımızı deneyelim, dedik.
Firma olarak hedefleriniz nelerdir?

Toptancılık ve perakendecilik alanında en iyi hizmeti sunmak istiyoruz. Ekibimle birlikte bu hedefi başarmak için çalışıyoruz.

Size göre ticaret nedir?

Bazı işlerde doyumsuz olmayacaksınız. Önemli olan zirveye çıkmak değildir. Önemli olan zirvede kalmaktır. Bu da dürüstlük ile olur. Ticaret dürüstlüktür. Her şeyde olduğu gibi seni oraya getiren seni oradan indirir.
Sizi başarıya götüren neden nedir?

İşimi severek yapıyorum. Hangi iş kolunda olursan ol, kıymetini bilirsen, geldiğin yeri unutmazsan o iş kolunda başarılı olursun. Kalite tesadüf değildir. Daima aklın, dürüstlüğün ve gayretin sonucu ortaya çıkar.Bir iş insanı olarak gençlerimize tavsiyeleriniz nelerdir?

Gençlere birinci tavsiyem şu: Her işin başı dürüstlüktür. Dürüstlükten hiçbir zaman ayrılmasınlar. Ayrıca yapabilecekleri alanda meslek eğitimi alsınlar. Gerekirse üniversitede de eğitimini sürdürsünler. Uzman oldukları, çok iyi bildikleri bir iş alanında ticaret yapsınlar. İşlerini sevsinler. Bilmeden ve sevmeden hangi işi yapılırsa yapılsın başarılı olunamaz.ÇOCUKLARIMIZA KÜLTÜRÜMÜZÜ TANITIYORUZ

İş insanlığınızın yanında aynı zamanda Hamburg Urfalılar Derneği’nin başkanlığını da yapıyorsunuz. Derneğin çalışmaları nasıl gidiyor?

Urfa denilince çok kültürü bir arada tutan bir şehir akla gelir. Bu coğrafyadan geldiğimiz için gelenek ve kültürümüzü Almanya’da yaşayan çocuklarımıza da aktarmak istiyoruz. Avrupa’da yetişen çocuklarımız tatile gitmezse, yakın akrabalarıyla yakınlaşmazsa, biz çocuklarımıza kültürümüzü anlatmazsak geleceğimizi kaybetmiş oluruz. “Eğer çocuklarımıza bir şey yaparsak ne mutlu bize!” derim. Derneğimiz bu amaçla faaliyet gösteriyor. Koronavirüs belasından önce faaliyetlerimiz çok iyiydi. Ancak bu virüs dolayısıyla maalesef faaliyetlerimiz durdu.


Koronavirüsten dolayı bazı sektörler etkilendi. Sizler de etkilendiniz mi?

Koronavirüs pandemisi bizleri çok etkiledi çünkü restoranlar kapandı. Elimizdeki ürünlerin son kullanma tarihleri var. Ürünü zamanında satamadığımız için tarihi geçen birçok ürünü çöpe atmak zorunda kaldık. Devletin bize sunduğu yardımla bu firmayı ayakta tutmakta çok zorlanıyoruz.


MÜNİH'TE 2023-2024 EĞİTİM RÜZGARI DOPDOLU HİZMETLERLE BAŞLIYOR

Kars Belediyesinin Sosyal Yardım Faaliyetleri Devam Ediyor

ETO 1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı’nda

Zukunft gestalten: Schulwettbewerb zur Entwicklungspolitik startet in Jubiläumsrunde

KILIÇDAROĞLU, İSTANBUL SULTANBEYLİ'DE KADINLARIN SORUNLARI VE TALEPLERİNİ DİNLEDİ

EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE YEMEK FİYATLARI YÜZDE 200'ÜN ÜZERİNDE ZAMLANDI.... ÖĞRENCİLER: "BARINMA KRİZİNİN ARDINDAN AÇLIK TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

TARSUS BELEDİYESİ, 6 KÖYE SOSYAL TESİS AÇTI

KÜÇÜKÇEKMECE BELEDİYESİ’NDEN 505 ÇOCUĞA SÜNNET ŞÖLENİ 

ALTIN KOZA SAHİPLERİNİ BULDU... TÜRKAN ŞORAY VE KADİR İNANIR’A "SİNEMANIN YÜZÜ" ÖDÜLÜ VERİLDİ

İKLİM PANAYIRINDA ORTAK ÇAĞRI: “İKLİM İÇİN HAREKETE GEÇ”

GEMLİK KİTAP LİMANI, KİTAPSEVERLERİ EDEBİYATIN ÖNEMLİ İSİMLERİYLE BULUŞTURUYOR

MURATPAŞA’DA YOL ÇİZGİLERİ YENİLENİYOR

MUĞLALI ÇAM BALI ÜRETİCİLERİ: "ÜRETTİĞİMİZİN KARŞILIĞINI ALAMIYORUZ"

AKSARAY’DA MÜSTAKİL EVDE ÇIKAN YANGINDA 1 ÇOCUK HAYATINI KAYBETTİ

TZOB GENEL BAŞKANI BAYRAKTAR: “TÜKETİCİLER, ZEYTİNYAĞI DİYE LİTRESİNE 80-100 LİRA ÖDEDİĞİ YAĞIN ÇOK DAHA UCUZ OLAN PAMUK YAĞI, KANOLA, ASPİR YAĞI OLDUĞUNUN FARKINDA BİLE OLMAMAKTADIR”

FAZIL SAY’IN YENİ ALBÜMÜ “DÜNYA ANNE”, DİNLEYİCİSİYLE BULUŞTU

AYHAN BORA KAPLAN’IN TELEFON DÜKKANI İLE BAŞLAYAN VE 15 YILDA 15 MİLYON TL SERMAYELİ ŞİRKETE GİDEN YÜKSELİŞİ

PROF. DR. ŞÜKRÜ ERSOY: "MARMARA DENİZİ’NDE İKİ GERİLİMİN OLDUĞU ARA MUTLAKA BİRLEŞECEK, 7’DEN BÜYÜK BİR DEPREM VERECEK

ST PAULİ DUR DURAK BİLMİYOR! BU SEFERDE SCHALKE ENGELİNİ 3-1'LİK SKOR İLE GEÇTİ

Bayern Münih, Bochum'u 7-0 Yendi

BAVYERA EYALETİ ANNE VE 2 ÇOCUĞUNU ALEVLERİN ARASINDAN KURTARAN O KAHRAMAN TÜRK'E DEVLET MADALYASI VERDİ

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NDAN HOLLANDA'YA KINAMA: "İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ KİSVESİ ALTINDA BU NEFRET EYLEMLERİNE İZİN VERİLMESİNİ KINIYORUZ"

ANADOLU ÜNİVERSİTESİ BATI AVRUPA PROGRAMLARI 2023-2024 ÖĞRETİM YILI KAYIT OLACAKLAR İÇİN BAŞVURULAR BAŞLADI

ALMANYA'NIN EN BÜYÜK SAĞLIK TURİZM FUARI MÜNİH'TE AÇILIYOR

ARTVİN'İN KEMALPAŞA İLÇESİNDE BULUNAN VE BALIKÇILIK REZERVİ İÇİN ÖNEMLİ BİR ALAN OLAN KOPMUŞ' BÖLGESİNDE DENİZ DİBİ ÇALIŞMASI YAPILDI

GELECEK PARTİSİ ESKİŞEHİR İL BAŞKANI SAYIN: "AK PARTİ İLE BİLE İTTİFAK OLABİLİR ÇÜNKÜ YERELİN ÜLKE GÜNDEMİNİ DEĞİŞTİRECEĞİNE İNANIYORUM"

KAVACIK ÜZÜM FESTİVALİ COŞKUYLA BAŞLADI

A MİLLİ KADIN VOLEYBOL TAKIMI, JAPONYA’YI 3-1 YENEREK 2024 PARİS OLİMPİYATLARINA KATILMAYI GARANTİLEDİ 

CHP ANKARA İL KONGRESİ... SEMRA DİNÇER: 2019 YEREL SEÇİMLERİNDE NASIL BİR TARİH YAZDIYSAK, NASIL BİR ZAFERLE ÇIKTIYSAK, 2024 YILINDA CHP AYNI ZAFERLE ÇIKACAK

CHP ANKARA İL KONGRESİ... ÖRSAN ÖYMEN: “İKİ GENEL SEÇİMİ ÜST ÜSTE KAYBEDEN BİR GENEL BAŞKANIN BİR DAHA GENEL BAŞKAN ADAYI OLMASI ENGELLENMELİ, BU TÜZÜĞE BAĞLANMALI”

Yükleniyor

MÜNİH'TE 2023-2024 EĞİTİM RÜZGARI DOPDOLU HİZMETLERLE BAŞLIYOR

Kars Belediyesinin Sosyal Yardım Faaliyetleri Devam Ediyor

ETO 1. İstanbul Balkan Turizm Borsası Fuarı’nda

Zukunft gestalten: Schulwettbewerb zur Entwicklungspolitik startet in Jubiläumsrunde

KILIÇDAROĞLU, İSTANBUL SULTANBEYLİ'DE KADINLARIN SORUNLARI VE TALEPLERİNİ DİNLEDİ

EGE ÜNİVERSİTESİ'NDE YEMEK FİYATLARI YÜZDE 200'ÜN ÜZERİNDE ZAMLANDI.... ÖĞRENCİLER: "BARINMA KRİZİNİN ARDINDAN AÇLIK TEHDİDİYLE KARŞI KARŞIYAYIZ"

  • Pazar 34.5 ° / 23.6 ° Güneşli
  • Pazartesi 34.7 ° / 23.6 ° Güneşli
  • Salı 34.5 ° / 23.4 ° Güneşli